DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Lublin: szkoła samowolnie zmniejszyła liczbę lekcji religii. Kuratorium zapowiada kontrolę

Lublin: szkoła samowolnie zmniejszyła liczbę lekcji religii. Kuratorium zapowiada kontrolę
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Pixabay License

Dyrekcja szkoły podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie zdecydowała o zmniejszeniu liczby lekcji religii do jednej tygodniowo. Przepisy mówią jednak wprost, że każdy uczeń uczęszczający na religię, w planie lekcji powinien mieć dwie godziny tego przedmiotu. Przeciwko działaniom dyrekcji protestuje lubelska kuria, a kuratorium oświaty zapowiada szczegółową kontrolę.

 

Przepisy obowiązujące wszystkie szkoły działające na terenie kraju przewidują, że lekcje religii są przedmiotem fakultatywnym. Jednak dzieci, które uczęszczają na religię, w każdym tygodniu powinny uczestniczyć w dwóch lekcjach tego przedmiotu. Rozporządzenia tego jednak nie chce przestrzegać jedna z lubelskich szkół podstawowych, w której dyrekcja zdecydowała o okrojeniu programu nauczania religii dla dzieci uczących się w tej placówce.

 

Szkoła, która podjęła tę decyzję to placówka prywatna, jednak obowiązują ją te same przepisy co szkoły publiczne. Jednocześnie właściciel szkoły twierdzi, że przestrzega prawa dotyczącego liczby lekcji religii.

 

– My swoje ustawowe obowiązki dotyczące liczby godzin spełniamy. Jestem za tym, żeby jak najwięcej czasu poświęcać edukacji matematycznej oraz innym przedmiotom niezbędnym, by dzieci mogły iść w świat i sobie w nim radzić. Obecnie zmagamy się z poważnym problemem przeciążenia uczniów nauką, dlatego nie widzę potrzeby, by dokładać im coś więcej poza obowiązkowe minimum – mówi Jacek Bury, właściciel szkoły, a zarazem radny reprezentujący Koalicję Obywatelską.

 

Decyzja dyrekcji placówki spotkała się ze sprzeciwem lubelskiej kurii, która od lipca prowadzi korespondencję w tej sprawie. – Gdyby organ założycielski prowadził placówkę poza polskim systemem oświatowym, to nie interesowałoby nas, czy są tam lekcje religii, w jakim wymiarze godzin. Uczniowie otrzymują jednak świadectwa, które są dokumentami państwowymi. Pracują tam katecheci z misją kanoniczną otrzymaną od biskupa. Szkoła, mimo iż jest niepubliczna, w naszej ocenie musi przestrzegać rozporządzenia – komentuje sprawę ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

 

Ograniczenie dostępu do lekcji religii dla uczniów szkoły podstawowej im. Bolesława Chrobrego zainteresowało także miejscowe kuratorium oświaty. Jolanta Misiak, rzecznik organu zapowiedziała, że w szkole wkrótce zostanie przeprowadzona stosowna kontrola. – Szkołę niepubliczną obowiązują takie przepisy jak szkoły publiczne. (…) Nie można w sposób dowolny zmniejszać liczby zajęć – tłumaczy Jolanta Misiak.

 

Warto dodać, że liczba lekcji religii w szkołach może zostać zmniejszona jedynie w uzasadnionych przypadkach. Decyzję o ewentualnym okrojeniu planu zajęć z religii w każdym wypadku może podjąć tylko i wyłącznie biskup diecezji, na której terenie znajduje się placówka.

 

 

Źródło dziennikwschodni.pl, onet.pl

WMa

 

 

 


DATA: 2019-09-27 20:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I słusznie. Dyrektor włada szkoła. Kuria włada kościołem. Popieram dyrekcji szkoly
9 miesięcy temu / Wiki
 
@katecheta: bo rodzice wybrali tą szkołę dla swoich dzieci być może ze względu na większą liczbę godzin matematyki i dodatkowy język obcy. To szkoła prywatna, jak rodzic uważa, że dziecko powinno mieć 2 godziny religii w tygodniu, zawsze może przepisać je do innej.
9 miesięcy temu / Margeritta
 
Zawsze można wypisać dziecko z nauki religii. Jeśli jest to szkoła prywatna, to powinna zapewnić nauczanie etyki. W dzisiejszych czasach jest to wskazane i przydatne.
9 miesięcy temu / des
 
jAKIM PRAWEM ?lUBLIN ZMNIEJSZYŁ DO 1 GODZ.rELIGIĘ.
9 miesięcy temu / MARIANNA
 
Brawo!
9 miesięcy temu / Fela
 
To na wniosek rodziców i za ich zgodą dzieci uczą się religii, nie ma znaczenia czy szkoła jest prywatna czy państwowa. Dyrektor za takie działanie nie powinien mieć nic wspólnego z edukacją. Z jego wypowiedzi wynika że dzieci są przeciążone nadmiarem nauki właśnie przez katechezę, a ja się pytam dlaczego nie zmniejszyć godzin polskiego, matematyki, czy zrezygnować z dodatkowego języka?
9 miesięcy temu / Katecheta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.