DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Lisicki: pontyfikat Franciszka pełen sprzeczności, a w Kościele coraz więcej podziałów

Lisicki: pontyfikat Franciszka pełen sprzeczności, a w Kościele coraz więcej podziałów
Fot. Grazyna Myslinska / FORUM
#PEDOFILIA    #WIARA    #REFORMA    #KURIA    #PONTYFIKAT    #KRYTYKA    #LISICKI    #DO RZECZY    #FRANCISZEK

To miał być wyjątkowy pontyfikat. Jednak po trzech latach od wyboru na Stolicę Piotrową kardynała z Argentyny wyraźnie widać, że tzw. efekt Franciszka, który miał przynieść ożywienie wiary w Kościele, nie działa, a Kościół jest coraz bardziej podzielony. To pontyfikat sprzeczności – wylicza Paweł Lisicki w tygodniku „Do Rzeczy”.

 

Mijają trzy lata od czasu kiedy kard. Jorge Mario Bergoglio, SI zasiadł na Stolicy Piotrowej. Wybór ten budził liczne obawy, ale i nadzieje. Jak przypomniał Lisicki, papież miał zająć się reformą Kurii i rozprawić się z pedofilią, ale de facto żadna z tych spraw nie została wykonana do końca. Jak zauważył publicysta, dziś łatwiej też wskazać na te negatywne, niż pozytywne zmiany. „Pierwszym i najważniejszym efektem jest chaos. Strumień kolejnych wypowiedzi, z których jedne zaprzeczają drugim, gigantyczna kakofonia i nieład sprawiają, że bardzo trudno opisać przesłanie papieża w spójny sposób.” – napisał Lisicki.

 

Jak celnie przypomniał publicysta, „Ojciec Święty potrafi w jednym zdaniu ogłosić, że nie wolno mieszać się do polityki, by w następnym stwierdzić, że Donald Trump, kandydat na prezydenta USA, nie jest chrześcijaninem, bo wspiera budowę wyższego muru na granicy z Meksykiem; zadeklarować, że w Europie mamy do czynienia z inwazją Arabów, by za chwilę wezwać do otwarcia się na muzułmańskich przybyszów. Potrafi powiedzieć, że naturalną rodziną jest związek kobiety i mężczyzny, by potem, gdy w Rzymie miało dojść do ponadmilionowej demonstracji przeciw legalizacji związków homoseksualnych, zrobić wszystko, by nie pokazać, że cieszy się ona jego poparciem; napomykać o przeszłości chrześcijańskiej Europy i dawać za wzór laicką Francję, mówić o potrzebie wiary i deklarować, że nie jest ona potrzebna, nazywać aborcję złem i jednocześnie sugerować, że walce z nią Kościół poświęca zbyt wiele uwagi.” To sprawia – jak ocenił Lisicki – że „w całym tym galimatiasie nie sposób się dowiedzieć, o co chodzi”.

 

Publicysta zauważył również, że za pontyfikatu Franciszka nie nastąpiło spodziewane ożywienie wiary. Za to w Kościele widoczne są coraz mocniejsze podziały. „Tzw. efekt Franciszka, czyli wzrost praktyk religijnych, jeśli w ogóle nastąpił, to już się skończył, a ogłoszony przez Ojca Świętego Rok Miłosierdzia ożywienia wiary, przynajmniej dającego się uchwycić statystycznie, nie przyniósł. Kościół zdaje się podzielony jak nigdy, a katolicyzm traci resztki wpływów na życie publiczne” – podsumował Lisicki.


 

Źródło: „Do Rzeczy”

MA

DATA: 2016-03-22 08:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@abdullak - dla mnie to nie będzie jedynie zlot młodzieży, po którym zostaną jedynie śmiecie do posprzątania. Organizacja samego wydarzenia jest oczywiście bardzo ważna, sam biorę w niej udział. Ale to jest jedynie pretekst do tego, żeby rozwinąć duszpasterstwo wśród młodych, w innym przypadku po ŚDM została by pustka, a to ma być impuls do działania, sposób na odnowienie polskiego Kościoła, po to są np. Dni w Diecezjach. Ważne jest tu przygotowanie Duchowe do lipcowych wydarzeń, które trwają już od dawna. Po wszystkim mamy wrócić do parafii i tchnąć w nie życie, jeszcze bardziej się zaangażować.
ponad 3 lata temu / Happsz
 
~~Hapsz Źle wpisałem nick wcześniej, komentarz do ab pochodzi ode mnie.
ponad 3 lata temu / Ha
 
@ab - W moim środowisku są księża przychylni nowemu papieżowi i podzielający państwa opinię. Nie przeszkadza im to jednak w budowaniu wspólnego Kościoła i rozwijaniu duszpasterstwa w oparciu o nauczania różnych papieży, w tym Franciszka. Ostatnio nawet był u nas wspaniały misjonarz z Litwy więc nie potrzeba mieć jakiegoś wskaźnika tradycyjności, polskości by rozwijać katolicyzm Te rozmowy który papież lepszy, szukanie spisków wynika chyba z jednego. Chcielibyśmy, żeby inni ludzie byli tacy jak my. Nie bierzemy pod uwagę naszej inności, że posiadamy inne dary od Ducha Świętego itd. Często zapominamy, że jesteśmy Jednym Kościołem, w Chrystusie. Warto zerknąć na fragment listu od Św. Pawła. (1 Kor, 10-16) Wolimy przykładać kogoś do swojej miary i jeśli znajdziemy jakieś odstępstwa to uważać, że się myli. Porównujmy raczej wszystkich do Jezusa, osądzajmy ich czyny, ale nie biorąc jedynie pod uwagę czy się z nimi zgadzamy.
ponad 3 lata temu / Hapsz
 
W mojej okolicy są księża uwielbiający nowego papieża, ale również podzielający państwa opinie. Nie przeszkadza to jednak w budowaniu wspólnego Kościoła, w duszpasterstwie młodych i to często z użyciem myśli różnych papieży (w tym Franciszka). Więc to czy katolicyzm się rozwija nie jest uwarunkowane jakimś poziomem tradycyjności i polskości. Ba, ostatnio miał u nas rekolekcji ksiądz pochodzący z Litwy, misjonarz, więc nie pochodząc z Polski też można być w KK. Bo jesteśmy Jednym Kościołem, szkoda, że często o tym zapominamy. Warto w tym przypadku zapoznać się z fragmentem jednego z listów od Św. Pawła (1 Kor, 10-16). Nie bierzemy pod uwagę, że jesteśmy różni, posiadamy odmienne Dary od Ducha Świętego, Bóg stworzył nas innymi. A my często chcielibyśmy wszystkich przyłożyć do siebie i jeśli są nieco inni od nas tzn., że się mylą. Może lepiej przykładajmy ich do Chrystusa, oceniajmy czyny innych osób, ale nie w kontekście tego, czy z daną osobą się zgadzamy, czy nie.
ponad 3 lata temu / @ab
 
@Hapsz - oby SDM przyniosły pozytywny wynik. Bo jak co, to tylko napinanie sie, że zaraz, juz niedługo wielki zlot młodzieży. Mi brakuje głębi, treści tych dni młodzieży
ponad 3 lata temu / abdullak
 
Swiat w chaosie - o. swiety w chaosie! Do tego Benedykt zamkniety jakoby w areszcie! Dziwne czasy. Czasy klamstwa, niedomownien, kretactwa, kakofonii i chaosu. Wszyscy jak na haju i w strachu. Straszne!
ponad 3 lata temu / Janusz z Kolonii
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.