DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Litwa przyzna poganom państwowe przywileje? Bałwochwalcza ustawa czeka na wprowadzenie

Litwa przyzna poganom państwowe przywileje? Bałwochwalcza ustawa czeka na wprowadzenie
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.Andrzej Sidor/FORUM

Pogańskie stowarzyszenie Romuva jest na ostatniej prostej do legalizacji swej działalności. Gdy tylko litewski sejm przegłosuje odpowiednią ustawę, bałwochwalcy będą mogli prowadzić w tamtejszych szkołach lekcje religii.

 

24 maja stowarzyszenie Romuva – po osiągnięciu liczby 5 tys. członków i spełnieniu odpowiednich wymogów prawnych – podpisało z państwem litewskim konkordat. Pozwala on pogańskiej organizacji nabywać ziemię pod budowę świątyń, zaś państwo uzna zawierane tam „małżeństwa”, przyzna stowarzyszeniu ulgi podatkowe oraz umożliwi oficjalne propagowanie bałwochwalczej wiary i nauczania jej w szkołach.

 

Akceptacja ministerstwa sprawiedliwości oznacza także możliwość ustanowienia pogańskiego ordynariatu w wojsku i otrzymywanie paszportu dyplomatycznego dla wysokich rangą duchownych. W ten sposób związek będzie cieszył się znacznie większymi przywilejami, niż wiele mniejszych wspólnot wyznaniowych, których na Litwie jest w sumie 150.

 

Jak dotąd, podczas debaty parlamentarnej w Sejmasie, 67 posłów opowiedziało się za projektem ustawy. 10 wyraziło sprzeciw, a 19 wstrzymało się od głosu. Sprawę przekazano Komisji praw człowieka oraz Komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony. Państwo litewskie najwyraźniej akceptuje nawrót zabobonów. I to pomimo faktu, że 80 proc. Litwinów wyznaje wiarę katolicką. Przewodniczący Komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Arvydas Anušauskas zapowiedział, że sprawa rejestracji pogańskiego związku jest już praktycznie rozstrzygnięta i czeka jedynie na jesienną sesję parlamentu.

 

 

Źródło: tygodnik.tvp.pl / slowianowierstwo.wordpress.com / taraka.pl

NP

 

 


DATA: 2018-09-05 15:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co nas obchodzi Litwa i co wiemy o Bałwochwalstwie jeżeli w nim nie uczestniczymy chyba że jest to dla nas dźwignia z kasą to możemy rozmawiać o pokusie.
1 dzień temu / Bieszczyn
 
Sam jestem antropologicznie mieszkanką litewsko-żmudzką być może z innymi elementami. Dlatego też Litwa jest mi bardzo bliska. Kilkukrotnie tam byłem i pewnie jeszcze nie raz będę. Tam tradycję pogańską widać nawet w kościołach. Wystarczy spojrzeć na litewskie krzyże. Nie należy tej tradycji rugować siłą, a ją na tyle ile jest to możliwe przyłączyć do naszej świętej wiary. Święta wiara katolicka ma bowiem całą olbrzymią teologię moralną, księgi święte, teologię pastoralną i wiele rzeczy, których rodzimowierstwo nie ma. Dzisiejsze zaś neopogaństwo to próba odtworzenia dawnych wierzeń. Nie było choćby na Litwie ani wśród Prusów i innych plemion Bałtów kogoś takiego jak Krive czyli ichniejszego papieża. Z drugiej jednak strony są ludzie, którzy autentycznie w to wierzą. I trzeba z nimi rozmawiać. Po co? Celem przekonania do naszej wiary. Nawracanie mieczem jest błędem. Nic nie robienie grzechem zaniechania.
21 dni temu / inkwizytor
 
Oczywiście że poprzednie wierzenia natychmiast nie znikły, lecz w miarę jak Polacy mądrzeli coraz więcej z tych bzdur zanikało. Jednak z perspektywy państwa o nazwie Polska (nie z perspektywy słowiańszczyzny!) chrześcijaństwo jest rdzennym systemem wyznaniowym. Szczerze mówiąc (niestety!) z obecną Polską więcej wspólnego mają Żydzi czy Ukraińcy niż jacyś odlegli dziejowo i kulturowo Słowianie.
5 miesięcy temu / do Do AM
 
To nadal nie czyni ją rdzenną. Pomijak, że od ok 1000 lat chrześcijaństwo jest dopiero obecne na tych ziemiach, ale to bynajmniej nie znaczy, że poprzednie zwyczaje, tradycje i wierzenia znikły w 966 raptem jakby ktoś światło zgasił.
5 miesięcy temu / Do AM
 
Oczywiście że chrześcijaństwo jest rdzennym systemem wyznaniowym Polski. Na ponad 1000 lat istnienia Polski tylko kilkadziesiąt było nie-chrześcijańskich.
5 miesięcy temu / do Do AM
 
"Państwo litewskie najwyraźniej akceptuje nawrót zabobonów. I to pomimo faktu, że 80 proc. Litwinów wyznaje wiarę katolicką." - gdy cesarze Konstantyn i Licyniusz w 313 r. ogłaszali edykt mediolański, zdecydowana większość ludności Cesarstwa Rzymskiego nie wyznawała wiary chrześcijańskiej.
5 miesięcy temu / Hanka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.