7 sierpnia 2020

Lublin: sąd unieważnił uchwałę o sprzeciwie wobec ideologii LGBT. Wniosek złożył RPO Adam Bodnar

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Bill Oxford))

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwałę „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT”, za pomocą której radni postanowili sprzeciwić się propagandzie LGBT. Sąd rozpatrywał sprawę na skutek skargi złożonej przez  Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

W uzasadnieniu decyzji sądu napisano „Uchwała została podjęta bez podstawy prawnej do wydania aktu o charakterze władczym, wykroczyła poza zakres zadań rady gminy oraz godzi w prawa i wolność człowieka”. Sędzia orzekający zaznaczył, że uchwała Rady Gminy Serniki dyskryminuje pewną grupę ludzi – Tego rodzaju wypowiedzi są niebezpieczne. Stanowią dyskryminację określonej kategorii ludzi. Narusza to prawa, które gwarantowane są przez prawo powszechnie obowiązujące, Konstytucję, jak i te przepisy prawa międzynarodowego, które Polskę wiąże – uzasadniał sędzia Robert Hałabis.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Oprócz tego w kuriozalny sposób sedzia tłumaczył, że uchwała „narusza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa do nauki w rozumieniu konstytucyjnym”.

 

Lubelski sąd nie zgodził się z decyzją sądów administracyjnych m.in. w Krakowie, Poznaniu i Rzeszowie, w których skargi na takie same uchwały, zostały odrzucone. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie jest nieprawomocny. Wójt gminy Serniki Paweł Woźniak powiedział, że władze samorządowe gminy Serniki złożą skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Kompletnie nie zgadzam się z wyrokiem ogłoszonym przez WSA. Była to nadinterpretacja zapisów naszej uchwały, jak i jednokierunkowe określenie tego wyroku. Zaskarżymy te decyzję sądu – powiedział po ogłoszeniu wyroku  Paweł Woźniak.

 

Do tej pory około 90 samorządów gmin, powiatów i województw przyjęło uchwały czy stanowiska przeciwstawiające się promocji  na ich terenach ideologii LGBT. Stanowiska i uchwały przyjęte przez polskie samorządy przeciw propagowaniu ideologii LGBT stały się celem ataków różnych instytucji i stowarzyszeń szerzących ideologię homoseksualną. W lutym tego roku, zrzeszająca organizacje promujące liberalizm moralny, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem skierowała do 11 wojewodów petycję w sprawie „niezwłocznego stwierdzenia nieważności dyskryminujących uchwał, rezolucji i stanowisk tzw. deklaracji anty-LGBT”.  

 

Przeciwko tym decyzjom polskich samorządów wypowiedziały się też instytucje UE. W grudniu 2019 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję „potępiająca homofobiczne uchwały samorządów. Natomiast w lutym tego roku takie samo stanowisko zajęła Komisja Europejska. Wezwano polskie władze do uchylenia stanowisk i uchwał przeciw promowaniu ideologii LGBT. Kilka tygodni temu Komisja Europejska oświadczyła, że odrzuciła wnioski o dotacje unijne zgłoszone przez polskie samorządy, które przyjęły uchwały i stanowiska sprzeciwiające się szerzeniu ideologii LGBT .

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 867 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram