DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

LNBQ: Stary Kontynent sam skazuje się na marginalizację

LNBQ: Stary Kontynent sam skazuje się na marginalizację
Fot. Pixabay

Z biegiem lat Europa coraz bardziej będzie spychana na margines globu ze względu na nieubłaganą demografię – wynika z analizy danych Eurostatu. Opublikował ją włoski portal katolicki.

 

 

Jeśli wziąć pod uwagę 28 krajów obecnej Unii Europejskiej, w 2100 roku łączna liczba ich ludności odpowiadać będzie zaledwie 4,5 procenta populacji świata. Dla porównania, jeszcze w 1960 roku było to dokładnie trzykrotnie więcej – 13,5 proc. Najnowsza prognoza Eurostatu, z której dane zaczerpnął portal La Nuova Bussola Quotidiana, wskazuje na nakładające się zjawiska sprzyjające takiej perspektywie: niskie współczynniki dzietności w państwach UE i coraz dłuższy przeciętny okres życia, co akurat jest kwestią korzystną.

 

„Potrzebna jest poważna polityka dotycząca wskaźnika urodzeń, gdyż w przeciwnym razie Stary Kontynent coraz bardziej osuwać się będzie na obrzeża świata” – pisze autor tekstu, Luca Volontè.

 

Owszem, liczba ludności europejskiej stale rośnie – od 406,7 miliona w 1960 roku do 513,5 mln w 2019. Jednak jeśli chodzi o żywe urodzenia, widoczna jest tendencja odwrotna (7,6 miliona w 1961 roku przy 5, 075 mln dwa lata temu). Europejczyków ma przybywać jeszcze przez równo dwie dekady, do niemal 522 milionów, jednak później, w ciągu kolejnych 40 lat zaznaczy się liczebnościowy zjazd do ok. 504 milionów w 2080 roku.

 

Dlaczego udział ludności Starego Kontynentu w globalnej populacji jest coraz mniejszy mimo liczebnego przyrostu? Oczywiście, reszta świata „rośnie” znacznie szybciej. 60 lat temu żyło na Ziemi „zaledwie” 3 miliardy ludzi. Przed rokiem statystyki notowały prawie 7,7 miliarda. Prognozy na koniec obecnego stulecia mówią o 11 miliardach.

 

„Aktywna populacja UE-28 (zdefiniowana jako osoby w wieku od 15 do 64 lat) spadła po raz pierwszy w 2010 r. I oczekuje się, że będzie się zmniejszać co roku, aż do 2060 r. Doprowadzi to do odpowiedniego zmniejszenia potencjału pracy, wydajności i liczby przedsiębiorstw, wskaźników ekonomicznych, wreszcie poziomu dobrobytu” – czytamy na  łamach LNBQ.

 

Na poprawę trendów demograficznych może wpłynąć, zdaniem autora, polityka społeczna, obejmująca między innymi skuteczną zachętę do posiadania większej liczby dzieci poprzez wsparcie dla rodzin, ale także środki zachęcające wykształconych młodych ludzi z zewnątrz UE aby osiedlali się w krajach Unii. 

 

„Przy obecnym wskaźniku starzenia się Europy w nadchodzących latach będziemy mieć zaledwie około pięciu osób w wieku produkcyjnym (15-64 lata) na każde cztery osoby starsze lub młodsze od tej grupy wiekowej” – głosi prognoza.

 

„Podczas gdy Trump i wiele amerykańskich stanów zakazuje aborcji (…), wiele krajów na świecie i kilka europejskich – Włochy, Francja, Holandia, Portugalia, Wielka Brytania, Hiszpania i wszystkie skandynawskie – nadal faworyzują śmierć ludzi poczętych, pomimo trwającego niszczycielskiego kryzysu epidemicznego. Jest to najbardziej oczywisty brak zdrowego rozsądku w Europie” – czytamy w tekście LNBQ.

 

„Wyobraź sobie za dziesięć lat ciszę naszych miast i wsi: czyste powietrze, ćwierkające ptaki, nawet powrót świetlików... bez gromady brzdąców na rogu, toczących fantastyczne bitwy; bez tej małej grupy przyjaciół kopiących piłkę. Czyste powietrze, cóż, ale pośród śmiertelnej ciszy...” – pisze w zakończeniu Luca Volontè.

 

 

Źródło: La Nuova Bussola Quotidiana

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-04-08 18:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Marmar, na szczęście to nie Ziemia nas żywi, a Pan Bóg bezpośrednio albo chociażby poprzez pracę naszych rąk, ale taki tam "szczegół" dla współczesnych... Ziemia nas wszystkich nie wyżywi, ten argument ma już wyjątkowo długą brodę przynajmniej 150 lat, a może i więcej...
1 miesiąc temu / DamianK
 
Demografia to jedno, jednak drugą ważną sprawą jest stagnacja przesocjalizowanej gospodarki.
1 miesiąc temu / Republikanin
 
Zostanie cywilizacja,która nie bawi się w LGBT.Dzieci będą takie czekoladowe z kręconymi włosami.
1 miesiąc temu / Johny Mnemonic
 
Cóż, skoro kobiety nie chcą rodzić. I żadna polityka, ani największe pieniądze tu nie pomogą. A jeśli chodzi o ten ostatni akapit, to autor nie ma racji. Natura nie znosi próżni. Brzdące będę. A że to dzieci rodziców, którzy tu przybyli z innych stref kulturowych...
1 miesiąc temu / Damian
 
Na Ziemi juz jest za duzo ludzi. Co bedzie za kilka pokolen? Ziemia wszystkich nas nie wyzywi.
1 miesiąc temu / Marmar
 
Prof. M. Ryba: Przed nami stoi sprawa epidemii, kryzysu gospodarczego i realnej wojny prawnej, jaką Niemcy za pośrednictwem UE wydali Polsce ? to jest rzeczywistość niewyobrażalnie groźna dla całego państwa.
1 miesiąc temu / aa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.