DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Leonard Przybysz

Lud i masa


Obraz francuskiego malarza Julesa Bretona jest tak sugestywny, że wręcz odczuwa się pragnienie uczestnictwa w ukazanej na nim procesji pośród pszenicznych łanów. Z ufnością i pokorą lud Boży zanosi prośby o błogosławieństwo na czas żniw, o dobrą pogodę i o obfity zbiór, aby nikomu nie zabrakło chleba powszedniego. Lud Boży przyznaje w ten sposób swą zależność od Stwórcy.

Centralny punkt ukazanej sceny stanowi Najświętszy Sakrament niesiony przez proboszcza pod pięknym, misternie zdobionym baldachimem. Obecny w konsekrowanej Hostii Chrystus Pan kroczy w towarzystwie sióstr zakonnych, członkiń sodalicji mariańskiej niosących feretron z figurą Matki Bożej, dziewczynek sypiących kwiatki, miejscowych notabli i prostych rolników klękających z boku. Oto lud Boży: władza i prosty lud, wojskowi i duchowni, bogaci i biedni. Oto głęboka duchowa harmonia: łaski z naturą, Kościoła ze światem. Wszystko tu się łączy i wzajemnie uzupełnia: godność, prostota, hierarchia wartości.

Jakże pasują do powyższej sceny słowa Ojca Świętego Piusa XII z alokucji na Boże Narodzenie 1944 roku: Lud żyje pełnią życia osób, które go tworzą. Każda z nich – na swym własnym miejscu i na swój własny sposób – jest osobą świadomą własnej odpowiedzialności i własnych przekonań. (…) W ludzie pojętym we właściwym tego słowa znaczeniu wszelkie nierówności – czy to w sferze kultury, majątku czy pozycji społecznej – wynikają nie z fanaberii, lecz z samej natury rzeczy. Nierówności te, oczywiście bez uszczerbku dla sprawiedliwości, za to we wzajemnej miłości, nie stanowią żadnej przeszkody dla istnienia i dominacji ducha prawdziwej wspólnoty i prawdziwego braterstwa.

Zwróćmy teraz uwagę na fotografię. Ta wywiera nader nieprzyjemne wrażenie. Przedstawia wiec sowieckich robotników, a w istocie: ludzkie stado zmanipulowane przez specjalistów od kształtowania opinii publicznej. Oto nieszczęsna masa nieorganiczna – sama z siebie nieruchoma, poruszana jedynie z zewnątrz. Nie zna kierunku, w którym ją popchną, nie ma naturalnych liderów ani żadnej wewnętrznej hierarchii. Nie jest żywym organizmem, lecz przypadkowym zbiorem ludzi. Nie występuje w niej życie wspólnotowe – w masie nie ma wspólnoty. W gruncie rzeczy jej poszczególne elementy są od siebie odrębne i odizolowane – jak ziarenka piasku. Nie łączy ich wzajemne przenikanie duchowe.

A anonimowe, zatomizowane masy ludzkie wypełniające nowoczesne aglomeracje Zachodu, czyż nie powtarzają, same o tym nie wiedząc, starego sowieckiego modelu? Nie brakuje im chleba powszedniego, który karmi ciało, ale z pewnością brakuje im Słowa, które karmi duszę.

Leonard Przybysz

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłosiła termin tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a także 12 lipca, jeśli do rozstrzygnięcia będzie potrzebna druga tura wyborów.

 
 

Tygodnik „Niedziela” przywrócił na swoich stronach usunięty tuż po opublikowaniu wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Rozmowa zatytułowana „Kościół musi być przeźroczysty” traktuje o problemie walki z pedofilią wśród duchowieństwa. Niestety, po drodze katolickie medium straciło nieco punktów zaufania u Czytelników.

 

Wiele krajów świata protestuje w obliczu odebrania przez Pekin autonomii Hongkongowi. Jak ostrzega kard. Joseph Zen, wolność religijna w tym mieście zostanie najprawdopodobniej zdławiona. Watykan jednak nie protestuje. Wprost przeciwnie; w watykańskich i chińskich mediach lansowany jest obraz kwitnącej współpracy.

 

 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.

 

Krwawe zamieszki na ulicach. Gospodarka w ruinie. Trzydzieści milionów bezrobotnych. Dług publiczny na poziomie tak astronomicznym, że coroczny proces uchwalania budżetu regularnie kończy się kryzysem. Opozycja, która regularnie podważa status prawny rządu, a prezydentowi zarzuca dyktatorskie ciągoty. To nie jest obraz jakiejś republiki bananowej: to jest opis wiodącego światowego supermocarstwa Anno Domini 2020.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.