DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Liturgia trydencka podkreśla ofiarny charakter Mszy

Liturgia trydencka podkreśla ofiarny charakter Mszy

Wejście w świat liturgii tradycyjnej doprowadziło mnie do głębszego zrozumienia Mszy św. jako bezkrwawej Ofiary Chrystusa – mówi dla portalu PCh24.pl ks. Dawid Pietras, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie, diecezja zielonogórsko-gorzowska.

 

Otrzymał Ksiądz święcenia kapłańskie w 2008 r., a więc w niespełna rok po ogłoszeniu motu proprio „Summorum Pontificum”. Czy kwestią tradycyjnej liturgii interesował się już Ksiądz w seminarium?


W seminarium pełniłem posługę ceremoniarza, odpowiadałem także za koło liturgiczne. Wcześniej, jako licealista, kilkukrotnie brałem udział w Kursie Oazowym dla Animatorów Liturgii. To wszystko doprowadziło mnie do głębszego zainteresowania się liturgią Kościoła. Muszę przyznać, że wskutek tego już jako diakon, po ogłoszeniu Summorum Pontificum, zapragnąłem odprawić Mszę tradycyjną. Trafił w moje ręce „Mały ceremoniał dla kleryków i kapłanów” wydany w 1949 roku. Zacząłem więc od dokładnego przestudiowania rytu cichej Mszy św. Między klerykami krążyła również instruktażowa płyta dla kapłanów, jak taką Mszę odprawić. W seminaryjnych kuluarach mówiło się o tej liturgii…


Jak znajomi Księdza patrzyli na to zainteresowanie? Czy nie było ono traktowane jak fanaberia?


Reakcje były i będą różne. Od niezrozumienia, poprzez podziw, aż do pragnienia uczestniczenia w takiej Mszy. Myślę, że wciąż pokutuje pewna niewiedza wobec tej Mszy, czyli „tyłem do ludzi i po łacinie, więc nikt nic nie rozumie…”. Mszę tę kojarzy się jeszcze z Bractwem św. Piusa X, obwoływanym niesłusznie jako grupa schizmatycka, a odprawiającym tę Mszę przypisuje się negację Soboru Watykańskiego II i jego osiągnięć. Dziś jednak coraz bardziej wiemy, jak wygląda taka Msza. W samym Internecie możemy spotkać coraz więcej nagrań jej celebracji. Pozostaje mieć nadzieję, że świadomość wiernych i kapłanów będzie wzrastać.


Czy pamięta Ksiądz chwilę, gdy pierwszy raz uczestniczył we Mszy świętej trydenckiej? Jakie miał Ksiądz wówczas pierwsze wrażenia?


Pierwsza Msza św. trydencka nie była dla mnie nadzwyczajnym szokiem. Byłem już po dość obszernej literaturze w tym temacie. Wiedziałem, czego się spodziewać. Uczestniczyłem wtedy w tej Mszy wraz z młodzieżą oazową z gorzowskiej parafii. Urzekła mnie jednak cisza Kanonu, brak pośpiechu i zauważalne skoncentrowanie się na Bogu, na kulcie.


Kto nauczył Księdza odprawiać w starym rycie? Jakie były najpoważniejsze trudności, z którymi się Ksiądz zetknął?


Nauka przebiegała mniej więcej dwa lata, na ile pozwalały rozliczne obowiązki w parafii. Jak już powiedziałem wcześniej, zaczęło się od dokładnego przestudiowania rubryk cichej Mszy oraz od kilkukrotnego obejrzenia płyty instruktażowej. Następnie przyszedł czas na ćwiczenia. Pomagał mi świecki człowiek – ceremoniarz z Gorzowa Wielkopolskiego. Praktycznie rzecz biorąc, można powiedzieć, że jestem samoukiem. Wciąż się uczę. Św. Jan Maria Vianney raz na rok przeglądał wszystkie rubrycele Mszału, by niczego nie uchybić. Uczenie się tej Mszy to ciągły proces.


Czy mógłby Ksiądz opowiedzieć o swojej pierwszej tradycyjnej celebracji? Kiedy miała miejsce? Jakie wrażenia towarzyszyły wówczas Księdzu?


Moja pierwsza celebracja odbyła się z udziałem małej grupki młodzieży z gorzowskiej parafii. Oczywiście była to cicha Msza. Następna jednak Msza była odprawiona podczas rekolekcji oazowych w Tylmanowej, których myślą przewodnią była liturgia. W dziesiątym dniu przeżywaliśmy wraz z młodzieżą tajemnicę różańcową śmierci Jezusa. Był to dzień wyciszenia i wpisaliśmy w ten dzień cichą Mszę trydencką. Po dokładnym przygotowaniu młodzieży, została ona odprawiona przy bocznym ołtarzu kościoła na tle obrazu ukrzyżowanego Chrystusa. Misteryjność tej Mszy długo pozostanie w pamięci mojej oraz rekolektantów.


Czy celebracja w „vetus ordo” pomaga Księdzu lepiej odprawiać „novus ordo”?


Zdecydowanie tak. Teraz rozumiem, skąd wzięły się pewne gesty czy teksty Mszy św. w zwyczajnej formie. Poza tym wejście w świat liturgii tradycyjnej doprowadziło mnie do głębszego zrozumienia Mszy św. jako bezkrwawej Ofiary Chrystusa. To z kolei umocniło moją kapłańską tożsamość. Zrozumiałem, że kapłan jest dla ołtarza, a ołtarz dla Ofiary. W wyniku starej Mszy zacząłem czytać książki, takie jak na przykład Marcina z Kohem „Wykład o Mszy Świętej”, którą serdecznie polecam wszystkim.


Posługuje Ksiądz wiernym tradycji łacińskiej na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak liczna jest to grupa? Jak często odprawia Ksiądz Mszę św. w starym rycie?


W naszej diecezji są obecnie trzy miejsca celebracji. W Gorzowie Wielkopolskim, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, odprawia się tę Mszę w jedną niedzielę miesiąca. Przychodzi tam około trzydzieści osób. Natomiast w mojej byłej parafii pw. NMP Królowej Polski Mszę trydencką odprawiam raz na miesiąc w czwartą sobotę miesiąca. Uczęszcza na nią regularnie od 80 do 120 osób. Każdą celebrację łączę z wygłoszoną katechezą, a po Mszy św. spotykamy się na wspólnym spotkaniu i poczęstunku. Ludzie angażują się na przykład w dekorację ołtarza kwiatami, a na Mszach posługuje dziewięciu ministrantów. Wydaliśmy także Mszaliki dla wiernych, nagraliśmy reportaż i kilka celebracji tych Mszy. Są one udostępnione w Internecie.


Obecnie planujemy powstanie strony internetowej, a także scholi gregoriańskiej. Natomiast trzecim miejscem w diecezji jest Zielona Góra. W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Mszę tę sprawuje się co niedzielę. Raz na rok organizujemy również trzydniowe rekolekcje w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. Pomagam również w rozwijaniu tradycyjnej liturgii w Szamotułach koło Poznania.


Jakie są największe atuty i wady środowisk skupionych wokół Mszy trydenckiej?


Bez wątpienia atutem jest obecność młodzieży i całych rodzin. Jest to też sposób na zainteresowanie ludzi młodych Kościołem i Mszą św. Ministrantura bardzo angażuje chłopaków w poznawanie i przeżywanie tej Mszy. Liturgia ta uczy sacrum i ducha kontemplacji, którego dziś tak brakuje w rozkrzyczanym świecie. Trudno mi natomiast mówić o wadach tych wspólnot. Moje duszpasterstwo jest młode i jeszcze się rozwija. Osobiście widzę ogromny entuzjazm wśród tych wiernych i zaangażowanie w to dzieło. Choćby w przygotowanie wspólnego poczęstunku, a nawet w hojnym wsparciu poprzez ofiary na cele rozwoju tradycji.


Czy sądzi Ksiądz, że sytuacja prawna rytu tradycyjnego będzie się poprawiać, czy może wręcz przeciwnie – dostęp do Mszy trydenckiej zostanie ograniczony?


Nie sądzę, żeby kolejny papież oficjalnie cofnął decyzję Benedykta XVI. Przecież wiemy, że ta forma rytu rzymskiego nigdy nie została oficjalnie zakazana i jest dziedzictwem wieków. Ukształtowała wielu świętych, jak np. św. Ojca Pio. Z jednej strony słyszy się o kolejnych kapłanach zainteresowanych tą Mszą. Powstają w Polsce nowe punkty celebracji tej liturgii. Z drugiej strony nie brakuje niestety silnej opozycji i niezrozumienia. Może się jednak okazać, że w naszej zlaicyzowanej Europie utrzymają się dwa główne nurty w duszpasterstwie: ruchy charyzmatyczne, które przyciągają ludzi m.in. poprzez wspólnotowość, a także grupa katolików skupionych właśnie wokół tradycyjnej Mszy św. i nauczania Kościoła. Może to spowoduje docenienie skuteczności tradycji liturgicznej również w Nowej Ewangelizacji. Na pewno rozwój tradycyjnej liturgii i duszpasterstw zależy i będzie zależeć od biskupów. A także w dużej mierze od tego, czy będzie się o tym skarbie mówiło w seminariach przyszłym kapłanom. Potrzeba tu wiele naszych ofiar i modlitwy, a także zaufania Bogu i cnoty cierpliwości.


Bóg zapłać za rozmowę!


Rozmawiał Kajetan RajskiReportaż z Mszy Trydenckiej w Gorzowie WielkopolskimDATA: 2014-07-23 08:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawdziwie wierzący ksiądz. Chylę czoła i przede wszystkim Bogu niech będą dzięki!
ponad 3 lata temu / Jacek
 
Tacy księża jak bohater tego wywiadu, również są dla nas nadzieją na to, że dobro zwycięży, a co za tym idzie, wszystko wróci na swoje miejsce, do należytego porządku. Brawo dla księdza Dawida za to, że idzie pod prąd.
ponad 3 lata temu / Rafał
 
Deo gratias.
ponad 3 lata temu / Leo
 
Zwróćcie też uwagę na ornat to nie chińszczyzna za parę setek , chętnie kupowana przy okazji np.I komunii św. księżom na prezent.Reszta też nie ma nic wspólnego ze współczesną tandetą.
ponad 3 lata temu / cynik
 
"Wielka tajemnica dokonuje się w czasie Mszy św. Z jaką pobożnością powinniśmy słuchać i brać udział w tej śmierci Jezusa. Poznamy kiedyś, co Bóg czyni dla nas w każdej Mszy św. i jaki w niej dla nas gotuje dar. Jego Boska miłość, tylko na taki dar zdobyć się mogła." Z "Dzienniczka" św. Faustyny (Dz 913-914) Msza św. jest to największy cud, jaki zostawił nam Bóg
ponad 3 lata temu / katolik
 
Ja również uważam ta mszę za piękną/uroczystą.
ponad 3 lata temu / ewa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.