DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Liturgia w diecezji Lincoln sprawowana będzie ad orientem!

Liturgia w diecezji Lincoln sprawowana będzie ad orientem!
Andreas F. Borchert [CC-BY-SA-3.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en), CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Biskup James Conley z diecezji Lincoln skierował do wiernych specjalny list, w którym tłumaczy właściwy kierunek sprawowania liturgii. Celebrując ad orientem kapłan nie odsuwa się od ludzi. Przeciwnie: jest wśród nich, prowadzi ku Chrystusowi w oczekiwaniu na Jego powtórne przyjście – podkreśla hierarcha.

 

„Jezus Chrystus w chwale powróci na ziemię. Nie wiemy, kiedy będzie miało to miejsce, Chrystus obiecał nam jednak, że powróci w chwale tak, jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, by wypełnić Boży plan zbawienia” – tłumaczy amerykański biskup. W pierwszych wiekach chrześcijanie spodziewali się, że Paruzja nastąpi w niedługim czasie. Wówczas chrześcijanie byli „czujni, oczekując nadejścia Chrystusa spoglądali na niebo na wschodzie. A że nie wiedzieli, kiedy będzie miało ono miejsce, bez zwłoki i z entuzjazmem głosili Ewangelię chcąc doprowadzić świat ku zbawieniu” – czytamy w liście pasterskim poprzedzającym adwent.

 

Po upływie od wniebowstąpienia niemal dwóch tysięcy lat, wiara w powtórne przyjście Zbawiciela zaczęła coraz bardziej popadać w niepamięć. „Łatwiej jest zapomnieć o tym, że musimy czekać, czuwać, musimy być przygotowani. W okresie adwentu, wspominając wcielenie Chrystusa, przypomina nam się o przygotowaniu na powtórne Jego przyjście ” – podkreśla biskup Conley.

 

Hierarcha przypomina o słowach wypowiedzianych przez samego Zbawiciela: uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie! (Mk 13, 33-37).

 

„Liturgia Mszy św. posiada bogatą symbolikę. Szaty kapłańskie przypominają nam o godności Chrystusa Króla. Uderzamy się w piersi pochylamy nasze głowy, zginamy nasze kolana przypominając sobie o naszej grzeszności, Bożym miłosierdziu i Bożej chwale. W trakcie liturgii Mszy św. to, kiedy stoimy, siedzimy i klęczymy przypomina nam o wiecznym planie Boga” – tłumaczy hierarcha.

 

„Od czasów starożytnych chrześcijanie w trakcie Najświętszej Ofiary zwracali się twarzą na wschód, pamiętając o wyczekiwanym nadejściu Chrystusa. (…) W Kościołach, w których wierni nie zwracali się w tym kierunku, kapłan i wierni w trakcie Mszy razem wpatrywali się w Chrystusa na Krzyżu, na ołtarz i tabernakulum, przypominając sobie o znaczeniu wyczekiwania na Jego powrót. Symbolika kapłana i ludu zwróconego ad orientem (na wschód) stanowi starożytne przypomnienie o powtórnym przyjściu” –  czytamy w liście pasterskim.

 

W trakcie adwentu liturgia w katedrze Chrystusa Zmartwychwstałego celebrowana będzie właśnie w taki sposób, zgodny ze starożytną tradycją. Tak też będzie celebrował sam biskup. „Na skutek postawy ad orientem ksiądz nie odwraca się od ludzi. Jest razem z nimi, wśród nich, prowadzi ku Chrystusowi oczekując na Jego przyjście” – podkreśla bp James Conley.

 


Źródło: lincolndiocese.org

mat


DATA: 2014-11-22 09:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 5 lat temu / Leo
 
Przepraszam za przypadkowe wyslanie niedopracowanego komentarza. Chodzi o degradacje przez papieza kardynala Burke i zastapienie go kardynalem Wuerl, ktory nie dziala i nie naucza zgodnie z nauka Kosciola. Trudno wierzyc, ze hierarcha takiej rangi, odwraca sie od nauczania Kosciola, a jednoczesnie w nie wierzy. Gdyby wierzyl, balby sie Bozej sprawiedliwosci za prowadzenie owieczek ku zatraceniu. Balby sie potepienia wlasnej duszy, gdyby wierzyl nauce Kosciola o potepieniu. Kosciol nigdy nie nauczal, ze zbawieni beda wszyscy ludzie. Nie nauczal tak Jezus z Nazaretu. Jest to ewidentne klamstwo nowej pseudo-katolickiej, humanistcznej religii po Vaticanum II.
ponad 5 lat temu / DM
 
Taka postawa amerykanskiego biskupa wskazuje niewtapliwie na wielka odwage. Hierarcha Kosciola USA to w wiekszosci odstepcy od nauczania Kosciola. S, zwlaszcza po degradacji przez papieza kardynala Burke i zastapieniu go kardynalem Wuerl, progresywista, ktory udziela komunii jawnym grzesznikom (jak Nancy Pelosi wspierajaca aborcje) bo "nie lubi konfontacji", ktory ukaral ksiedza po odmowie udzielenia komunii osobie deklarujacej sie jako praktykujaca lesbijka i buddystka
ponad 5 lat temu / DM
 
Nie rozumiem dlaczego tylko podczas adwentu ksiądz będzie celebrował mszę Św. zwrócony we właściwą stronę. Czyżby bał się posądzenia o... "kryptolefebryzm"?
ponad 5 lat temu / Arek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.