DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Łódź: „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”

Łódź: „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”
#MEDIA    #PRAWDA    #ŁÓDŹ    #SPOTKANIE    #KONFERENCJA    #DZIENNIKARZ

Już po raz siódmy łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy zorganizował konferencję z cyklu: „Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem”. Wśród prelegentów obecni byli redaktorzy magazynu „Polonia Christiana” oraz portalu PCh24.pl.


Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Pamięć i tożsamość Polaków – dziś". Patronat nad konferencją przyjął ks. abp prof. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W swym wykładzie mówił o wielkiej wadze, jaką do pamięci i tożsamości Polaków przykładał Ojciec św. Jan Paweł II. Hierarcha wspominał o poezji i pismach filozoficznych papieża Polaka, przypominając, że Karol Wojtyła niejednokrotnie upominał swych rodaków, gdy tylko widział, że sprzeniewierzają się „dziedzictwu, któremu na imię Polska”.

 

Pozostali prelegenci również pochylali się nad problemem gubionej pamięci historycznej w Polsce. Zwracano uwagę, że odgórne działania władz nie dają się pogodzić ze zdrowym rozsądkiem. Mówił o tym m.in. prof. Piotr Jaroszyński, ze smutkiem komentując usunięcie „Pana Tadeusza” z listy lektur obowiązkowych w gimnazjach, jego słowa potwierdzał prof. Andrzej Waśko. Redaktor Wojciech Reszczyński podkreślał, że sytuacja w której polskie symbole narodowe nie są chronione przez polskie państwo, nie może zostać uznana za normalną.

 

Pojawił się również problem dbania o pamięć i tożsamość w polskich domach i rodzinach, o czym mówili m.in. dr Barbara Fedyszak Radziejowska i ks. prof. Andrzej Zwoliński. Zwracali uwagę, że dzisiejszy kryzys tożsamości Polaków wynika z kryzysu rodziny, która albo nie potrafi zainteresować młodszych pokoleń historią, albo zwyczajnie tego nie chce, gdyż… wstydzi się np. swoich przodków ubeków.

 

Zastępca red. naczelnego magazynu „Polonia Christiana” Piotr Doerre mówił o wielkiej roli, jaką odegrał w kształtowaniu tożsamości, zarówno tożsamości religijnej, jak również tożsamości narodowej Polaków Kościół. Na przykładzie historii jednego z niemieckich rodów, którego członkowie wybrali polskość, wskazywał, że przez wieki była ona atrakcyjna dla mieszkańców państw ościennych.

 

Krystian Kratiuk z portalu PCh24.pl wystosował natomiast dramatyczny apel do starszych pokoleń, które pamiętają jeszcze, co to znaczy „normalność”, by nie zostawiły młodszego pokolenia samemu sobie z problemem coraz dalej idącej rewolucji obyczajowej.

 

Na koniec do zgromadzonych przemówił ks. bp dr Adam Lepa. Dziękując zgromadzonym za obecność prosił, by jak najczęściej przypominać o prawdziwej historii Polski, nieobecnej w świadomości wielu Polaków do dziś. Ze szczególnym uznaniem mówił o tych, którzy przypominają dzieje Żołnierzy Wyklętych.

 

Już wkrótce na portalu www.katolickie.media.pl będzie można obejrzeć wszystkie wystąpienia prelegentów łódzkiej konferencji. Organizatorzy zapowiedzieli również wydanie książki pokonferencyjnej, z zapisem treści wszystkich wystąpień.

 

 

PCh24.plDATA: 2013-10-21 16:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rodziny się nie wybiera , a i wielu ma różne grzeszki młodości.Najgorszym jest jednak brak zrozumienia i wybaczenia środowisk chcących uchodzić za prawicowe na przyznanie się do błędów i żal za wyrządzone zło (przypadek hrabiego Dzieduszyckiego).Po takiej reakcji nikt się nie będzie chciał "nawracać" i chcąc nie chcąc będzie trzymał z lewicą.Często ci "prawdziwi patrioci" są gorsi od tych których potępiają , tylko sytuacja życiowa nie przycisła ich na tyle aby pokazali swe prawdziwe oblicze.W świetle ich rozumowania św. Paweł nigdy nie mógłby być apostołem.
ponad 6 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kon[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.