DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2019 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Łotewscy politycy prą do euro

Łotewscy politycy prą do euro
Fot. SteveFE/sxc.hu
#GRECJA    #EURO    #PKB    #ŁOTWA    #VILKIS

Łotwa planuje do końca tego roku spełnić kryteria z Maastricht, by przyjąć wspólną walutę od 2014 roku. Łotewski minister finansów Andris Vilks podkreślił nawet, że jego kraj musi się do tego przygotować nie zważając na to co stanie się z Grecją czy innymi krajami strefy przeżywającymi kłopoty.

 

Vilks powiedział też, że strefa euro wydaje się być już dużo bardziej zdyscyplinowana i gotowa na ewentualne kryzysy, zaś wszystko, co obecnie dzieje się w sprawie unii fiskalnej czy bankowej jest „dobre”.

 

Ostatnim krajem, który wstąpił do strefy euro była w 2011 roku Estonia, która z Łotwą graniczy. By przyjąć euro kraj musi spełnić odpowiednie kryteria. Chodzi m.in. o to by, dług publiczny był poniżej poziomu 60 proc. PKB, a deficyt sektora finansów publicznych poniżej poziomu 3 proc. PKB. Odpowiednio niska musi być też inflacja i długoterminowe stopy procentowe. Do tego kraj musi na dwa lata przed wejściem do strefy euro utrzymywać kurs walutowy na odpowiednim poziomie z możliwością odchyleń tylko o 15 proc. w górę i w dół. W przypadku Łotwy spełnienie tego kryterium nie powinno być problemem, bo tamtejszy kurs od łat już jest powiązany z euro i może się odchylać ledwie o 1 proc. od wyznaczonego kursu.

 

Łotwa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się krajów UE. W II kwartale tego roku wzrost PKB Łotwy sięgnął 4,3 proc. Ale trzeba pamiętać, że kraj ten cały czas odrabia zaległości z kryzysu lat 2008-09. Wtedy gospodarka Łotwy skurczyła się w sumie o około 20 proc. Przed kryzysem wzrost gospodarczy Łotwy, napędzany głównie przez wzrost konsumpcji finansowany kredytami z zagranicznych banków, przekraczał nawet 10 proc. rocznie. Ale gdy bańka pękła, Łotysze musieli rozpocząć drastyczne oszczędności. Łotewski rząd zwrócił się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej, skąd otrzymał w sumie 7,5 mld euro, bo nie był w stanie sfinansować swoich wydatków.

 

Łotewscy politycy i ekonomiści nie mają zatem aktualnie wątpliwości, że kraj powinien przyjąć euro. Łotwa jest niewielką gospodarką, która bardzo ciężko przeżyła ostatni kryzys. Ale już sami Łotysze, słysząc niepokojące informacje dochodzące ze strefy euro, mają sporo wątpliwości. W sierpniowym sondażu przeprowadzonym na 1000 osobach tylko 35 proc. badanych było zwolennikami przyjęcia euro, aż 59 proc. było przeciwko, a reszta była niezdecydowana.

 

 

Piotr Toboła

 

 


DATA: 2012-09-10 11:33
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.