DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Liczni migranci z Ameryki Środkowej zmierzają do USA. Donald Trump: „to napaść”

Liczni migranci z Ameryki Środkowej zmierzają do USA. Donald Trump: „to napaść”
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Gigantyczna karawana migrantów z Ameryki Środkowej zmierza w kierunku USA. Amerykański prezydent zaalarmował już strażników i wojsko na granicy z Meksykiem. Stwierdził, że jest to „napaść” na Stany Zjednoczone.

 

„Niestety, wygląda na to, że policja i wojsko w Meksyku nie są w stanie powstrzymać karawany zmierzającej w kierunku południowej granicy Stanów Zjednoczonych” – napisał w poniedziałek rano Donald Trump na „Twitterze”. „Zbrodniarze i nieznani mieszkańcy Bliskiego Wschodu są w to zamieszani. Zaalarmowałem już służby graniczne i wojsko, że to napaść na nasz kraj” – dodał.

 

Następnie tweetował ponownie. „Za każdym razem, gdy zobaczysz karawanę migrantów lub osoby nielegalnie przybywające albo próbujące dotrzeć do naszego kraju, obwiniaj Demokratów, że nie poparli nas, by zmienić żałosne prawo imigracyjne! Pamiętajcie o tym podczas wyborów uzupełniających!” – przekonywał.

 

Donald Trump zagroził zmniejszeniem lub odcięciem pomocy zagranicznej dla rządów Gwatemali,  Hondurasu i Salwadoru, niebędących w stanie powstrzymać ludzi przed opuszczeniem tych krajów i próbą nielegalnego przedostania się do Stanów Zjednoczonych.

 

Stwierdził, że gdyby Demokraci „spotkali się, to moglibyśmy przygotować i przyjąć nowe prawo imigracyjne w czasie krótszym niż jedna godzina. Spójrzcie na niepotrzebny ból i cierpienie, które wywołują, spójrzcie na straszne wydarzenia, dziejące się na granicy. Chuck i Nancy, zadzwońcie do mnie!" – apelował prezydent do przywódców Partii Demokratycznej.

 

Podróż przez Amerykę Środkową i Meksyk jest pełna niebezpieczeństw. Migranci często padają ofiarą kradzieży, napaści seksualnych czy organizacji handlu żywym towarem. Maszerują też długie trasy bez jedzenia. 

 

Pochód migrantów zmobilizowali między innymi radykalni politycy lewicowi, którzy ponieśli klęskę w wyborach w Hondurasie i innych krajach.

 

Obecna fala imigrantów, ciągle się powiększająca wyruszyła tydzień temu z San Pedro Sula w północnej części Hondurasu, a w środę dotarła do Gwatemali. Obecnie ludzie ci przybyli do Meksyku. Początkowo karawana liczyła kilkaset osób, a obecnie to już prawie 8 tysięcy.

 

Region Północnego Trójkąta w Ameryce Środkowej, gdzie leżą Salwador, Gwatemala i Honduras to jeden z najbardziej niespokojnych obszarów na świecie. Ponadnarodowe kartele przestępcze i brutalne gangi uliczne destabilizują te zubożałe kraje. Mieszkańcy, zwłaszcza młodzi często padają ofiarami przypadkowych strzelanin, a kobiety – gwałtów.

 

Lokalne władze nie mają możliwości, a czasami woli politycznej, aby stawić czoła tym wyzwaniom. Dlatego też organizuje się karawany migrantów.

 

W marcu takową organizował Bartolo Fuentesa, były ustawodawca z Hondurasu i członek radykalnego lewicowego ugrupowania Libre. Polityk został zatrzymany przez władze Gwatemali za nielegalny wjazd do kraju.

 

Libre to anarchiczny ruch (a nie partia), założony w 2011 roku przez byłego prezydenta Manuela (Mel) Zelaya. Polityk ten był sojusznikiem braci Castro na Kubie i Nicolasa Maduro w Wenezueli. W 2009 roku odsunięto go od władzy po wielokrotnych próbach podważenia systemu politycznego.

Po porażkach w wyborach prezydenckich w 2013 i 2017 roku, Libre skoncentrowała się na wywoływaniu zamieszek i pogrążaniu kraju w chaosie.

 

Podczas wiecu w Houston w Teksasie prezydent Donald Trump ostrzegł, że pośród migrantów ukrywa się „kilku bardzo złych ludzi”. Dopytywany przez dziennikarzy, odparł, że to przekonanie opiera na raportach, z których wynika konieczność zatrzymania „tych strasznych ludzi”.

O fali migrantów amerykański prezydent rozmawiał też z gubernatorem graniczącego z Meksykiem Teksasu –Gregiem Abbottem. Poruszono między innymi temat „innego rodzaju muru” służącego zapobieżeniu ich wejściu do kraju.

 

Przedstawiciele organizacji ds. uchodźców ONZ (IOM) oznajmili, że mają 32 pracowników w Meksyku, którzy zapewnią imigrantom pomoc prawną i porady w sprawie azylu, jeśli będą chcieli pozostać w tym kraju. „Pomocy” przybyszom, zwłaszcza kobietom i dziewczętom udziela Czerwony Krzyż.

 

Rząd meksykański zobowiązał się do udzielenia azylu imigrantom, którzy wyrażą chęć pozostania w ich kraju. Meksykańskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że między piątkiem a niedzielą o azyl poprosiło 1028 osób.

 

Z kolei Pueblo Sin Fronteras, organizacja, która pomaga migrantom z Ameryki Środkowej twierdzi, że rządy w tym regionie przyjęły „politykę strachu i rasizmu narzuconą przez Stany Zjednoczone” i nie rozważają powodów ucieczki ludzi z ich krajów. Tymczasem jak czytamy w niedzielnym oświadczeniu organizacji, ludzie uciekają z tego regionu, gdyż „nie mogą już mieszkać w swoim kraju, ze względu na skrajną przemoc, brak możliwości, korupcję i bezkarność”.

 

W niedzielę na wiecu w Chiapas ubiegający się o prezydenturę w Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador powiedział zwolennikom, że wyśle list do Donalda Trumpa, z propozycją wspólnej inwestycji USA, Kanady i Meksyku w Ameryce Środkowej. Służyłoby to rozwiązaniu problemu biedy.

W Stanach Zjednoczonych zbliżają się wybory uzupełniające, a w Meksyku trwa kampania prezydencka.

 

Źródła: voanews.com / cnsnews.com / herritage.org

 

AS


DATA: 2018-10-23 16:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A kto stworzył powiedzenie: "Każdy dobry uczynek zostanie ukarany"? Sataniści?
ponad 1 rok temu / do klik
 
Należy przyjąć tych ludzi, utworzyć obozy wojskowe, uzbroić w karabiny i wysłać ich razem z amerykańskimi instruktorami w drogę powrotną, aby wyzwolić te kraje od mafii komunistycznej!
ponad 1 rok temu / Janusz z Kolonii
 
teraz rozumiem powiedzenie "Każdy dobry uczynek zostanie ukarany" nich każdy rozwiązuje swoje problemy we własnym kraju ,a do innego to na wycieczkę a na granicach kontrole
ponad 1 rok temu / klik
 
Mniej więcej tak wyglądała "wędrówka ludów" w początkowym okresie. Jeszcze nie zbrojna. W okresie rzymskim. Podobnie jest w Europie.
ponad 1 rok temu / Mirrro
 
I co tu począć? Strzelać nie da rady, wpuścić, to porażka. Lewactwo czerpie pomysły z Piekła rodem garściami, a udaje niewierzących;-)
ponad 1 rok temu / Czerwokat
 
Pomocy zwłaszcza kobietom i dziewczętom udziela Czerwony Krzyż. OK, ale dla czego zwłaszcza im ? Czy mężczyźni i chłopcy są gorsi ? Im nie należy się pomoc ? To cuchnąca dyskryminacja i tyle.
ponad 1 rok temu / Onyx
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.