DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Litwa ujawnia dane ofiar sowieckiego totalitaryzmu. Są wśród nich polscy żołnierze

Litwa ujawnia dane ofiar sowieckiego totalitaryzmu. Są wśród nich polscy żołnierze
Fot. Łukasz Dejnarowicz / Forum

Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy opublikowało na swojej stronie internetowej listę zawierającą dane osobowe 190 tysięcy osób represjonowanych przez władze sowieckie, od czasu wybuchu wojny do roku 1953. Bardzo wiele nazwisk z tej listy należy do Polaków z Wilna i Wileńszczyzny, żołnierzy podziemia niepodległościowego.

 

Opublikowana na stronie lietuviaisibire.lt/represuotieji lista osób (w języku litewskim) zawiera dokładne dane personalne takie jak - nazwisko, imię, rok urodzenia, miejsce zamieszkania, rodzaj represji, miejsce uwięzienia lub katorgi na zasłaniu. Z krótkiego biogramu dowiedzieć się też możemy o losie konkretnej, represjonowanej osoby.  Przedział czasowy zawiera okres od agresji sowieckiej we wrześniu 1939 r., aż do roku śmierci Stalina (1953). Twórcy listy zapowiadają, że w przyszłości rozszerzą listę osób poddanych sowieckim represjom o osoby prześladowane po śmierci Stalina, aż do odzyskania przez Litwę niepodległości. W sumie lista powiększyć się do nawet 250 tys. nazwisk.

 

Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy dane osób represjonowanych przez władze sowieckie gromadzą co najmniej od 30 lat. W tym czasie powstało duże archiwum, których kwerenda mogłaby dać odpowiedzi na wiele pytań stawianych m.in. przez polskich historyków.

 

Wiele nazwisk umieszczonych na litewskiej liście należy do Polaków, najczęściej żołnierzy AK. Szczególnie pilna wydaje się potrzeba weryfikacji tych nazwisk w kontekście ludobójstwa dokonanego przez Sowietów w lipcu 1945 roku podczas Obławy Augustowskiej, gdyż wielu z zamordowanych wówczas AK- owców pochodziła z Wileńszczyzny. W ujawnionym przez FSB szyfrogramie generała Abakumowa, autora planu zagłady ofiar, pisze on m.in. o aresztowaniu „252 Litwinów”, czyli najprawdopodobniej polskich żołnierzy AK z Wileńszczyzny, którzy zostali przekazani litewskim „organom NKWD”.

 

Adam Białous

Czytaj także:
DATA: 2020-06-04 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rowy ponarskie ciągle milczą.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Szkoda, że nie ujawniają ofiar z okresu kiedy wraz z ZSRR i Niemcami mordowali Polaków w latach 1939-1945? A polska milczy i zadowala się szczątkowymi informacjami.
1 miesiąc temu / jestem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.