24 października 2020

Władze Tajwanu: chińskie władze prześladują katolików i ograniczają wolność religijną

(fot. Thomas Peter / Reuters / FORUM)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu wydało dokument, w którym zwraca uwagę na nieustające prześladowanie katolików przez chińskie władze. MSZ podkreśla, że trwa „sinizacja religii” i represjonowanie oraz indoktrynowanie wierzących.

 

Władze Tajwanu wydały oficjalny dokument w sprawie przedłużenia o kolejne dwa lata tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie nominacji biskupich. MSZ Tajwanu ma nadzieję, że przyczyni się do poprawy pogarszającej się sytuacji w dziedzinie wolności religijnej. Podkreślono, że sytuacja katolików w Chinach jest bardzo trudna, a wszelkie wolności religijne coraz bardziej ograniczane.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Jako państwo w pełni szanujące wolność religijną, Tajwan ma nadzieję, że pomoże to poprawić pogarszającą się sytuację w dziedzinie wolności religijnej w Chińskiej Rrepublice Ludowej. Niestety, gdy rząd Chin nasilił działania w prześladowaniu lokalnych wspólnot katolickich, takie jak: jeszcze większe represjonowanie wierzących, opierających się kontroli ze strony Komunistycznej Partii Chin i zmuszanie wielu biskupów do wstąpienia do kontrolowanego przez nią Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, przestrzeganie wolności religijnej i praw człowieka w Chinach stale się pogarsza” – napisano.

 

„Tak zwana „sinizacja religii” w Chinach stała się „nacjonalizacją religii”, charakteryzującą się wszechstronną indoktrynacją. Wraz z decydowaniem o wszystkich sprawach, katolicy w Chińskiej Republice Ludowej stoją w obliczu poważnych wyzwań dla swej wiary i sumień” – głosi oświadczenie tajwańskiego MSZ.

 

Przypomina ono, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego „wszyscy biskupi Kościoła katolickiego na całym świecie są mianowani przez papieża”, a „władzom cywilnym nie można przyznać żadnych praw czy przywilejów w wyborze, nominacji, przedstawianiu czy wyznaczaniu biskupów”. Ochrona papieskiej władzy mianowania biskupów „ostatecznie służy zagwarantowaniu wolności religijnej”. Kościół katolicki jako niezależny i powszechny, nie powinien podlegać „presji lub przymusowi ze strony żadnego rządu, partii politycznej czy ugrupowań”.

 

Ministerstwo spraw zagranicznych zapowiada, że będzie z bliska śledzić rozwój sytuacji. „Tajwan nadal będzie zacieśniał współpracę ze Stolicą Apostolską i z Kościołem katolickim, by wspólnie chronić podstawowe wartości wolności religijnej i wspierać tych, którzy są prześladowani za swą wiarę, jak również by stale wzmacniać swe długoletnie, oparte na wartościach partnerstwo dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską” – zapewniono w oświadczeniu.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram