DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Leonard Przybysz

Lud i masa


Obraz francuskiego malarza Julesa Bretona jest tak sugestywny, że wręcz odczuwa się pragnienie uczestnictwa w ukazanej na nim procesji pośród pszenicznych łanów. Z ufnością i pokorą lud Boży zanosi prośby o błogosławieństwo na czas żniw, o dobrą pogodę i o obfity zbiór, aby nikomu nie zabrakło chleba powszedniego. Lud Boży przyznaje w ten sposób swą zależność od Stwórcy.

Centralny punkt ukazanej sceny stanowi Najświętszy Sakrament niesiony przez proboszcza pod pięknym, misternie zdobionym baldachimem. Obecny w konsekrowanej Hostii Chrystus Pan kroczy w towarzystwie sióstr zakonnych, członkiń sodalicji mariańskiej niosących feretron z figurą Matki Bożej, dziewczynek sypiących kwiatki, miejscowych notabli i prostych rolników klękających z boku. Oto lud Boży: władza i prosty lud, wojskowi i duchowni, bogaci i biedni. Oto głęboka duchowa harmonia: łaski z naturą, Kościoła ze światem. Wszystko tu się łączy i wzajemnie uzupełnia: godność, prostota, hierarchia wartości.

Jakże pasują do powyższej sceny słowa Ojca Świętego Piusa XII z alokucji na Boże Narodzenie 1944 roku: Lud żyje pełnią życia osób, które go tworzą. Każda z nich – na swym własnym miejscu i na swój własny sposób – jest osobą świadomą własnej odpowiedzialności i własnych przekonań. (…) W ludzie pojętym we właściwym tego słowa znaczeniu wszelkie nierówności – czy to w sferze kultury, majątku czy pozycji społecznej – wynikają nie z fanaberii, lecz z samej natury rzeczy. Nierówności te, oczywiście bez uszczerbku dla sprawiedliwości, za to we wzajemnej miłości, nie stanowią żadnej przeszkody dla istnienia i dominacji ducha prawdziwej wspólnoty i prawdziwego braterstwa.

Zwróćmy teraz uwagę na fotografię. Ta wywiera nader nieprzyjemne wrażenie. Przedstawia wiec sowieckich robotników, a w istocie: ludzkie stado zmanipulowane przez specjalistów od kształtowania opinii publicznej. Oto nieszczęsna masa nieorganiczna – sama z siebie nieruchoma, poruszana jedynie z zewnątrz. Nie zna kierunku, w którym ją popchną, nie ma naturalnych liderów ani żadnej wewnętrznej hierarchii. Nie jest żywym organizmem, lecz przypadkowym zbiorem ludzi. Nie występuje w niej życie wspólnotowe – w masie nie ma wspólnoty. W gruncie rzeczy jej poszczególne elementy są od siebie odrębne i odizolowane – jak ziarenka piasku. Nie łączy ich wzajemne przenikanie duchowe.

A anonimowe, zatomizowane masy ludzkie wypełniające nowoczesne aglomeracje Zachodu, czyż nie powtarzają, same o tym nie wiedząc, starego sowieckiego modelu? Nie brakuje im chleba powszedniego, który karmi ciało, ale z pewnością brakuje im Słowa, które karmi duszę.

Leonard Przybysz

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Jeżeli wspólnota międzynarodowa nie pospieszy z natychmiastową pomocą, w ciągu najbliższych czterech lat przymusowa migracja może doprowadzić do zmniejszenia liczby chrześcijan w Iraku o 80 procent – alarmuje w specjalnym raporcie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dokument analizuje zagrożenia, przed którymi stają chrześcijanie iraccy powracający do swoich domów.

 
 

Cena uncji złota przekroczyła próg 1800 dolarów amerykańskich, a wiele osób twierdzi, że pobicie historycznego rekordu z września roku 2011 znajduje się w zasięgu ręki. Wtedy 31,1 gram czystego kruszcu wyceniano na 1920 dolarów. Dziś natomiast można spotkać się z opiniami sugerującymi „złamanie” przez surowiec psychologicznej granicy 2000 USD. Wszystko z powodu działań banków centralnych w wielu krajach świata.

 

Narracja o powstałym spontanicznie z inicjatywy trzech osób antyrasistowskim ruchu społecznym to bajka dla grzecznych i nieświadomych politycznie dzieci. Black Lives Matter – przemyślane rewolucyjne narzędzie, za którym stoją miliony dolarów, tylko wykorzystuje problem rasizmu jako przykrywkę dla osiągnięcia zupełnie innego celu.

 

Pierwsze analizy zdalnego nauczania jednoznacznie pokazują, że nauka na odległość nie wpływa najlepiej na dobrostan psychiczny jego uczestników.

 

Justin Trudeau ogłosił 6 lipca, że stanowisko kanadyjskiego ambasadora przy ONZ obejmie Bob Rae, dawni lider Partii Liberalnej i premier prowincji Ontario. Decyzja ta ma przykryć dotkliwą porażkę poniesioną przez Trudeau, który starał się dla Kanady o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa. Dotychczasowy ambasador zrezygnował ze stanowiska tłumacząc, że chciałby się skupić na życiu rodzinnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.