DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

List otwarty w obronie abp. Vigano i bp. Schneidera. Chodzi o debatę o Vaticanum II

List otwarty w obronie abp. Vigano i bp. Schneidera. Chodzi o debatę o Vaticanum II
Second Vatican Council by Lothar Wolleh via Wikimedia Commons [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Ponad 50 kapłanów, uczonych i dziennikarzy z całego świata podpisało się pod listem otwartym do arcybiskupa Carlo Marii Vigano i biskupa Atanazego Schneidera. Sygnatariusze popierają dążenia dwóch hierarchów do rozpoczęcia debaty na temat nauki Soboru Watykańskiego II.

 

Abp Vigano i bp Schneider wskazują na problemy związane ich zdaniem z niektórymi dokumentami Soboru Watykańskiego II. Zwracają uwagę, że mogą one wymagać dalszej oceny i poprawy. O ile arcybiskup Vigano (uznając wprawdzie ważność Vaticanum II) opowiada się za „zapomnieniem” o nim,  o tyle bp Schneider wzywa do rozważenia korekty niektórych dokumentów.  

 

Wśród podpisanych znajdują się między innymi ojciec John Hunwicke, pisarz dr Peter Kwasniewski, a także historyk Roberto de Mattei.

 

Sygnatariusze dziękują arcybiskupowi Vigano i biskupowi Schneiderowi za otwartą debatę na temat soboru. Zdaniem autorów listu otwartego nie należy zakładać apriorycznie zgodności Vaticanum II z wcześniejszą Tradycją, lecz dopiero poddać tę kwestię debacie. Ubolewają, że tego typu dyskusja była do tej pory ograniczana przez niektórych ludzi Kościoła.

 

Zdaniem abpa Vigano, biskupa Schneidera i sygnatariuszy listu otwartego, kwestie wymagające debaty obejmują wolność publicznego kultu religii niekatolickich, tożsamości Kościoła katolickiego, prymatu papieskiego (i kolegializmu). Ich zdaniem obecne problemy w Kościele, takie jak kontrowersyjna katolicko-muzułmańska deklaracja z Abu Dhabi, mogą mieć źródło już w Soborze Watykańskim II.

 

Poparcie dla arcybiskupa Vigano to niejedyny głos. Włoski znawca spraw kościelnych Sandro Magister oskarżył hierarchę o stanie na krawędzi schizmy.

 

Źródło: lifesitenews.com

mjend


DATA: 2020-07-16 14:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nareszcie !!!
24 dni temu / Zbigniew
 
Pamiętamy męstwo i upór naszego Arcybiskupa Lefebvre. Człowiek ten uratował skarb jakim jest Msza Święta nie mylić z posoborowym nabożeństwem oraz Tradycję Katolicką. Nie mogę się doczekać kiedy zostanie wyniesiony na Ołtarze . Deo gratis!
26 dni temu / Jan
 
chętnie dowiedziałbym się co naprawdę robili na tym soborze Karol Wojtyła i Joseph Ratzinger - ale tak na serio , bez brązowienia. Jaki jest ich dorobek w redagowaniu dokumentów tego soboru - zacznijmy ludzi traktować jak dorosłych - chyba zasługują na taką informację i prawdę o tym co tam się działo. Obecnie w księgarniach katolickich nie ma żadnych książek katolickich sprzed tego soboru, wierni nic nie wiedzą o papieżach przed Janem XXIII za to księgarnie katolickie są wypchane sentymentalnymi książeczkami abp Rysia, Szustaka, bibliami w formie komiksu - ale nie ma ani jednego wydania Biblii w wersji łacińsko-polskiej a dopiero niedawno pojawiło się wydanie Biblii grecko-polskiej. Kościół katolicki nie zaczął się na Soborze Watykańskim II!!!!
26 dni temu / Tom
 
Słusznie. Potrzebna jest taka dyskusja. Szczególnie teraz widać problem w tej sytuacji popandemicznej. Kościół generalnie tworzy całość na bazie posłuszeństwa. Ale już widać oznaki przeciwko temu posłuszeństwu. To droga synodalna i wyraźny nacisk progresistow którzy do tej pory przegrywali. Otóż ta droga synodalna musi opierać się na tezie że Kościół katolicki teraz idzie zła drogą czyli jak za reformacji. Tylko początki tego nieposluszenstwa są w latach sześćdziesiątych czyli w czasie SVll. Zatem zapowiadają się już sukcesy kolejnych synodów przez osiąganie przewagi jednych.
26 dni temu / reformacja 2.0
 
Nareszcie można się spodziewać rzetelnej i rzeczowej dyskusji, zamiast wysłuchiwania ciągłych pomówień o "herezję modernizmu".
26 dni temu / Jocelyn
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.