23 lutego 2019

Austria szuka kompromisu w sprawie pracy w Wielki Piątek. UE nie daje zgody na dzień wolny

(fot. REUTERS/Leonhard Foege/forum)

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Dotychczasowy przepis mówiący o dniu wolnym od pracy dla chrześcijan, którzy w Wielki Piątek obchodzą dzień Męki Pańskiej, został zakwestionowany przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Unijni sędziowie nie zgodzili się na takie rozwiązanie, dlatego władze Austrii poszukują rozwiązania pośredniego. 19 lutego br. ogłoszono treść nowej ustawy, w myśl której Wielki Piątek ma być dla wszystkich obywateli dniem połowicznie wolnym. Miejsca pracy mają zostać zamknięte już o godz. 14.00. Ten kompromis zaproponowany przez austriackich polityków, skrytykowały jednak wspólnoty Kościoła, a także austriackie związki zawodowe.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sekretarz generalny austriackiego episkopatu ks. Peter Schipka określił tę propozycję jako „wielką stratę” i wyraził obawę, że w podobny sposób mogą zostać traktowane kolejne święta, co może prowadzić także do zatracenia świątecznego wymiaru niedzieli. Z kolei Bernhard Achitz reprezentujący konfederację austriackich związków zawodowych przypomniał, że dzień wolny, rozpoczynający się w piątek o godz. 14.00 nie ma sensu, ponieważ o tej porze wiele miejsc pracy i tak jest już zamkniętych i rozpoczyna weekendowy odpoczynek.

 

Decyzja, którą 19 stycznia br. podjął Trybunał Sprawiedliwości UE miała wskazywać na dyskryminację osób, które nie są chrześcijanami i nie wspominają Męki Pana Jezusa. Wyznawcy Chrystusa mieli bowiem prawo do pełnopłatnego dnia wolnego w Wielki Piątek. Władze kraju, które muszą przyjąć to orzeczenie, mają nadzieję, ze sytuacja zostanie załagodzona poprzez propozycję skrócenia dnia pracy dla wszystkich, niezależnie od wyznania. 

 

Przypomnijmy, że także w Polsce toczy się dyskusja nt. możliwości uznania Wielkiego Piątku za dzień wolny od pracy. W grudniu zeszłego roku klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy o dniach wolnych od pracy. Dzięki nowemu prawu, Polacy nie musieliby pracować w Wigilię oraz Wielki Piątek. 

 

Projektodawcy podkreślili w uzasadnieniu, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy m.in. w: Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji oraz na Węgrzech. Zwrócili także uwagę, że „istotą” Wigilii, jest „przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka” i dlatego należy umożliwić Polakom „odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta”.

 

Jeśli chodzi o Wielki Piątek zaznaczono, że jest to „jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan”. Przypomniano również, że „jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza św. – w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa”.

 

Posłowie PSL podkreślili, że Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują m.in.: Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.

 

 

Źródło: KAI, La Croix, gazetaprawna.pl, PCh24.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram