DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2019 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Łódzki drukarz odmówił usługi organizacjom LGBT. Został prawomocnie skazany

Łódzki drukarz odmówił usługi organizacjom LGBT. Został prawomocnie skazany
źródło: twitter.com / Marek Anioł

Dobiegła końca głośna sprawa łódzkiego drukarza. Sąd Najwyższy orzekł, że oskarżony jest winny, ale nie nałożył na niego żadnej grzywny. Tym samym sąd oddalił kasację Zbigniewa Ziobry.

 

Sprawa Adama J. toczyła się od 2017 r. kiedy to odmówił Fundacji LGBT Biznes Forum wydrukowania materiałów promocyjnych. W e-mailu zawarł wiadomość o następującej treści: „Odmawiam wykonania roll up'u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą”.

 

Zdaniem Sądu Rejonowego dla Widzewa - Łodzi popełnił on wykroczenie ze 138 art. Kodeksu Wykroczeń: „Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny.”

 

We wrześniu Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację od tego wyroku. We czwartek, 14.06.2018 r. decyzję sądu rejonowego podtrzymał Sąd Najwyższy. Uznał oskarżonego za winnego, jednocześnie nie nakładając na niego kary grzywny.

 

Jak powiedział nam adw. Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris, który reprezentował drukarza, zważywszy na specyfikę postepowania kasacyjnego, gdzie sąd jest związany ustaleniami faktycznymi sądu drugiej instancji, sąd kasacyjny miał ograniczone możliwości działania. Zatem samo oddalenie kasacji nie przesądza o kierunkach funkcjonowania polskiego prawa.

 

- W uzasadnieniu postanowienia sąd bardzo ładnie wskazał, że przekonania religijne, wolność sumienia, wartości wyznawane przez danego człowieka mogą stanowić uzasadnioną przyczynę odmowy świadczenia w rozumieniu art. 138 kodeksu wykroczeń, nawet kosztem pewnych postulatów antydyskryminacyjnych czy też zasady równego traktowania. Zatem, Sąd Najwyższy stwierdził, wbrew postulatom środowisk LGBT, że istnieje możliwość odmowy świadczeń z powołaniem się na sprzeciw sumienia. Przy czym zawsze powinno być to oceniane w kontekście realiów konkretnej sprawy – powiedział nam Bartosz Lewandowski.

 

Jak zauważył, przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się postępowanie, w którym ocenie konstytucyjnej podlega art. 138 kodeksu wykroczeń. Skarga została złożona już we wrześniu, wpłynął w tej sprawie wniosek Prokuratora Generalnego i aktualnie przyjmowane są przez TK stanowiska od uczestników postepowania. Jeśli Trybunał przychyli się do wniosku, to można będzie ubiegać się o wznowienie postępowania w sprawie drukarza. A w takim wypadku przedsiębiorca na pewno zostałby oczyszczony z zarzutów.

 

Jak podkreśla Ordo Iuris, Sąd Najwyższy dopuścił do niebezpiecznego precedensu: wykładnia art. 138 Kodeksu Wykroczeń, którą zastosował Sąd Okręgowy w Łodzi jest niezwykle groźna dla wolności działalności gospodarczej i wolności sumienia, zagwarantowanych w artykułach 20, 22, oraz 53 ust. 1 Konstytucji RP.

 

 

Głos w sprawie zabrał mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris:

 

Jednocześnie zaznaczył, że w sprawie wyroku ostateczną decyzję podejmie Trybunał Konstytucyjny, gdyż uzasadnienie Sądu Najwyższego jest niejednoznaczne.

 

Sprawę na Twitterze skomentowała także Kaja Godek:

 

 

MA, PR


DATA: 2018-06-15 14:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiesz, wypróbowuję różne taktyki byś w końcu zrozumiał jak się kompromitujesz głupotami które na tym forum wypisujesz. A co, nawet własnych sparafrazowanych wypowiedzi nie jesteś w stanie zrozumieć? :)
6 miesięcy temu / do ollek
 
@do ollek Miast parafrazować cudze wypowiedzi, mógłbyś wymyślić coś autorskiego.
6 miesięcy temu / ollek
 
Sataniści też mogą jechać do Afganistanu, czy Pakistanu, nieprawdaż? Kim jesteś hipokryto, żeby zarzucać innym że mówią co jest ok a co nie, gdy sam tak robisz? :)
7 miesięcy temu / do ollek
 
@Szeroki Katolicy też mogą jechać do Afganistanu,czy Pakistanu, nieprawdaż? Kim jesteś,żeby mówić innym co jest ok a co nie?
7 miesięcy temu / ollek
 
Tak właściwie ,to może jest tylko WO ,lub WDisO ... :-) Ehhh te "bunt-o-wszczyki" :-) .
7 miesięcy temu / mk
 
OWO to pańszczyzna, feudalizm, głód, choroby zakaźne itp. atrakcje. Jednak lepsza lewacka UE, przynajmniej dla mnie. Ja myślałam że NWO zaczął się w 1968 roku a Hitler i Stalin byli wcześniej.
7 miesięcy temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.