DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

„L‘Osservatore Romano” promuje kaznodziejki. Pomysł popiera ekumeniczny przeor

„L‘Osservatore Romano” promuje kaznodziejki. Pomysł popiera ekumeniczny przeor
FOT. saltandlighttv/ youtube

W trwającej dyskusji w sprawie dopuszczenia kobiet do głoszenia homilii w trakcie liturgii Mszy Świętych swój głos przedstawił dziennik „L'Osservatore Romano”. W dodatku dla kobiet wzywa, aby świeckim pozwolono głosić kazania. Taką propozycję w przeszłości papieże już odrzucali – podkreśla watykanista Sandro Magister.

 

Całe wydanie marcowego dodatku dla kobiet, watykański dziennik „L'Osservatore Romano” poświęcił przekonaniu czytelników, że kobiety powinny głosić kazania w czasie Mszy Świętej. Ten pogląd gorąco popiera o. Enzo Bianchi, kierujący... koedukacyjną, ekumeniczną „wspólnotą monastyczną”. Obecnie jest on także członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. O. Bianchi skonstruował trzy warunki, po spełnieniu których można by wprowadzić możliwość głoszenia kazań przez kobiety. Według niego ordynariusz powinien udzielać „mandatum predicandi”, czyli pozwolenie, które biskup miejsca mógłby przyznać wybranym wiernym mężczyznom i kobietom, którzy – według jego rozeznania – byliby odpowiedni do głoszenia kazań.

 

Drugim warunkiem prezentowanym przez Bianchiego jest dodatkowy obrzęd w czasie Mszy. Po Ewangelii celebrujący kapłan miałby udzielić specjalnego błogosławieństwa osobie, która będzie głosić kazanie. Taka ceremonia wskazywałaby, że kazanie głoszone przez osobę świecką jest... integralną częścią liturgii. Trzeci warunek to – według ekumenisty – nałożenie rąk przez biskupa, który udzielałby w specjalnym obrzędzie pozwolenia na głoszenie kazań.

 

Sandro Magister wskazuje z kolei, że pomimo tych trzech warunków wprowadzenie „świeckich kaznodziei” rodzi duże wątpliwości. Prawo kościelne precyzuje dokładnie kwestie kazania w kanonie 767 § 1. Wśród różnych form przepowiadania szczególne miejsce zajmuje homilia. Stanowi ona część samej liturgii i jest zarezerwowana kapłanowi lub diakonowi. W ciągu roku liturgicznego należy wykładać w niej na podstawie świętych tekstów tajemnice wiary oraz zasady życia chrześcijańskiego.

 

Kolejnym dokumentem regulującym tę kwestie – na który wskazuje Sandro Magister – jest „Instrukcja o niektórych kwestiach dotyczących współpracy wiernych świeckich w ministerialnej posłudze kapłanów”. Wydana przez papieża Jana Pawła II instrukcja w artykule 2 precyzuję współpracę dotyczącą posługi słowa. „Treścią tej posługi jest kaznodziejstwo, katecheza i wszelkie nauczanie chrześcijańskie, w którym homilia liturgiczna winna mieć szczególne miejsce. Sprawowanie tych funkcji należy przede wszystkim do biskupa diecezjalnego, który w swoim Kościele jest kierownikiem całej posługi słowa, a także do kapłanów — jego współpracowników. Posługę tę sprawują również diakoni pozostający we wspólnocie z biskupem i jego prezbiterium” (§1).

 

Według Sandro Magistra „L'Osservatore Romano” zapomniało o Dyrektorium Homiletycznym wydanym przez Kongregacje Kultu Bożego w 2014 roku. Tekst dokumentu wyraźnie wskazuje, kto może wygłaszać homilię w trakcie Mszy Świętej. Dyrektorim wymienia jedynie biskupów, księży i diakonów. Watykanista podkreśla także, że istnieje tradycja kościelna wypływająca z Pisma Świętego mówiąca o tym, że kobiety nie głoszą kazań w trakcie Mszy Świętej. Oczywiście żyły wybitne kobiety, które głosiły kazania nawet w katedrach za przyzwoleniem biskupów i papieży. „L'Osservatore Romano” cytuje kazania Hildegardy z Bingen, która została ogłoszona Doktorem Kościoła przez papieża Benedykta XVI. Tylko, że ta wielka święta głosiła kazania poza Mszą Świętą.

 

O. Biachi przypomina, że papież Paweł VI udzielił „ad experimentum” na 8 lat pozwolenia na głoszenie kazań przez świeckich Konferencji Episkopatu Niemiec w 1973 roku. Jednak zapomina, że zrodziło to trwające do tej pory nieustające zamieszanie rodzące nadużycia liturgiczne. Również w niektórych ruchach kościelnych kwestia głoszenia homilii przez świeckich pozostaje nieuporządkowana. XVI nie był wstanie doprowadzić do przestrzegania norm liturgicznych przez grupy Drogi Neokatechumenalnej. Jednak Stolica Apostolska stosunkowo rzadko interweniuje w kwestii nadużyć dotyczących takich nadużyć. Ostatni taki przypadek wydarzył się piętnaście lat temu, kiedy Stolica Apostolska zakazała Wspólnocie Sant’Egidio wygłaszać homilii świeckim.

 

Autorzy dodatku watykańskiego dziennika dla kobiet nie ukrywają, że inspirują się szwedzką dominikanką Madeleine Fredell, która podkreśla, że odkryła w sobie powołanie do... bycia kapłanem. – Jest jedna sprawa, która nie daje mi spokoju, a jest nią głoszenie homilii w trakcie Mszy. Głoszenie kazań jest moim powołaniem jako dominikanki i mimo, że robię to wszędzie, czasami nawet w „kościele” luterańskim, jestem przekonana, że słuchanie głosu kobiety na homilii ubogaciłoby nasz kult katolicki – twierdziła s. Madeleine Fredell.

 

 

Źródło: chiesa.espresso.repubblica.it

MR

 

 


DATA: 2016-03-08 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z tą homilią to były już różne eksperymenty. Jeden ksiądz wpadł na pomysł, by na Mszach św. dla dzieci, katechetki przygotowywały scenki, które miały być zamiast homilii. Były też próby szkolenia katechistów, by min. mogli głosić homilie. Niektórym duchownym to na rękę, zwłaszcza tym BMW, ale większość jednak ma zdrowe podejście do tego.
ponad 4 lata temu / Maria
 
Świeccy nie powinni nawet wchodzić do prezbiterium, to jest miejsce zarezerwowane dla kapłanów. Także czytania mszalne, czy modlitwa wiernych nie powinna być głoszona przez osoby swieckie, bo to rozprasza i zaburza porządek Mszy.
ponad 4 lata temu / ab
 
Korekta! Piszą Państwo, ku zdziwieniu, "O. Bianchi". Otóż pan Enzo Bianchi to nie jest żaden ojciec, ale osoba świecka, kolejny świecki rewolucjonista. Skrót "O." (=ojciec) przysługuje zwyczajowo kapłanom zakonnym.
ponad 4 lata temu / Sacerdos Hyacinthus
 
Nie ma słów na tych szaleńców i oni myślą że są najbliżej Boga
ponad 4 lata temu / ps
 
Bombardowanie katolików z Watykanu trwa w najlepsze. Już chyba nikt tego nie liczy. Jedyne polskie OPL znajduje się w Wetlinie. "Watykan dzisiaj" O. Benedykt Huculak.
ponad 4 lata temu / Leo
 
No przecież Franciszek sam powiedział, że to było ostatnie Boże Narodzenie.
ponad 4 lata temu / cyt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.