DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Liturgia pustych pudełek


Zrazu rzecz wyglądała na niestosowny żart – w wykonaniu jakiegoś hakera‑szydercy, któremu udało się całkiem udatnie podrobić oficjalny komunikat Stolicy Apostolskiej, ale przy parodiowaniu egzaltacji ekumaniaków popadł w niesmaczną przesadę.

 

Natknąwszy się na to kuriozum, musiałem przeczytać dwakroć – za każdym razem sprawdzając adres strony: www.vatican.va – aby upewnić się, że właściwie odczytuję sens i nie mylę nadawcy ani adresata. Zresztą, gdybym nawet czegoś istotnie nie zrozumiał w anglojęzycznej „wersji międzynarodowej”, to przecież stosunkowo szybko otrzymałem oficjalny przekład: Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas, z podtytułem: Materiały na tydzień modlitw o jedność chrześcijan 2017, opublikowany ze wspólnym „kopirajtem” Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

Ustęp, na który oczy otworzyły mi się najszerzej, zaczyna się od telegraficznej korepetycji z historii: W roku 1989 nastąpił upadek Muru Berlińskiego zapoczątkowany przez Ruch Modlitwy o Pokój w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD, Niemcy Wschodnie). (…) Dlatego podział chrześcijan i pojednanie, którego poszukujemy, są symbolizowane przez budowę i burzenie muru. Po takim wstępie – skądinąd zdecydowanie przeceniającym inicjatywną rolę enerdowskiej koncesjonowanej opozycji w procesie tak zwanej transformacji ustrojowej w krajach bloku wschodniego – autorzy przechodzą do bezpośredniego instruktażu liturgicznego: Budowanie i burzenie muru – Podzieleni z naszej winy: po krótkim wprowadzeniu wybrane osoby budują mur. (…) W zależności od wielkości przestrzeni następujące materiały będą niezbędne do tego symbolicznego działania: dwanaście pudełek tej samej wielkości (na przykład pudełka po butach, skrzynki transportowe) pokryte papierem do pakowania, aby stały się „kamieniami”. Na przedniej stronie każdego z pudełek zostanie napisany „grzech” (brak miłości, nienawiść i pogarda, fałszywe oskarżenie, dyskryminacja, prześladowanie, niszczenie wspólnoty, nietolerancja, wojny religijne, odrzucenie, nadużycie władzy, izolacja, pycha).

 

A więc już nie pięć tajemnic Różańca Świętego, nie czternaście stacji Drogi Krzyżowej. Dziś grzesznym chrześcijanom zaleca się dwanaście pustych pudełek, na przykład po butach. Jak widać, z siedmiu starych dobrych grzechów głównych przydatna okazała się jedna tylko pycha. Generalnie mamy tu do czynienia z oryginalnym zestawem „grzechów” (zrazu ujętych w cudzysłów, ale potem już nie) – wykroczeń przeciwko ekumenizmowi. Czy to wyliczenie wzięto z jakiegoś nowego katechizmu, który przez przeoczenie nie został jeszcze promulgowany – czy z któregoś z sufitów w siedzibie którejś kongregacji bądź dykasterii?

 

Tego autorzy nie zdradzają – a nie poprzestając na innowacjach w treści nauczania, prezentują dalej obfitszą wynalazczość w formach celebracji: Po nazwaniu danego grzechu, kamień mu odpowiadający jest przynoszony w celu zbudowania muru. Po chwili ciszy osoba przynosząca kamień prosi o przebaczenie, na co zgromadzenie odpowiada: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Po przeczytaniu Słowa Bożego i kazaniu następuje modlitwa o pojednanie. Podczas gdy mur jest demontowany, a kamienie układane w kształcie krzyża, śpiewana jest stosowna pieśń pojednania. Co może być uznane za „stosowne” w takim kontekście – tego autorzy nie przesądzają. Czemuż by więc nie zespołowe All You Need Is Love Beatlesów albo solowe Imagine Lennona…?


Dalsza część dokumentu zawiera szczegółową „rozpiskę” wezwań celebransa (tu zwanego prowadzącym) i odpowiedzi wiernych (komu, czemu wiernych? – trudno dociec ściśle – więc słuszna intuicja podpowiedziała autorom określenie: wszyscy). Liturgia rozpisana w takim duchu i stylu na siedem kolejnych dni modlitw ekumenicznych wywiera istotnie wrażenie przemożne – przez autorów raczej niezamierzone. Mianowicie: wrażenie żenującego kiczu i pomimo wszystko zaskakującego ubóstwa intelektualnego (o duchowości nie mówiąc, aby samemu nie być sądzonym). Akcja z pudełkami budzi, owszem, skojarzenia na poziomie rocznicowej akademii wyreżyserowanej przez tryskającą pomysłami polonistkę dorabiającą zajęciami z „etyki” i/lub WOS...TO TYLKO FRAGMENT TEKSTU. CAŁOŚĆ DO PRZECZYTANIA TYLKO W 56 NR. MAGAZYNU "POLONIA CHRISTIANA".


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

 

Niekiedy zdaje Ci się, że zasnął Pan… i o Tobie zapomniał. Miota Tobą szalejący orkan gwałtownych pokus cielesnych i już powstaje w Tobie straszliwa myśl: „Nie! Nie mogę dłużej wytrzymać! Nie mogę się powstrzymać!” Byleś się jeno nie poddał Synu drogi! Uchwycić się ręki Pana, jak to uczynił z falami walczący, tonący św. Piotr, i wołaj w modlitwie: „Panie! S. O. S. Save our souls! Ratuj duszę moją!”

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.