DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2020 r.

Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

List otwarty do papieża! Katolickie kobiety domagają się odpowiedzi na zarzuty abp. Vigano

List otwarty do papieża! Katolickie kobiety domagają się odpowiedzi na zarzuty abp. Vigano
źródło: pixabay.com

Już prawie 14 tysięcy katolickich kobiet podpisało list otwarty skierowany do papieża Franciszka, domagając się natychmiastowej odpowiedzi na pytania i zarzuty postawione w oświadczeniu byłego nuncjusza w USA arcybiskupa Carlo Maria Viganò.

 

Na początku listu kobiety przywołały słowa papieża Franciszka na temat roli kobiet w Kościele: „Powiedziałeś, że szukasz bardziej wyrazistej obecności kobiet w Kościele” i że „kobiety są w stanie widzieć rzeczy pod innym kątem niż [mężczyźni]. Kobiety są w stanie zadawać pytania, których my, mężczyźni nie jesteśmy w stanie zrozumieć”.

 

„Piszemy do Ciebie, Ojcze Święty, aby zadać pytania, które wymagają odpowiedzi” - czytamy. W szczególności domagają się wyraźnej reakcji na zarzuty sformułowane w ostatnim liście abp. Vigano, w którym zasugerował, że papież Franciszek i inni członkowie hierarchii kościelnej tuszowali zarzuty dotyczące wykorzystywania homoseksualnego kleryków przez byłego kardynała Theodore’a McCarricka.

 

Pytania kobiet skierowane do papieża dotyczą tego, czy i kiedy uświadomiono mu o domniemanych sankcjach nałożonych na kardynała Teodora McCarricka przez papieża Benedykta XVI i czy McCarrick został przywrócony do publicznej służby, pomimo wiedzy o tych sankcjach i oskarżeniach.

 

Podczas lotu powrotnego po niedawnym Światowym Spotkaniu Rodzin w Irlandii, papież Franciszek odpowiedział, że „nie powie ani jednego słowa na ten temat”. Zachęcał dziennikarzy do samodzielnego studiowania oświadczenia i wyciągania własnych wniosków. W podobnym tonie wypowiedział się watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parollin.

 

„Dla Twojego cierpiącego stada, papieżu Franciszku, Twoje słowa są niewystarczające” – piszą autorki listu, zwracając się z prośbą o zajęcie zdecydowanego i natychmiastowego stanowiska.  Zdaniem kobiet, zarzuty te wymagają „przywództwa, prawdy i przejrzystości”.

 

„Kilka istotnych pytań postawionych w oświadczeniu arcybiskupa Viganò nie wymaga jednak długich badań ani fizycznych dowodów. Wymagają tylko Twojej bezpośredniej odpowiedzi, Ojcze Święty” – czytamy.

 

Autorki listu chcą wiedzieć, czy to prawda, że arcybiskup Viganò przekazał papieżowi stosowne informacje o nadużyciach byłego kardynała McCarricka w czerwcu 2013 r.; kiedy papież dowiedział się o wszelkich zarzutach dot. wykorzystywania seksualnego lub niewłaściwego zachowania seksualnego wobec osób dorosłych kard. McCarricka i kiedy dowiedział się o restrykcjach papieża Benedykta względem ówczesnego kardynała McCarricka, a także, czy usunął restrykcje swojego poprzednika?

 

„My, twoja trzoda, zasługujemy na odpowiedź Waszej Świątobliwości” – dodano.

 

„Prosimy, nie odwracaj się od nas (…) To, że kardynał żerował  na klerykach jest odrażające. Musimy wiedzieć, że możemy Ci zaufać, że jesteś z nami szczery w kwestii tego, co się stało. Ofiary, które tak bardzo ucierpiały muszą wiedzieć, że mogą Ci ufać. Rodziny, które mają być źródłem odnowy Kościoła, muszą wiedzieć, że mogą Ci ufać i w ten sposób ufać Kościołowi” – czytamy.

 

Kobiety, które podpisały list pełnią rozmaite funkcje w Kościele, zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym. Określają siebie jako „głęboko zaangażowane w wiarę i głęboko wdzięczne za nauki Kościoła, za sakramenty i wielu dobrych biskupów oraz kapłanów, którzy pobłogosławili ich życie”. Są to „żony, matki, samotne kobiety, kobiety konsekrowane i siostry zakonne”.

 

„Jesteśmy matkami i siostrami waszych kapłanów, seminarzystów, przyszłych kapłanów i zakonników. Jesteśmy świeckimi przywódcami Kościoła i matkami następnego pokolenia. Jesteśmy profesorami w waszych seminariach i liderami w katolickich kancelariach i instytucjach. Jesteśmy teologami, katechetkami, misjonarkami i założycielkami apostolatów katolickich”, napisano w liście.

 

„Mówiąc krótko, jesteśmy Kościołem, tak samo jak kardynałowie i biskupi wokół Waszej Świątobliwości” – podkreślają. List jest podpisany: „Z miłości do Chrystusa i Kościoła”.

Wśród znanych sygnatariuszy są: Mary Rice Hasson, Kate O'Beirne Fellow Win Catholic Studies w Centrum Etyki i Polityki Społecznej; profesor Janet E. Smith z Katedry Etyki Życia w Seminarium Duchowym Najświętszego Serca; Leah Darrow, mówca katolicki, pisarka i katechetka, Ashley McGuire z The Catholic Association; Kathryn Jean Lopez z National Review Institute i Obianuju Ekeocha, założycielka i prezes Culture of Life Africa.

 

Inne sygnatariuszki to profesorowie i wykładowcy z katolickich instytucji, w tym z Notre Dame, The Catholic University of America i University of St. Thomas, a także kobiety będące matkami seminarzystów, gospodyniami domowymi,  właścicielami firm, filozofami i psychologami.

 

List z 30 sierpnia 2018 r. jest opisywany jako osobista inicjatywa pierwotnych sygnatariuszy i nie był zorganizowany ani sponsorowany przez żadną grupę lub organizację. Podpisało się pod nim już prawie 14 tys. kobiet.  

 

Źródło: catholicnewsagency.com, catholicwomenforum.org

AS


DATA: 2018-08-31 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No jakiś żart! Dubia nie dotarły przed publikacją w mediach, to nie odpowie. Przyjdź Królestwo Twoje.
ponad 1 rok temu / jskz
 
Papież nie znajdzie czasu na przeczytanie listu.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
A zostało opublikowane w mediach? :)
ponad 1 rok temu / do ma
 
@do gfy: Ciekawe czy Pismo Święte dotarło?
ponad 1 rok temu / ma
 
"Ojciec Święty twierdzi, że nie ustosunkował się do pytań kardynałów, ponieważ Dubia nie dotarły do niego przed ich publikacją w mediach" https://www.pch24.pl/kard--burke-odpowiada-papiezowi--dubia-trafily-do-kongregacji-i-do-papieskiej-rezydencji,61111,i.html
ponad 1 rok temu / do gfy
 
@niestety Dubia nie dotarły? Źródło.
ponad 1 rok temu / gfy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.