DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Lokalne wybory w trzech niemieckich landach czy imigracyjny plebiscyt? CDU w odwrocie, sukces AfD

Lokalne wybory w trzech niemieckich landach czy imigracyjny plebiscyt? CDU w odwrocie, sukces AfD
Fot. Lukasz Kobus / Forum

Pierwsze od wybuchu imigracyjnego kryzysu wybory w Niemczech stały się swego rodzaju plebiscytem w sprawie poparcie lub kontestacji strategii kanclerz Merkel. Jak wynika ze wstępnych wyników, w niedzielę 13 marca partia szefowej rządu straciła swój dotychczasowy stan posiadania w parlamentach Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynatu i Saksonii-Anhaltu. Tryumfuje natomiast antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec.

                                                                                     

Największy tryumf Alternative für Deutschland zanotowała w landzie Saksonia-Anhalt. Poparło ją tam, wedle wstępnych danych, ponad 21 proc. głosujących. Chociaż partia kanclerz Merkel, CDU, zwyciężyła w tym landzie z wynikiem 30,5 proc., to uzyskane poparcie jest mniejsze niż w 2011 roku o ponad 2 proc. W kraju związkowym Saksonia-Anhalt to jednak socjaliści są największym przegranym. W ciągu 5 lat SPD straciła aż 10 proc. poparcia i w niedzielę uzyskała niecałe 12 proc. głosów.

 

Najbardziej wyrównana walka między dwoma głównymi partiami, CDU i SPD, toczyła się w Nadrenii-Palatynacie. Ostatecznie tryumfowali tam socjaliści z wynikiem 37,5 proc. Chadeków poparło 32,8 proc. głosujących. Na osiągnięty wynik nie może narzekać AfD. Chociaż do rezultatu z Saksonii-Anhaltu wiele brakuje, to także w Nadrenii-Palatynacie zdobyli znaczne poparcie - 10 proc.

 

W dotychczasowym bastionie chadeków, Badenii-Wirtembergii, CDU zdobyła jedynie 27,5 proc. głosów, czyli o blisko 12 proc. mniej niż przed pięcioma laty. Tamtejsze wybory wygrali Zieloni, których lider - Winfried Kretschmann - najprawdopodobniej nadal sprawował będzie funkcję premiera. W tym landzie antyimigrancka AfD i proimigrancka SPD zdobyły niemal takie same poparcie, kolejno 12,5 i 13 proc.

 

Wielu analityków uważa, że wyborcy głosujący na AfD kierują się głównie kwestią kryzysu migracyjnego i popierając tę formację chcą pokazać rządzącej krajem chadecko-socjalistycznej koalicji, jakiego rozwiązania oczekują.

 

Więcej o AfD przeczytaj TUTAJ.

 

Źródło: thelocal.de , bbc.com

MWł 


DATA: 2016-03-13 22:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oni mają jeden postulat na którym zdobywają głosy. To nie wystarczy. "Nie róbmy polityki bez Boga". Tylko całkowite podporządkowanie prawa i postępowania ludzi Prawu Bożemu może pomóc. W przeciwnym razie Państwo to zawsze będzie atrapa. Intronizacja Chrystusa Króla Polski, nie Wszechświata.
ponad 2 lata temu / zs
 
zanim AfD bedzie miala sukces rzadzenia, to to wykorzystaja jeszcze ci, ktorzy sa gotowi nasza polska polityke niszczyc - grüne bündnis 90 i SPD.
ponad 2 lata temu / adam
 
jeżeli dojście do władzy, chociażby w paru landach, takiej AfD spowoduje rozpad Niemiec na poszczególne, niezależne landy, to powinniśmy być wszyscy mocno na tak; tylko słabe, podzielone Niemcy są gwarantem pokoju w Europie; tylko; a jak tam naszemu rządowi idzie wyduszenie z Niemiec reparacji wojennych (tych za II wojnę światową) w ilości min. kilkuset mld dolarów? jak idzie uzyskanie od VW odszkodowań na kwotę coś circa ok. 40 mld złotych? - prywatni właściciele tych niemieckich złomów z Poznania już wystąpili na drogę sądową o zabezpieczenie dla nich ok. 10 mld złotych od tego złodziejskiego producenta; mają odwagę działać, czy tylko medialnie szczekać jak pies zza ogrodzenia? w ogóle to Polacy muszą nauczyć się, tak jak Amerykany, walczyć o swoje prawa i ich używać; tam nie do pomyślenia jest, żeby nic nie zrobić w tym temacie (i właśnie działają); jest prawo i z niego korzystają; bo tak to ma wyglądać;
ponad 2 lata temu / JARO
 
Miło z rana przeczytać dobre wiadomości. Dziś małe lokalne zwycięstwa, jutro całe Niemcy zwyciężą, pojutrze cała Europa będzie narodowa. Oby w parze z wyzwoleniem narodowym szło wyzwolenie ekonomiczne z gospodarczego RWPG-izmu eurosocjalistycznego.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.