17 czerwca 2016

Reset w relacjach z Putinem? Szef Komisji Europejskiej obecny na „rosyjskim Davos”

(fot. Russian Look via ZUMA Wire/FORUM)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i rosyjski prezydent Władimir Putin podczas pierwszego od dwóch lat spotkania w Petersburgu, oświadczyli, że zamierzają „utrzymać bliskie kontakty” w celu poprawy stosunków dwustronnych. Dwustronne relacje z Rosjanami poprawiają także Amerykanie. Juncker przybył na Forum Ekonomiczne w Petersburgu. Już w pierwszym dniu wiele firm europejskich podpisało ponad 100 porozumień handlowych ze spółkami rosyjskimi, pomimo sankcji nałożonych na Rosję przez UE.


W czwartek (16 czerwca) szef KE oświadczył, że sankcje gospodarcze UE wobec Rosji zostaną zniesione, o ile Rosja całkowicie wdroży w życie porozumienie mińskie w sprawie Ukrainy. Taka jest oficjalna linia dyplomacji amerykańskiej i europejskiej. Mimo tej deklaracji Juncker i Putin „zgodzili się utrzymać bliskie kontakty”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Było to pierwsze spotkanie lidera UE z szefem państwa rosyjskiego od ponad dwóch lat, tj. od początku wybuchu kryzysu ukraińskiego. Zgodnie z relacją członka delegacji Junckera, wizyta przebiegała w „dobrej atmosferze”. Przewodniczący KE przyjął zaproszenie Putina do uczestniczenia w Międzynarodowym Forum Gospodarczym, które odbywa się w Petersburgu w dniach od 16 do 18 czerwca.

 

W swoim wystąpieniu przewodniczący Komisji zaproponował budowę nowego „mostu”, by „skrócić dystans” między UE a Rosją. – Jeśli nasze relacje są dziś pełne niepokoju i charakteryzuje je nieufność, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby je naprawić. Musimy to zrobić i wierzę, że możemy to uczynić– stwierdził Juncker podczas otwarcia Forum.

 

Zawsze wierzyłem w siłę dialogu. Gdy nasze stosunki są napięte, musimy rozmawiać. Nawet wtedy, gdy wdrożone są sankcje ekonomiczne, musimy zachować otwarte drzwi – podkreślił Juncker.

 

Portal Euractiv.com informuje, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wraz z Władimirem Putinem, będą starać się zmniejszyć lukę między obiema stronami w wielu różnych kwestiach.

 

Juncker powtórzył jednak, że całkowite zniesienie sankcji jest możliwe w sytuacji, gdyby Moskwa wywiązała się ze wszystkich warunków porozumienia mińskiego.

 

Szef KE zastrzegł w rozmowie z dziennikarzami, że konflikt na Ukrainie i nielegalna aneksja Krymu pogarsza sytuację, ponieważ Putin zerwał z zasadami suwerenności, niestosowania siły i integralności terytorialnej. W czwartek po południu Juncker spotkał się nieoficjalnie z prezydentem Rosji.

 

Szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow wezwał uczestników Forum do „dialogu” w sprawie szybkiego zniesienia sankcji wobec Rosji, ponieważ domagają się tego przedsiębiorcy z UE, zwłaszcza z Niemiec. – Nie można nie mieć relacji z Moskwą – mówił do zgromadzonych w Petersburgu. Dodał, by odłożyć na bok „retorykę i gry polityczne” prowadzone przez Amerykanów, bo są one „zbyt kosztowne”.

 

Na Forum w Petersburgu Putin zaprosił także byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, który namawiał Europejczyków do natychmiastowego zniesienia sankcji wobec Moskwy, przekonując, że konfrontacja UE-Rosja jest „sztuczna”. Dodał, że Moskwa powinna zrobić pierwszy krok i zawiesić sankcje nałożone na kraje UE. – Ludzie będą postrzegać to jako symbol siły, ponieważ Rosja jest wielkim krajem – wyjaśnił.

 

Sarkozy od dawna utrzymuje bliskie relacje z Putinem. Tłumaczył dziennikarzom, że pomimo bliskich związków ze swoim „przyjacielem – Putinem, oczywiście istnieją między nami pewne nieporozumienia, w szczególności w kwestiach związanych z granicami”.

 

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu to najważniejsze tego typu spotkanie w Rosji. W „rosyjskim Davos” bierze udział ponad 10 tys. uczestników z całego świata, w tym liczna delegacja przedsiębiorców z UE. Są także liderzy wielkich spółek amerykańskich, z Chin, Kazachstanu, Japonii, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Według organizatorów na spotkanie  pt. „Na progu nowej rzeczywistości gospodarczej” przybyło ponad 280 szefów wielkich firm zagranicznych, w tym koncernów energetycznych: Total, BP, Royal Dutch Shell.

 

Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie organizatorów, w pierwszym dniu Forum podpisano 121 umów o wartości 335 mld rubli. Rząd Petersburgu podpisał 12 umów o łącznej wartości 44,1 mld rubli. Rosyjska państwowa spółka petrochemiczna Rosnieft zawarła porozumienie z brytyjskim koncernem BP o współpracy energetycznej. Odpowiednie porozumienia energetyczne zawarły także koncerny włoskie z rosyjskimi spółkami o wartości przekraczającej 1,4 mld euro.

W Forum uczestniczą szefowie rządów: włoskiego i austriackiego. W piątek premier Matteo Renzi spotkał się z Putinem w celu omówienia współpracy gospodarczej, głównie energetycznej między obu krajami. Na przełomie czerwca i lipca kraje UE zadecydują, czy utrzymać dalsze sankcje wobec Rosji.

 

W maju w Petersburgu odbyło się Międzynarodowe Forum Prawne z udziałem przedstawicieli Komisji Weneckiej, agend ONZ, trybunałów z 77 państw, podczas którego omawiano nowe trendy w interpretacji prawa międzynarodowego, handlowego i cywilnego. Forum miało poprawić wizerunek Rosji i jej systemu prawnego – jak przekonywał wiceminister Jurij Łubimow, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

 

Podsumowując wyniki Forum Prawnego, rosyjska delegacja przekonywała, że prawo jest „pragmatyczne” i stanowi formę „technicznej sprawiedliwości.” Może opierać się o różne pojęcia sprawiedliwości. (sic!) Jest ono „owocem kompromisu, konsensusu społecznego, wzorem  zachowania, które każdy musi przestrzegać” – mówił rosyjski minister sprawiedliwości Aleksander Konowałow.  

 

 

Źródło: euractiv.com, forumspb.com., nbc.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram