DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Litwa nie polubiła euro: wzrost cen poczuliśmy we wszystkich sprawach

Litwa nie polubiła euro: wzrost cen poczuliśmy we wszystkich sprawach
źródło: pixabay.com
#EURO    #WALUTA    #CENY    #LITWA    #POLSKA    #BANK

1 stycznia 2015 roku Litwa dołączyła do grona państw posługujących się wspólną europejską walutą. Po pięciu latach doświadczeń z euro nastroje nie są najlepsze, bowiem po wprowadzeniu europejskiej waluty ceny odczuwalnie rosły.

 

Wedle szacunków ceny na Litwie wzrosły o 10 proc. Jak się okazuje, produkty żywnościowe podrożały średnio o 6 proc., a usługi o 22 proc. – Na przykład, jeżeli coś kosztowało 50 litów, czyli kiedyś kosztowało 15 euro, to teraz kosztuje już 20 euro – kwituje Jarosław Wojciechowicz, przedsiębiorca.

 

Niestety wzrost cen nie wiązał się z wzrostem wynagrodzeń. W efekcie portfele Litwinów zostały mocno odchudzone. W roku 2019 średnie wynagrodzenie na Litwie wynosiło nieco ponad 800 euro. Jedna trzecia obywateli jest dotknięta ubóstwem czy też wykluczeniem społecznym – po wprowadzeniu euro ten podział się umocnił.

 

Euro dało Litwie korzyści dotyczące wzrostu gospodarczego oraz pojawiły się ułatwienia dla przedsiębiorców związane z wejściem na europejski rynek oraz dla podróżujących po Europie. Te plusy jednak nie rekompensują ujemnych skutków wprowadzenia euro – poza wyższymi kosztami życia, to także utrata części suwerenności

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA


DATA: 2020-01-13 09:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A dla kogo spoza tzw. starej Unii wprowadzenie euro było korzystne? Broń Boże, żeby Polska przyjęła tę walutę.
8 miesięcy temu / L
 
6% wzrostu na produktach żywnościowych przez 5 lat? W Polsce w ostatnim roku było 7%.
8 miesięcy temu / G.S.
 
euro było dobre tylko dla niemiec i francji i holandii. kazdy inny kraj narzeka. taka mała Malta miala wczesniej lirę i zyli jak swinki w pomarańczach po euro wszystko sie powywracała.
8 miesięcy temu / IPhone
 
Jakkolwiek mieszkam i pracuję w Niemczech, więc euro to moja codzienność, to zawsze byłem przeciwny wprowadzeniu tej waluty w Polsce. Jesteśmy zbyt biednym krajem, w którym wprowadzenie euro, tylko pogłębiło by rozwarstwienie społeczne i nędzę...
8 miesięcy temu / Michael Wolf
 
Litwini, tacy bardzo wrażliwi na punkcie swej niepodległości, suwerenności i nazwy, czyli atrybutów litewskiej podmiotowości polityczno - gospodarczej, a tu ot tak, bez specjalnego rozgłosu, pozbyli się jednego z swych desygnatów wolności, rezygnując z lita na rzecz euro. Dziwię się elitom państwowości litewskiej, że tak lekkomyślnie zgodzili się na utratę swej możliwości wpływu na kursy rodzimej waluty, w stosunku do sytuacji na rynku wewnętrznym i międzynarodowym. Teraz tej możliwości zostali pozbawieni, czyli są zakładnikami banksterów Banku Centralnego strefy euro. Czyżby sobie nie zdawali sprawy z tej sytuacji ? Niestety, mieszkańcy Litwy, na pewno sobie nie zdawali sprawy jakie prawdziwe konsekwencje niesie ze sobą przystąpienie do strefy wspólnej waluty, nie tylko pozytywy ale - dla zwykłych obywateli - najczęściej ubożenie. No cóż, jeśli chodzi o świadomość finansowo - ekonomiczną przeciętnego konsumenta, jest ona wynikiem tego co przeczyta w internecie.
8 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
cała nadwyżkę handlową strefy Euro spijają Niemcy...
8 miesięcy temu / qwe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.