DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   CREDO

Liturgia prosto z Nieba


Liturgia trydencka przenosi człowieka w inny, Boży świat, w którym chciałoby się nieustannie trwać – mówi ksiądz Krzysztof Wojcieszak MIC w rozmowie z Michałem Murgrabią.

 


W jaki sposób odkrył Ksiądz klasyczną liturgię rzymską?

– Boża Opatrzność sprawiła, że mam od dwóch lat dobry kontakt z młodym człowiekiem w Polsce, który przysyłał mi materiały o Mszy Świętej trydenckiej, którą sam jest bardzo żywo zainteresowany. Zacząłem dużo czytać o zmianach w liturgii, jakie zaszły po Soborze Watykańskim II, i z czasem, im więcej czytałem, tym lepiej rozumiałem, co tak naprawdę stało się na Soborze Watykańskim II; jak pomniejszono kult Najświętszego Sakramentu, szczególnie we Mszy Świętej.

W ramach lektury różnych krytycznych tekstów dowiedziałem się – po trzydziestu pięciu latach kapłaństwa – że Msza Święta w rycie trydenckim wcale nie jest zakazana.

W seminarium nikt nam tego nie powiedział. Po prostu przez całe dekady akceptowaliśmy nowy porządek liturgiczny, kierując się duchem posłuszeństwa Kościołowi. Do dziś zresztą znaczna część duchowieństwa trwa w przekonaniu, że zakazano sprawowania poprzedniej Mszy Świętej, że ona już nigdy nie powróci, a jedyną legalną formą sprawowania Najświętszej Ofiary jest Nowy Ryt wprowadzony w roku 1970. Ten temat w ogóle nie pojawiał się w naszych kapłańskich rozmowach.

 


Odkrywszy piękno i głębię Mszy Świętej trydenckiej, trudno pozostać przy Novus Ordo, prawda?

– O, tak. Właśnie w ramach moich poszukiwań dowiedziałem się, że Msza Święta trydencka przeżywa prawdziwy renesans; że odprawia się ją w coraz większej liczbie świątyń w Polsce; że w co najmniej dwóch seminariach duchownych w Polsce klerycy mają możliwość dowiedzieć się o niej bardzo wiele, a nawet przygotować się do jej odprawiania. Zauważyłem, że interesują się tą liturgią zwłaszcza młodzi księża i klerycy. Ostatnio dotarła do mnie informacja, że w Polsce niekiedy Msze Święte prymicyjne sprawuje się w rycie trydenckim.

Może to jest zbyt śmiała teza, ale wydaje mi się, że naprawdę warto się zastanowić nad rewizją zmian w liturgii Mszy Świętej dokonanych po Soborze Watykańskim II. Jestem przekonany, że trzeba przywrócić Mszy Świętej jej dawny sakralny blask i zewnętrzne piękno, które wywiera ogromny wpływ na pogłębianie wiary w sercach ludzi i pozwala im odkryć piękno samego Boga...

 


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odblokowanie w najbliższym czasie granicy z Litwą. – Ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni – doprecyzował.

 

 
 

Propagowanie i finansowanie z pieniędzy podatników oraz wszelkich organizacji lobby homoseksualnego poprzez m.in. instytucje unijne czy władze miast oraz koncerny wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i budowania tzw. odporności gospodarek. Światowe Forum Ekonomiczne przekonuje, że tylko te miasta, które afirmują subkulturę LGBT+ mają szansę na szybkie wyjście z szoku po pandemii COVID-19. Przedstawiciele agend oenzetowskich mówią także, iż bez upowszechnienia aborcji i sterylizacji niemożliwe jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.

 

„Nie mogę zamknąć domu Bożego” – odpowiedział 35-letni terrorystom z Państwa Islamskiego ksiądz Ragheed Ganni. Krótko potem został zamordowany, jego proces beatyfikacyjny zakończył swój etap diecezjalny w sierpniu zeszłego roku. Niedawno ukazała się książka opisująca jego historię.

 

Prezydent Brazylii zapowiedział, że jego państwo może opuścić struktury Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jej jednostronną polityczną aktywność.

 

Decyzja o liczbie żołnierzy leży po stronie Stanów Zjednoczonych, prezydenta Trumpa, ale my liczymy na to, że ten kontyngent w Polsce będzie cały czas rósł – powiedział szef rządu o sprawie transferu żołnierzy USA do krajów wschodniej flanki NATO.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.