DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Litwa broni wartości moralnych w życiu publicznym

Litwa broni wartości moralnych w życiu publicznym
Litewski Parlament

Litewscy politycy doceniają rolę wartości w życiu publicznym. W grudniu wstępnie zaakceptowali nowelizację konstytucji broniącej tradycyjnego małżeństwa, opartego na związku kobiety i mężczyzny. Tydzień temu zaproponowali kolejne nowelizacje - tym razem kodeksu administracyjnego i cywilnego - zabraniające wyśmiewania wartości moralnych w życiu społecznym oraz zakazującą przeprowadzania operacji zmiany płci.


Jeden z projektów nowelizacji ustawy o ochronie wartości w życiu społecznym zaproponowany został przez Petrasa Gražulisa. Przewiduje on - zgodnie z nowym artykułem 214 kodeksu administracyjnego pt. „Ochrona konstytucyjnych wartości moralnych" - że „publiczne szydzenie z konstytucyjnych wartości moralnych i zasad rodziny określonych w Konstytucji oraz organizacja imprez sprzecznych z moralnością społeczną” uznawane będą za przestępstwo. Za naruszenie tego przepisu przewiduje się karę grzywny w wysokości od 1000 do 3000 litów lub od 3000 do 60000 litów w przypadku ponownego naruszenia prawa.

 

Inny projekt, zaproponowany został przez posłów Matulasa Antanasa, Vida Marija Cigriejiene i Arimantasa Dumciusa ,dąży do wprowadzenia zmian w kodeksie cywilnym polegających na zakazaniu operacji zmiany płci (dziś takie zabiegi, jeśli są medycznie możliwe, są dozwolone dla osób dorosłych niepozostających w związkach małżeńskich). Nowela kodeksu cywilnego ma chronić Litwę przed roszczeniami obywateli składającymi skargi w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, twierdzącymi, że prawo litewskie zezwala na tego typu operacje. W 2007 roku Litwa przegrała sprawę w ETPC z transseksualistą, któremu odmówiono prawa do operacji.

 

W grudniu ubiegłego roku posłowie zaakceptowali  już po pierwszym czytaniu projekt nowelizacji art. 38 konstytucji stanowiącego, że rodzina jest oparta na „dobrowolnym małżeństwie między mężczyzną i kobietą".

 

Zmiany w ustawie zasadniczej muszą być przedyskutowane i zatwierdzone dwukrotnie w trzymiesięcznych odstępach pomiędzy głosowaniami. Ostatecznie nowela konstytucji zostanie przyjęta, jeśli co najmniej 94 członków parlamentu opowie się za jej wprowadzeniem podczas drugiej sesji.

 

Źródło: Federation Pro Europa Christiana

AS


DATA: 2012-03-29 23:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niestety mlodziez na litwie jest skrajnie liberalna,bardzo malo jest osob wierzacych wsrod mlodziezy. Jedynie garstka. U was w poslce wiecej,macie jakies ruchy i grupy w kosciele. U nas tego nie ma.;
3 miesiące temu / espada
 
Czyli widać, że na Litwie teraz sensowni ludzi rządzą, a ta nasza mniejszość to idzie w jednym froncie z neobolszewią...
ponad 8 lat temu / Ursus
 
Można na Litwie, można w Rosji. Mam nadzieję, że niedługo także w Polsce.
ponad 8 lat temu / Klokan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.