20 listopada 2020

Limity w kościołach jej nie wystarczą. Poseł Jaśkowiak chce zakazu udzielania Komunii Świętej

(Fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Poseł Koalicji Obywatelskiej Joanna Jaśkowiak, powołując się na względy epidemiczne, zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z interpelacją w sprawie całkowitego zakazu udzielania Komunii Świętej. Jej zdaniem, obowiązujące limity, środki higieny i ochrony oraz propagowanie udzielania Komunii Św. „na rękę”, to za mało.

 

Sprawę opisuje se.pl. Medium powołuje się tu na przypadki, gdy to sanepid poszukiwał uczestników Mszy św. z uwagi na stwierdzenie zakażenia u kapłana. Jak czytamy, „nawet sam Episkopat zezwolił na to, by księża udzielali komunię na rękę, a nie tylko w sposób tradycyjny” (co jest nieścisłością, bo taki sposób przyjmowania był praktykowany w polskim Kościele przed epidemią, teraz zaś nastąpiło jego upowszechnienie).

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak się okazuje limity ilości wiernych w kościele, zalecone środki bezpieczeństwa i propagowanie Komunii Św. „na rękę”, to w ocenie poseł Joanny Jaśkowiak, wciąż zbyt mało. Polityk zwróciła się więc do resortu zdrowia z zapytaniem o możliwość wprowadzenia zakazu udzielania Komunii.

 

W rozmowie z se.pl poseł wyjaśniła, że obecnie wszelkie tego typu kontakty są zagrożeniem i dobrze byłoby stosować się do zasad higienicznych również w przypadku udzielania sakramentu Komunii Świętej. Jej zdaniem, „udzielanie w jakikolwiek bezpośredni sposób tego sakramentu, nawet do rąk, wydaje się zbędnym ryzykiem”. – Sytuacja jest ekstremalna, wymaga więc ekstraordynaryjnych rozwiązań – skwitowała.

 

Jaśkowiak w swojej interpelacji przypomniała, że już we wcześniejszych jej wystąpieniach dotyczących epidemii koronawirusa apelowała o rozwagę i wyznaczenie klarownych i niezbędnych ograniczeń. „Tym razem chciałabym zwrócić uwagę na sposób udzielania sakramentu Komunii Świętej w Polsce. Niestety nadal, mimo odgórnych zaleceń, kultywuje się podawanie Komunii wprost do ust parafianina. Jest to sposób wysoce nieodpowiedzialny i niebezpieczny. Wirusolodzy wielokrotnie wskazywali, że to łatwy sposób na przeniesienie wirusa i takie przypadki były już wcześniej odnotowywane. W obecnej sytuacji udzielanie w jakikolwiek bezpośredni sposób tego sakramentu, nawet do rąk, wydaje się zbędnym ryzykiem” – napisała.

 

Poseł nie podała źródeł swojej wiedzy. PCh24.pl wielokrotnie pisał o tym problemie. Wnioski lekarzy są zupełnie inne:

 

65 polskich naukowców: Komunia do ust i w postawie klęczącej najbezpieczniejsza w czasie pandemii

 

Austria: lekarze nie mają wątpliwości. Komunia św. do ust bardziej higieniczna niż na rękę

 

 

Poseł Jaśkowiak w interpelacji snuje wizję zapaści systemu ochrony zdrowia i sugeruje, że skoro „nie możemy liczyć na zdrowy rozsądek wszystkich duchownych”, to Ministerstwo Zdrowia „powinno dążyć do zminimalizowania wszystkich niebezpiecznych zachowań”.

 

Poseł zapytała wprost: Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić odgórny zakaz udzielania w sposób bezpośredni sakramentu Komunii Świętej? Jeśli tak, kiedy takie plany zostaną ogłoszone? Jeśli nie, czy Ministerstwo Zdrowia szacuje, do jakiego wzrostu ciężkich przypadków COVID-19 może doprowadzić nierespektowanie przy takim procederze zasad dystansu i brak maseczek?

 

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że takich planów nie ma. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że „rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, z późn. zm.) nie definiuje szczegółowych zasad odnoszących się do poszczególnych czynności składających się na sprawowanie kultu religijnego”.

 

Jaśkowiak w rozmowie z se.pl wyraziła jednak nadzieję, że resort podejmie temat, bo „wszyscy chcemy, aby epidemia jak najszybciej się skończyła”.

 

Poseł Joanna Jaśkowiak, jak się zdaje, zapomniała o Konkordacie, międzynarodowej umowie między Polską a Stolicą Apostolską, która odnosi się m.in. do kwestii sprawowaniu kultu religijnego. Tak oto Artykuł 5 głosi: „Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi katolickiemu, bez względu na obrządek, swobodne i publiczne pełnienie jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego”. Dalej zaś Artykuł 8 mówi, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia Kościołowi katolickiemu wolność sprawowania kultu zgodnie z artykułem 5.” Mowa tam wprawdzie też o tym, że „Organizowanie kultu publicznego należy do władzy kościelnej zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i z zachowaniem odpowiednich przepisów prawa polskiego”, ale jest to zapis dotyczący organizacji kultu publicznego, a nie jego przebiegu – w tej materii państwo nie ma prawa sprawować żadnej formy dyktatu, a taką byłby ministerialny zakaz udzielania Komunii Św.

 

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(41)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram