DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Lisicki, Karnowski, Tekieli i ks. prof. Oko o tym, jak wygrać wojnę kulturową

Lisicki, Karnowski, Tekieli i ks. prof. Oko o tym, jak wygrać wojnę kulturową

Jest jakaś grupa ludzi, która, gdybym użył mocnego języka, to w sensie kulturowym wynarodowiła się, w tym sensie, że uznaje obce i wrogie polskiej tradycji wartości za własne, gotowa jest to manifestować, iść pod tym sztandarem – mówił Paweł Lisicki na konferencji „Zderzenie kulturowe w UE”.

 

W piątek 16 października na warszawskim Stadionie Narodowym odbywała się druga część konferencji „Zderzenie kulturowe w UE. Czy Polska ma szansę?” zorganizowana przez europosła Solidarnej Polski, Patryka Jakiego. Jeden z paneli dyskusyjnych miał odpowiedzieć na kwestię: „Jakie wnioski? Co powinna zrobić Polska?”. O sprawie debatowali ks. prof. Dariusz Oko, Robert Tekieli, Paweł Lisicki i Jacek Karnowski.

 

Ks. prof. Dariusz Oko zwrócił uwagę na to, że Kościół katolicki jednoznacznie potępia genderyzm.

- Postawa Kościoła powinna być i jest jasna w tym sporze, podobnie jak z komunizmem. Ostatnio Episkopat wydał dokument o gender, wyraźnie się od niego odcina. Także papież Franciszek wiele razy potępiał jednoznacznie gender, mówił, że to jest ideologiczna kolonizacja, że to jest dzieło demoniczne. Kościół więc się wypowiada – stwierdził.

 

- Nie można ustąpić. Tu nie może być wątpliwości. Bronimy najwyższych wartości duchowych przed bardzo prymitywną i wulgarną teorią, bardzo antyludzką. Są momenty w dziejach, w których nawet za cenę życia nie można ustąpić. Tu walczymy o nasze życie duchowe, najważniejsze życie. Jeżeli nie chcemy stać się niewolnikami teorii wulgarnej, antyludzkiej, demonicznej, jak mówi papież Franciszek, to nie możemy dać się przekupić judaszowymi srebrnikami, euro. Nie można się prostytuować; oni chcą kupić naszą duszę za euro. Totalnego programu rozpusty gender nie da się pogodzić z chrześcijaństwem. Przyjąć gender to odrzucić Chrystusa, albo albo – kontynuował.

 

Pytany, co robić w obecnym starciu kulturowym, odparł:

 

- Przede wszystkim trzeba rozwijać się jako osoba. Im więcej każdy z nas będzie miał w sercu i rozumie mądrości, miłości, umiejętności, tym więcej osiąga jako jednostka dla siebie, ale i dla całego społeczeństwa. Po drugie budować jak najpiękniejsze podstawowe związki społeczne, małżeństwo, rodzinę, bo z takich wychodzą najmocniejsze dzieci, które są najbardziej wartościowe w społeczeństwie.

 

- Po trzecie - wiara, większe zaangażowanie wiary. Słaba, kulturowa wiara się nie ostoi; jeżeli chcemy zachować wiarę, to musi być odnowiona przez ruchy, wspólnoty. Po czwarte - zaangażowanie społeczne, samorządowo, w szkołę, kontrolować szkołę, żeby nie dopuścić tam seksdeprawatorów, tak samo jak nie dopuszczamy do szkoły handlarzy narkotyków. Wreszcie trzeba działać na polu politycznym, bo jak nie będziemy my angażować się politycznie, to tamta strona weźmie wszystko. W sferze politycznej trzeba walczyć o świadomość ludzką, bo od tej świadomości wszystko zależy. Najważniejsze to trzymać się Matki Bożej i Jezusa, a reszta będzie nam dodana – kontynuował kapłan.

 

Następnie głos zabrał Robert Tekieli. Podkreślił, że konieczne jest udzielenie odpowiedzi duchowej. Inne odpowiedzi są uzupełnieniem. Według Tekielego wszystkie rewolucje, od Lutra przez francuską po bolszewicką, nazistowską i kulturową, to są rewolucje, które mają instytucjonalizować grzech. Rewolucja tęczowo-zielona, różowa, walczy z trzema miłościami: z miłością kobiety do mężczyzny, miłością do ojczyzny, miłością do Chrystusa. Jeśli my pielęgnujemy każdą z tych miłości to my tego nie przegramy. Jego zdaniem pierwszym szańcem jest walka o dzieci, drugim - walka o artystów i kulturę; motorem napędowym rewolucjonistów jest często wielka nienawiść, zaznaczył.

 

Z tą oceną zgodził się Paweł Lisicki. Zauważył, że widać dziś na prawicy poczucie niepokoju. - Jest prawdą, i pokazują to wszystkie badania socjologiczne, że młode pokolenie jest znacznie bardziej podatne na tę nową ideologię niż jeszcze kilkanaście lat temu. W latach 90. młode pokolenie było w stanie [...] wykreować kult Żołnierzy Wyklętych, to mam wrażenie, że dzisiaj nowe ruchy ideologiczne zyskują coraz większą popularność i coraz większy wpływ na ludzi młodych – powiedział.

 

- Jest jakaś grupa ludzi, która, gdybym użył mocnego języka, to w sensie kulturowym wynarodowiła się, w tym sensie, że uznaje obce i wrogie polskiej tradycji wartości za własne, gotowa jest to manifestować, iść pod tym sztandarem [scil. LGBT]. Zakładam, że gdyby do podobnej sytuacji doszło kilka lat temu, to ludzi gotowych wywieszać tęczowe flagi w oknach by w ogóle nie było, a teraz są i to jest rzecz nowa – dodał.

 

- Znaków opresji jest coraz więcej. Restauracje, na przykład. W coraz większej liczbie restauracji pojawiają się tęczowe znaczki, flagi, miejsca, które każą nam opowiadać się; do sfery normalnej sączy się ideologia, podskórnie, ale coraz bardziej wyraźnie – wskazywał publicysta.

 

W ocenie red. Lisickiego jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest spadek autorytetu Kościoła. - Kościół to stały nauczyciel i wyróżnik polskości; jeżeli on ulega osłabieniu, to zagrożona jest i nasza wspólnota i nasza tradycja.

 

Dużą rolę w jego ocenie odgrywają też pieniądze przychodzące do Polski z zagranicy, po to, by stworzyć nowy typ polskości.

 

Publicysta zaproponował wyjść z polskim punktem widzenia poza Polskę, tak, by zdobywać poparcie i sympatyków w innych państwach europejskich.

 

Inne nieco stanowisko zaprezentował Jacek Karnowski. Jego zdaniem trzeba zwracać uwagę na wpływ technologii i cyfryzacji; w Afryce Północnej, na przykład, w krajach muzułmańskich, coraz częściej młodzież odchodzi od wiary islamskiej, co jest zbieżne jego zdaniem z popularyzacją mediów społecznościowych. Red. Karnowski wezwał do tego, by przełamywać własne ograniczenia narodowe i społeczne. - Prawica żeby być skuteczna musi zrobić to, co zrobili Polacy w XIX wieku. [...] Musimy przełamać nieumiejętność współpracy, tutejszość, zamykanie się w zagrodzie – powiedział.

 

Red. Karnowski stwierdził też, że oczywiście podstawą jest posiadanie rodziny i wychowanie dzieci. Ale mamy jednak do czynienia z rewolucją, a rewolucja wymaga innej niż zwyczajna odpowiedzi. Według red. Karnowskiego potrzebne są działania kontrrewolucyjne, mające charakter pewnego zrywu, tak, jak Polacy w roku 1920, szykujący się do odparcia nawały bolszewickiej.

 

- Dzisiaj żeby obronić wiarę albo swoją rodzinę trzeba mieć bardzo duże kompetencje kulturowe, dużą pewność siebie, żeby tej taniej propagandy nie kupić, nie przerazić się, żeby nie uwierzyć, że dzietność to są jakieś doły społeczne czy zabijanie planety – ocenił.

 

Pach


DATA: 2020-10-17 10:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bronimy ? postawa ? diabeł antychryst tkwi w szczegółach , W JAKI SPOSÓB BRONIMY ? słowem ? ależ to bez znaczenia w dobie rewolucji informacyjnej cokolwiek by ktokolwiek nie powiedział przestaje być aktualne po kilku dniach no tak, ale kościół i chrześcijaństwo NIE JEST ZDOLNE DO CZYNU , ODWROTNIE PRYMITYWNY ISLAM moje prywatne odczucie bazuje raczej na religii czynu , w zasadzie nie ma Islamu bez czynu , bez Koranu , Islam czyni raczej niż mówi i wygrywa i chrześcijaństwem i z lewicową Europą , kolonizuje ją , kto i kiedy podjął taka refleksję ? We wszystkich nieomal komentarzach zwraca się uwagę na to co ktoś np. papież powiedział ale absolutnie ignoruje fakt co kto zrobił .Czy pamiętamy ,że u źródeł cywilizacji europejskiej leży np. mrówcza praca benedyktynów , cystersów itd. O czym zapominamy ? o tym że gros życia Mesjasza to praca , materialna praca , Ja jestem Drogą ? jakoś nie widzę aby w tej materii chciano Go naśladować, także intelektualnie .
7 dni temu / Hammurabi
 
Panie Karnowski, otworzyć się na inne nacje i narody - jak najbardziej - tylko wy PiS i słudzy otwieracie się na te nacje, które niosą demoralizacje. Więc trzeba powrócić do współpracy ze Słowiańszczyzną i sąsiadami w Europie.
7 dni temu / już
 
Teoretycznie można strawić, ale w praktyce, to mamy zupełnie inne problemy! Jak realizować cokolwiek w swoim życiu, gdy władza terroryzuje obywatela w sposób tak arogancki, podły i absurdalny już, że obrona sumienia pomału staje się problemem codzienności!!! Łamanie Konstytucji jest już powszedniością, a organy władzy sprawują nadzór nad tresurą obywatela, a jego Dobro mają w najciemniejszym zakątku ciała . . . Kultura to już taka symboliczna róża - wobec płonącej realnej rzeczywistości! Kiedy Św. Rodzina stanęła wobec realnego zagrożenia życia Świętego Syna, nie uznali by oddawać co cesarskie, ale udała się na banicję! Tak i my dzisiaj, wszędzie gdzie się da, trzymajmy dystans od oprawców, bądźmy jak węże, ciche i unikające jakiejkolwiek konfrontacji, i nieustannie wołające, gdzie się da i jak się da, o Pomstę do Pana Boga Wszechmogącego! O kulturze pogadamy potem, bo jak w terrorze uczyć, gdy trzeba przeżyć. Kto ma godność, ją zachowa,kto nie,zostanie łotrem . .
8 dni temu / AndrzejBR
 
Trzeba zacząć od podstaw tzn. od szkoły. Przecież te wszystkie nienormalne zachowania celebrytów, skandaliczne wyroki sądów, kłamliwe media itd. to wynik wykształcenia "Taka społeczność jakie wychowanie młodzieży". A mieliśmy ostatnio ministra co to "Rejtanem za gender".
8 dni temu / Czesław
 
nooo! od 89' ruszyła socjotechnika! a wy co? teraz sie obudzxiliscie? i nic konkretnego tylko biadania!
8 dni temu / ole!
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.