DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Łomża: Marsz dla Życia i Rodziny sprzeciwem wobec czarnych marszów śmierci

Łomża: Marsz dla Życia i Rodziny sprzeciwem wobec czarnych marszów śmierci
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Szymon Zmarlicki/Foto Gosc/FORUM

Kilkaset osób zgromadził w Łomży „Marsz dla życia i rodziny”, który był wyrazem sprzeciwu wobec organizowanych obecnie w kraju „czarnych marszów”. Łomża to symboliczne miejsce dla sprawy obrony życia poczętego i sprzeciwu wobec z roku 1993, bowiem to w tym mieście po raz pierwszy w Polsce za odmowę zamordowania dziecka nienarodzonego z wadą genetyczną, szpitalowi wytoczono proces.


W przeddzień czarnych marszów, w obronie życia obok siebie maszerowali ludzie młodzi i starsi. Jednak najliczniej reprezentowaną na marszu grupą były rodziny z dziećmi, w tym z dziećmi z zespołem Downa. Marsz był jednocześnie świętem rodziny. Biorący udział w Marszu Życia śpiewali pieśni, modlili się i nieśli transparenty z napisami: „Otoczmy troską życie”, „Piąte: nie zabijaj”, „Rodzina kolebką życia”, a także zdjęcia dzieci zabitych wskutek aborcji. – Życie jest święte, nie można go zabijać i ten temat nie podlega dyskusji ani protestom. Nasz Marsz jest odpowiedzią na m.in. Czarne Marsze – powiedział jeden z organizatorów Marszu dla Życia dr Tadeusz Kowalewski. Podczas marszu przypomniano o możliwości podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja podjęta przez uczestnika akcji to jedno ocalone życie dziecka poczętego.


Trasa marszu obrońców życia nienarodzonych wiodła od łomżyńskiej katedry do znajdującego się w klasztorze sióstr Benedyktynek „okna życia”, dzięki któremu udało się uratować śliczną i pełna życia dziewczynkę. Żyje ona szczęśliwie w rodzinie, która ją adoptowała. Siostra Regina Wieteska OSB wyszła do uczestników marszu i przedstawicieli mediów mówiąc, że nie wszyscy wiedzą o istnieniu w Polsce „Okien Życia”. Tłumaczyła, że są to specjalnie przygotowane miejsca, tak jak to w Łomży, w którym można anonimowo zostawić dziecko, nie narażając go lub siebie na niebezpieczeństwo. „Okno Życia” otwiera się od zewnątrz. W środku jest miejsce odpowiednio nagrzane i wentylowane na pozostawienie niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie i bezpiecznie wzywa znajdujących się w pobliżu opiekunów.


Łomża to symboliczne miejsce dla sprawy obrony życia poczętego i sprzeciwu wobec tzw. ustawy (anty)aborcyjnej z roku 1993, tu bowiem po raz pierwszy w Polsce w roku 1999 szpital odmówił wykonania zabicia dziecka nienarodzonego z wadą genetyczną, za co wytoczono mu proces za tzw. „złe urodzenie”. Mimo tego dzięki decyzji szpitala dziecko urodziło się i żyje w swojej rodzinie.


Sprawa dotyczy, głośnego wówczas w całej Polsce, wydarzenia jakie miało miejsce w roku 1999. Małżeństwo z Łomży, które wychowywało już jedno dziecko z chorobą genetyczną (hipochondroplazją kości), kiedy poczęło się drugie dziecko, spodziewając się u niego tego samego schorzenia, podjęło decyzję o jego zabiciu. Chociaż obowiązywała ustawa o tzw. ochronie życia ludzkiego z 1993 roku, która dopuszcza zabicie dziecka poczętego z wadą genetyczną, w łomżyńskim szpitalu wojewódzkim odmówiono im tego. Nie skierowano dziecka także na badania prenatalne, które dałyby odpowiedź, czy jest ryzyko, że drugie dziecko urodzi się z taką samą chorobą, jak pierwsze.

 

Matka mogła skierowanie dostać w innej placówce zdrowia i wykonać badania, ale po wizycie w łomżyńskim szpitalu, zdecydowała się urodzić. Kiedy jednak dziecko urodziło się z hipochondroplazją kości, chorobą polegającą na znacznym spowolnieniu rozwoju fizycznego dziecka, w roku 2002 złożyła pozew przeciw szpitalowi. Za odmowę aborcji i wydania skierowania na badania genetyczne matka domagała się od szpitala w Łomży odszkodowania w wysokości 1,2 mln zł na rentę i leczenie dziecka. Ostatecznie w lipcu 2008 roku sąd nakazał szpitalowi wojewódzkiemu w Łomży wypłacić matce dziecka jednorazowo ponad 100 tys. zł odszkodowania oraz wypłacać co miesiąc 2 tys. zł renty. Proces i wyrok za tak zwane przez zwolenników aborcji „złe urodzenie”, a przez jej przeciwników za „przeciwstawienie się złej ustawie”, były precedensowe.

 

 

Adam Białous
  


DATA: 2016-10-24 15:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"okna życia, dzięki któremu udało się uratować śliczną i pełna życia dziewczynkę" - a jakie ma znaczenie że śliczną? Jakby była brzydka to co, nie warto ratować?
ponad 2 lata temu / st
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.