DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Limity w kościołach jej nie wystarczą. Poseł Jaśkowiak chce zakazu udzielania Komunii Świętej

Limity w kościołach jej nie wystarczą. Poseł Jaśkowiak chce zakazu udzielania Komunii Świętej
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Poseł Koalicji Obywatelskiej Joanna Jaśkowiak, powołując się na względy epidemiczne, zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z interpelacją w sprawie całkowitego zakazu udzielania Komunii Świętej. Jej zdaniem, obowiązujące limity, środki higieny i ochrony oraz propagowanie udzielania Komunii Św. „na rękę”, to za mało.

 

Sprawę opisuje se.pl. Medium powołuje się tu na przypadki, gdy to sanepid poszukiwał uczestników Mszy św. z uwagi na stwierdzenie zakażenia u kapłana. Jak czytamy, „nawet sam Episkopat zezwolił na to, by księża udzielali komunię na rękę, a nie tylko w sposób tradycyjny” (co jest nieścisłością, bo taki sposób przyjmowania był praktykowany w polskim Kościele przed epidemią, teraz zaś nastąpiło jego upowszechnienie).

 

Jak się okazuje limity ilości wiernych w kościele, zalecone środki bezpieczeństwa i propagowanie Komunii Św. „na rękę”, to w ocenie poseł Joanny Jaśkowiak, wciąż zbyt mało. Polityk zwróciła się więc do resortu zdrowia z zapytaniem o możliwość wprowadzenia zakazu udzielania Komunii.

 

W rozmowie z se.pl poseł wyjaśniła, że obecnie wszelkie tego typu kontakty są zagrożeniem i dobrze byłoby stosować się do zasad higienicznych również w przypadku udzielania sakramentu Komunii Świętej. Jej zdaniem, „udzielanie w jakikolwiek bezpośredni sposób tego sakramentu, nawet do rąk, wydaje się zbędnym ryzykiem”. - Sytuacja jest ekstremalna, wymaga więc ekstraordynaryjnych rozwiązań – skwitowała.

 

Jaśkowiak w swojej interpelacji przypomniała, że już we wcześniejszych jej wystąpieniach dotyczących epidemii koronawirusa apelowała o rozwagę i wyznaczenie klarownych i niezbędnych ograniczeń. „Tym razem chciałabym zwrócić uwagę na sposób udzielania sakramentu Komunii Świętej w Polsce. Niestety nadal, mimo odgórnych zaleceń, kultywuje się podawanie Komunii wprost do ust parafianina. Jest to sposób wysoce nieodpowiedzialny i niebezpieczny. Wirusolodzy wielokrotnie wskazywali, że to łatwy sposób na przeniesienie wirusa i takie przypadki były już wcześniej odnotowywane. W obecnej sytuacji udzielanie w jakikolwiek bezpośredni sposób tego sakramentu, nawet do rąk, wydaje się zbędnym ryzykiem” – napisała.

 

Poseł nie podała źródeł swojej wiedzy. PCh24.pl wielokrotnie pisał o tym problemie. Wnioski lekarzy są zupełnie inne:

 

65 polskich naukowców: Komunia do ust i w postawie klęczącej najbezpieczniejsza w czasie pandemii

 

Austria: lekarze nie mają wątpliwości. Komunia św. do ust bardziej higieniczna niż na rękę

 

 

Poseł Jaśkowiak w interpelacji snuje wizję zapaści systemu ochrony zdrowia i sugeruje, że skoro „nie możemy liczyć na zdrowy rozsądek wszystkich duchownych”, to Ministerstwo Zdrowia „powinno dążyć do zminimalizowania wszystkich niebezpiecznych zachowań”.

 

Poseł zapytała wprost: Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić odgórny zakaz udzielania w sposób bezpośredni sakramentu Komunii Świętej? Jeśli tak, kiedy takie plany zostaną ogłoszone? Jeśli nie, czy Ministerstwo Zdrowia szacuje, do jakiego wzrostu ciężkich przypadków COVID-19 może doprowadzić nierespektowanie przy takim procederze zasad dystansu i brak maseczek?

 

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że takich planów nie ma. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że „rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, z późn. zm.) nie definiuje szczegółowych zasad odnoszących się do poszczególnych czynności składających się na sprawowanie kultu religijnego”.

 

Jaśkowiak w rozmowie z se.pl wyraziła jednak nadzieję, że resort podejmie temat, bo „wszyscy chcemy, aby epidemia jak najszybciej się skończyła”.

 

Poseł Joanna Jaśkowiak, jak się zdaje, zapomniała o Konkordacie, międzynarodowej umowie między Polską a Stolicą Apostolską, która odnosi się m.in. do kwestii sprawowaniu kultu religijnego. Tak oto Artykuł 5 głosi: „Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi katolickiemu, bez względu na obrządek, swobodne i publiczne pełnienie jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego”. Dalej zaś Artykuł 8 mówi, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia Kościołowi katolickiemu wolność sprawowania kultu zgodnie z artykułem 5.” Mowa tam wprawdzie też o tym, że „Organizowanie kultu publicznego należy do władzy kościelnej zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i z zachowaniem odpowiednich przepisów prawa polskiego”, ale jest to zapis dotyczący organizacji kultu publicznego, a nie jego przebiegu – w tej materii państwo nie ma prawa sprawować żadnej formy dyktatu, a taką byłby ministerialny zakaz udzielania Komunii Św.

 

MA


DATA: 2020-11-20 16:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pani Poseł chce przyspieszenia ohydy spustoszenia? Oby się szybko nawróciła i pokutowała zanim stanie przed Synem Człowieczym.
8 dni temu / Artur
 
Ciekawe, że tak nagle jej zależy na wierzących...
10 dni temu / spostrzeżenie
 
Co za tupet!
10 dni temu / Ryś
 
Poseł Joanna Jaśkowiak - warto to nazwisko zapamiętać, żeby wiedzieć, na kogo nie głosować. Poseł powinien znać prawo i go przestrzegać, a tu mamy przykład ignorancji nieznajomości prawa i nawoływania do łamania przepisów nadrzędnych względem rozporządzeń Ministra Zdrowia. Co za tumany są w tym rządzie!
10 dni temu / Pola
 
To jest niezgodne z umową międzynarodową, jaką jest KOMKORDAT, z Konstytucją RP oraz z Europejską Konwencją Praw Człowieka.
10 dni temu / Pola
 
Wara od Mszy Świętej !!!
10 dni temu / ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.