DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Ludobójstwo na Wołyniu. Kresowiacy domagają się ustawy potępiającej ukraińską rzeź na Polakach

Ludobójstwo na Wołyniu. Kresowiacy domagają się ustawy potępiającej ukraińską rzeź na Polakach
fot. Paweł Ozdoba

Pamięć o Polakach zamordowanych na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej, a także konieczność zwrócenia na tę sprawę uwagi rządu i parlamentarzystów przywiodła setki osób przed budynek Sejmu w Warszawie. Wszystko to w przeddzień 73 rocznicy zbrodni na Polakach mieszkających na Kresach Rzeczypospolitej. Uczestnicy manifestacji domagają się ustawy sejmowej o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa ukraińskiego na Polakach.


- Smutne jest to, że w 27 roku wolnej Rzeczypospolitej musimy się tutaj gromadzić, aby polski Sejm zgodnie z obietnicami wyborczymi, wypowiedział prawdę o ludobójstwie dokonanym na naszych rodzicach, dziadkach czy przyjaciołach. Obrzydliwą rzeczą jest to, że w niedawno w Truskawcu, Marszałek Sejmu dobił targu politycznego z przewodniczącym Parlamentu Ukraińskiego. Obaj panowie ustalili, że przed Szczytem NATO, nie zostanie powiedziana prawda o ludobójstwie na Polakach – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski.

 

Kapelan Solidarności przypomniał również, że na dzień mordów na Polakach wybrano niedzielę, ponieważ Ukraińcy zdawali sobie sprawę z tego, że polscy katolicy pójdą tego dnia do kościołów.


- Musimy pamiętać o tych męczennikach z Kresów, ponieważ nie wolno dzielić ofiar na lepsze i gorsze. Wzorem muszą  być dla nas zarówno papież Jan Paweł II jak i papież Franciszek, którzy jadąc do Armenii powiedzieli prawdę o ludobójstwie Ormian – podkreślił ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski.


Podczas manifestacji wśród licznie przybyłych reprezentantów rodzin Kresowych, odnaleźć można było także reprezentantów niemalże wszystkich klubów parlamentarnych. Wśród nich m.in. posłowie Robert Winnicki, Paweł Kukiz, Sylwester Chruszcz, Kornel Morawiecki oraz senatorowie prof. Jan Żaryn oraz Robert Gaweł.


- Dziś nie ma naszej zgody na kłamstwo i na zdradę sprawy kresowej, której dokonują elity okrągłostołowe od ponad 20 lat. Walczymy jako Kresowianie o ustawę, która w tytule, w treści i w uzasadnieniu będzie mówiła o ludobójstwie dokonanym przez OUN i UPA na ludności polskiej na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej – mówił Robert Winnicki.


Prezes Ruchu Narodowego przypomniał również, że w Sejmie oczekują na rozpatrzenie dwa projekty ustaw, które dotyczą upamiętnienia cierpień Kresowian. Jednym z nich jest ustawa mówiąca o ludobójstwie i ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa ukraińskiego na Polakach oraz drugi dotyczący męczeństwa Kresowian dnia 17 września. Zdaniem Winnickiego, Sejm powinien zająć się oboma projektami. Podczas swego wystąpienia, były członek Klubu Kukiz’15 opowiedział także o wniosku o przerwę w obradach Sejmu, która pozwoliłaby wszystkim zainteresowanym parlamentarzystom wyjść do manifestujących i odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z ustawą o ludobójstwie na Polakach. Wniosek Winnickiego przepadł jednak w głosowaniu, a przerwa nie została zarządzona.


Na sprawę wokół tzw. kłamstwa wołyńskiego w interesujący sposób spojrzał Grzegorz Braun, który także zjawił się podczas demonstracji. Jego zdaniem, każdy polski patriota powinien być ostrożny w atakowaniu PiS, ale zarazem jednoznacznie i zdecydowanie powinien domagać się pamięci o ludobójstwie Polaków na Kresach.

 

- My, jako polscy patrioci i państwowcy, musimy wytrzymać i balansować w pewien sposób. Przede wszystkim nie możemy pozwolić, aby zagranica wymieniała nam parlament i rząd. Nie wolno nam, aby pod załganymi hasłami obrony demokracji, aby po raz kolejny następowała interwencja zagraniczna na polskiej scenie politycznej. Ale nie możemy także dopuścić do tego, aby ten nowy układ władzy po dobrej zmianie wystąpił w charakterze żyranta wobec czyichś roszczeń. Nie wolno nam dopuścić do tego, żeby ci którzy stoją na czele Narodu, transmitowali na nas cudze kłamstwa – powiedział publicysta.


Braun apelując o pamięć o pomordowanych Polakach na Wschodzie mówił także o tym, że nikt z zewnątrz nie może Polakom mówić o tym jakie granice i jakie formy ma przyjmować żałoba o pomordowanych na Wschodzie przez bojówki OUN i UPA.


Organizatorem manifestacji był Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie, współpracujący z wieloma organizacjami kresowymi na terenie całej Polski.

 


Paweł Ozdoba
   


DATA: 2016-07-07 21:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A p. Braun jak zwykle sensownie.
ponad 3 lata temu / hs
 
Każdy system komunistyczny ma swoje kłamstwo założycielskie. Komuniści byli żydami, PoPiS jest żydowski a kłamstwo wołyńskie jest im potrzebne do realizacji Judeopolonii. Wraca komunizm pod zmienioną postacią.
ponad 3 lata temu / beta
 
staną jak władze polskie będą polskie
ponad 4 lata temu / inquis
 
Czyżby panowała cicha zgoda na przemilczanie masowych mordów dokonywanych na Polakach w różnym czasie i w różnych miejscach przez Ukraińców, Niemców, Rosjan i Żydów ?! Kiedy wreszcie władze Polski staną na wysokości zadania i doprowadzą do upamiętniania tych zbrodni, nazwania sprawców po imieniu i do poinformowania o tych faktach światowej opinii publicznej?
ponad 4 lata temu / zbulwersowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.