DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Lokomotywę UE również czeka wykolejenie

Lokomotywę UE również czeka wykolejenie
fot.Dioptria/sxc.hu

Nadzieje na to, że Niemcy uratują strefę euro i całą Unię Europejską, w co wierzy również wielu polskich polityków, niekoniecznie muszą się sprawdzić. Choć Niemcy – mimo kryzysu w innych krajach – rozwijają się póki co dobrze – to jednak i one nie są wolne od pułapek, w które powoli zaczynają wpadać.


Jak czytamy na portalu Prokapitalizm.pl, tą pułapką może być inflacja. Niemcy czekają dość drastyczne podwyżki cen. Obejmą one między innymi branżę budowlaną, gdzie ceny mieszkań wzrosną od 7 proc. wzwyż, a także komunikację kolejową oraz branżę energetyczną. Podwyżki w tych ostatnich obszarach mogą być szczególnie bolesne zwłaszcza dla niemieckich rodzin, mimo wielu socjalnych zabezpieczeń oferowanych przez państwo.

 

Problemów nie unikną najprawdopodobniej także niemieckie firmy. - Daimler zapowiedział wstrzymanie zwiększenia produkcji w Sindelfingen. Produkcja Opli w Bochum także nie będzie zwiększona. Sytuację w branży motoryzacyjnej podkreśla także anons szefów Forda o złych wynikach w Europie, korekcie nazbyt optymistycznych planów i wycofaniu linii produkcyjnych. Mimo dobrych wyników bessę przewidują także szefowie Volkswagena – czytamy w artykule Kamila Kisiela „Niemiecka lokomotywa zwalnia”.

 

Kryzys dotknie też działy gospodarki z obszaru Hi-Tech. Szczególnie boleśnie odczuć to może Siemens, który przegrał sprawę patentową z Apple. Wysokie kary finansowe czekające niemiecką firmę mogą zmusić ją do wprowadzenia oszczędności, co odbije się chociażby na zatrudnieniu. Także inna niemiecka firma, bawarski producent chipów, Infineon, zanotował spadek produkcji o 12 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Narzekają także przedsiębiorcy z branży spożywczej. Koszty ich dostosowania się do wymogów stawianych przez nowe ekologiczne agendy sięgnąć mogą nawet kwoty 800 mln euro.

 

Wyzwaniem dla niemieckiej gospodarki będzie także sytuacja w pozostałych krajach UE, do których Niemcy eksportują znaczne ilości swojej produkcji. Spadek konsumpcji w tych krajach nie pozostanie bez wpływu również na stan gospodarki niemieckiej.

 

Jak podaje portal, nieco lepiej przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o nastroje konsumenckie. - Niemcy wierzą we własną gospodarkę, a zaufanie to jest podbudowane faktem, że to Niemcy wyrastają na lokomotywę w Unii Europejskiej. Mimo to, widać, że i zbyt dóbr konsumpcyjnych czekają gorsze czasy. Definitywnie minął boom na centra handlowe (wiele z nich odznacza się żałosną frekwencją), zbankrutował Schlecker (dystrybutor i sieć drogerii), operator sprzedaży wysyłkowej Neckermann (syndykowi nie udało się zlicytować firmy), DHL (firma kurierska) z kolei zapowiedziała podniesie cen – pisze Kamil Kisiel na łamach Prokapitalizm.pl i na koniec dodaje - Oznaki końca boomu w Niemczech nie są dobrym prognostykiem dla gospodarki Polski, której makroekonomiczne dane są w dużym stopniu uzależnione od wyników niemieckiej Volkswirtschaft – kiedy ona wyhamuje, wyhamuje też nasza rodzima (a także pół Europy).


 

Paweł Sztąberek

 


DATA: 2012-09-28 12:43
AUTOR: PAWEŁ SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.