18 marca 2020

Prof. Polit i prof. Panfil dla PCh24.pl: refleksje na czas epidemii koronawirusa

(źródło: pixabay.com)

Każda epidemia jest dla zwykłych ludzi wielkim wyzwaniem, a dla władz i polityków sprawdzianem ich rozsądku i dojrzałości.

 

Poza tym oczywistym stwierdzeniem trudno coś dodać; tak celebryta (a ja nim na pewno nie jestem) jak i profesor uniwersytetu (jeśli nie jest profesorem medycyny) jest tu dokładnie takim samym ekspertem jak każdy inny śmiertelnik.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jesteśmy śmiertelni, ale swego – i innych – zgonu nie powinniśmy przyspieszać. Kościoły bezwzględnie powinny być otwarte, choćby dla adoracji Przenajświętszego Sakramentu; odnośnie uczestnictwa we mszy św. należy kierować się katechizmem, zaleceniami pasterzy i zdrowym rozsądkiem.

 

Ze swymi bliskimi odmawiam różaniec o godzinie dwudziestej.

 

A potrzebujących pomocy bliźnich mamy w najbliższym zasięgu.

 

Prof. Jakub Polit

 

***

 

Diabeł naszych czasów nie ma rogów i nie czuć go siarką. Jego oferta jest znacznie subtelniejsza niż niegdyś. Wysoko na liście pokus jest wygoda. Wygoda – jeden z bożków współczesności. Wygoda uzależnia, przyzwyczaja do lenistwa. Człowiek staje się letni.

 

Pojechałem kiedyś do Flandrii na kilkumiesięczne stypendium. Drugiego dnia mojego pobytu wypadała niedziela. Poszedłem więc do kościoła – przepięknej gotyckiej świątyni z obrazami samego Memlinga.

 

Pomyślałem – wprawdzie nie znam zupełnie niderlandzkiego, ale przecież Msza Św. ma swój ryt, uniwersalne gesty i słowa. Będę patrzył na miejscowych wiernych, nie zagubię się.

 

I konsternacja: przez całe nabożeństwo nieliczna grupka wiernych siedziała. Ani nie wstawali, ani nie klękali, znaku krzyża nie wykonywali, nawet czoła, ust i serca nie dotknęli przed Ewangelią.

 

Zapytałem później znajomego dlaczego tak jest dziwnie. – Wiesz – odpowiedział – mieliśmy remont, ławki były zsunięte, trudno było wstawać i klękać. I wprawdzie remont się skończył, ale wszyscy się przyzwyczaili, żeby po prostu siedzieć.

 

Telewizor, nawet bardzo duży i bardzo płaski, transmitujący głos kapłana w Dolby HQ nie zastąpi poczucia obecności Boga Żywego. Zbigniew Herbert napisał kiedyś bajkę o myszy kościelnej. Kończyła się słowami, że mysz

„Może bardzo długo pościć.

Oczywiście do pewnych granic.

Na dnie złotego kielicha

Znaleziono raz czarną kroplę pragnienia”.

 

Prof. Tomasz Panfil

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram