DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

List Nowoczesnej do izraelskich mediów: polski rząd prowadzi nas do moralnego samozatracenia

List Nowoczesnej do izraelskich mediów: polski rząd prowadzi nas do moralnego samozatracenia
FOT.Credit Image: © Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press/FORUM

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer opublikowała na stronie internetowej izraelskiej gazety „The Times of Israel” list, w którym przekonuje, że „rząd Prawa i Sprawiedliwości niemiłosiernie niszczy owoce starań całych pokoleń o to, by współegzystować z innymi narodami, bazując na zasadach otwartości, prawdy historycznej i politycznej współpracy”.

 

Szefowa partii założonej przez Ryszarda Petru podkreśliła w przesłanym piśmie, iż „konserwatywny rząd Mateusza Morawieckiego nie jest jedynym głosem na politycznej scenie kraju”. Dodała, że wielu Polaków nie zgadza się z polityczno-historyczną wizją przedstawicieli obozu rządzącego.

 

Zdaniem Lubnauer należy dołożyć wszelkich starań, powstrzymać otwieranie przez polski rząd starych ran, jakie stosunkach polsko-żydowskich spowodowała II wojna światowa. „Musimy stawić czoła prawdzie i odrzucić strach o naszą historię. Musimy mieć gotowość do zrozumienia i przebaczenia, albowiem tylko prawdziwie wielkie narody są zdolne do przebaczenia i mogą otrzymać przebaczenie”, zaznaczyła. W jej ocenie brak działań w tej kwestii będzie okazał przykrycie prawdy „membraną goryczy i przygnębienia”.

 

„To jest wspólnota indywidualności i pokoleń, suma historii i losów. Dlatego w obliczu milczenia polskiego prezydenta i rządu, chcę skierować tę wiadomość do wszystkich Polaków w kraju oraz do naszych przyjaciół na całym świecie” – czytamy w liście Lubnauer.

 

Przewodnicząca Nowoczesnej zwróciła się również do Polaków pisząc: „Moi drodzy rodacy, Polacy, musimy zrozumieć, że ci, którzy odrzucają przeszłość i nie dbają o naszą wspólną przyszłość, prowadzą nas w kierunku moralnego samozatracenia”. Następnie skierowała do Żydów z Izraela i całego świata następujące zdanie: „Polacy czczą wszystkie ofiary nazistowskich Niemiec oraz ofiary zbrodni popełnionych przez Polaków”.

 

Na końcu swojego listu Lubnauer poruszyła kwestię zbliżających się rocznic: 50. rocznicy Marca’68, 75. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim oraz 70. rocznicy powstania państwa Izrael. Jej zdaniem są to „okazje, które mogą okazać się szansą na poprawę relacji pomiędzy Polską i Izraelem”.

 

Źródło: tvp.info, wpolityce.pl, Twitter

TK


DATA: 2018-03-05 11:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiedzą chyba co mówią bo moralne samozatracenie juz na sobie przerobili
3 miesiące temu / KatolikPolak68
 
Coś takiego???!!!! jestem doprawdy wstrząśnięty i nawet żenująco zmieszany.
3 miesiące temu / DNA
 
Na tubylczej "scenie politycznej" trwa licytacja, kto jest większym szabesgojem. Nowoczesna (i dobrze odżywiona) Kasia (która zastąpiła jurnego nowoczesnego Rysia) jednym susem wskoczyła do pierwszego szeregu. Przelicytowała pana prezesa J. K. i pana prezydenta A. S. D.
3 miesiące temu / wwm
 
Jak świat ogląda takich p osłów to nic dziwnego,że Polskę postrzegają źle... W jakim domu to się wychowało,jakie wartości wyniosło i co ze swoim życiem zrobiło????????????? Może jej /ich rodziny mają krew na rękach nie tylko żydowską .....stąd ten wyrachowany protest..albo srebrniki.
3 miesiące temu / Indigo
 
@Ola Bardzo proszę nie opowiadać na poczekaniu wymyślonych legend. Jacy "znani historycy żydowscy"? Ludwik Hirszfeld był lekarzem. Kassow doprowadził do wydania w USA w roku 2007 angielskiego tłumaczenia tzw. archiwum Ringelbluma - i tyle. Niemiecka Żydówka Hannah Arendt to "politische Theoretikerin und Publizistin" (tak ją określają Niemcy). Towarzysz Artur Eisenbach był w PPR i PZPR, należał też do TPPR. W latach 40. i 50. publikował swoje teksty (napisane po polsku) bez żadnych przeszkód. Jeśli chce Pani ze mną dyskutować, to musi się Pani bardziej postarać.
3 miesiące temu / wwm
 
Znani historycy żydowscy to m.in Artur Eisenbach,Ludwik Hirszfeld,Samuel D.Kassowa,kronikarz getta warszawskiego Emanuel Ringelblum,socjolog Hannah Arendt i wielu innych oni nie milczeli wymownie/oksymoron/to władze komunistyczne nie pozwoliły na tłumaczenie ich książek na język polski aby zakłamywać historię.
3 miesiące temu / OLa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.