14 marca 2019

Watykański Sekretarz Stanu do polskich biskupów o jedności z Rzymem i społecznym pojednaniu

(Fot. Krystian Maj / Forum)

Watykański Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin wezwał polskich hierarchów do przeciwdziałania tendencjom indywidualistycznym, separatystycznym i nacjonalistycznym. W oświadczeniu z okazji 100-lecia reaktywowania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską zwrócił też uwagę na potrzebę zachowania jedności z Rzymem.

 

Szef watykańskiej dyplomacji powiedział polskim biskupom, że dzięki niestrudzonej posłudze duchownych, sióstr zakonnych i wiernych, Polska zasłużyła na tytuł „Polonia semper fidelis”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Drodzy bracia, waszym zadaniem jest podtrzymywanie tego dziedzictwa, ocalenie i umacnianie tej bogatej spuścizny. Zadanie to jest niezbędne, aby chrześcijańska tożsamość Polski miała nie tylko przeszłość i teraźniejszość, ale także przyszłość – zaznaczył.

 

W przemówieniu skierowanym do polskich hierarchów kardynał zauważył, że  pierwszemu zgromadzeniu biskupów polskich przewodniczył w 1919 r. jako przedstawiciel Watykanu arcybiskup Achille Ratti (przyszły papież Pius XI). Mówił on o polskiej tradycji wierności papiestwu.   

 

Nawiązując do „znamiennej obecności” przedstawiciela Rzymu na pierwszym zgromadzeniu biskupów w odrodzonej Rzeczypospolitej w 1919 roku, kardynał Parolin podkreślił znaczenie „komunii ze Stolicą Piotrową i wierności Biskupowi Rzymskiemu”.

 

Zwrócił uwagę na polską tradycję wierności papiestwu. – Jest to, jak wiemy, warunkiem jedności wspólnoty kościelnej, bo Następca Piotra jest trwałą i widzialną zasadą i fundamentem jedności wiary i komunii – oświadczył kard. Parolin.

 

– Jedność z papieżem gwarantuje także wolność w obliczu światowych potęg i szczególnych grup interesu – podkreślał Parolin. Zauważał również, że jedność gwarantuje otwartość na Kościół powszechny i chroni przed zamknięciem i wykorzystaniem przez frakcje.  

Kardynał Pietro Parolin wraz z arcybiskupem Salvatore Pennacchio i kard. Kazimierzem Nyczem koncelebrował mszę w intencji papieża. Uroczystości wiązały się też z rocznicą wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Szef watykańskiej dyplomacji przestrzegł przed zapominaniem Europy o jej chrześcijańskich korzeniach i przed coraz silniejszymi wpływami „indywidualistycznymi, nacjonalistycznymi i separatystycznymi” mogącymi doprowadzić do utraty „zgody na kontynencie osiągniętej przy dużych kosztach” w obliczu „rosnących wpływów indywidualistycznych, nacjonalistycznych i separatystycznych”.

 

Dodał, że Kościół bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinien służyć społecznej jedności i pojednaniu. Dostojnik podkreślił, że także Polska potrzebuje pomocy Kościoła w budowaniu narodowej zgody.

 

Przywołał słowa świętego Jana Pawła II skierowane do episkopatu Polski w 1993 roku. Jak mówił wówczas papież-Polak „w obecnej sytuacji Polski naznaczonej głębokimi podziałami, sporami i konfliktami różnego rodzaju, ważnym zadaniem Kościoła jest budowanie jedności, zgody oraz budzenie nadwątlonej nadziei. Polacy muszą nauczyć się prowadzić z sobą dialog w prawdzie i z poszanowaniem godności własnej i partnera, różniąc się między sobą, a nie stając się przez to dla siebie wrogami”.

 

Sekretarz Stanu mówił też – za papieżem Franciszkiem – o „zjednoczeniu w różnorodności” stanowiącym  jedyną katolicką drogę do jedności. –Taki jest duch katolicki, duch chrześcijański: jednoczenie się w zróżnicowaniu. Taka jest droga Jezusa! – zaznaczył.

 

Źródła: cruxnow.com., KAI

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram