DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Liczba mieszkańców Polski zmniejsza się. Piąty rok z rzędu! Ale jest nadzieja

Liczba mieszkańców Polski zmniejsza się. Piąty rok z rzędu! Ale jest nadzieja

Piąty rok z rzędu kurczy się liczba ludności naszego kraju. I to mimo, że roczniki z wyżu lat 1979-1984 podejmują decyzje o prokreacji – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Jak wynika ze wstępnych szacunków GUS - w końcu czerwca ludność Polski liczyła 38 mln 422 tys. i była o 15 tys. mniejsza niż w końcu ubiegłego roku oraz o 27 tys. niższa niż przed rokiem. Wynika to z faktu, iż w pierwszym półroczu liczba zgonów była w naszym kraju o prawie 9 tys. większa niż urodzonych dzieci. 

 

Z danych GUS wynika jednocześnie, że w I półroczu przyszło na świat ok. 191 tys. dzieci - o prawie 10 tys. więcej niż przed rokiem. 


„Ten wzrost wynika prawdopodobnie z decyzji, jakie podjęły liczne roczniki trzydziestokilkuletnich kobiet, które wcześniej odkładały decyzję o urodzeniu dziecka w związku z edukacją, karierą zawodową albo ze względu na trudną sytuację na rynku pracy” - zauważa dr Agata Zygmunt, demograf z Uniwersytetu Śląskiego. 

 

Coraz więcej mieszkańców naszego kraju decyduje się za zawarcie małżeństwa - od stycznia do końca czerwca zawarto ich 74 tys. - o 5 tys. więcej niż przed rokiem. Profesor Henryk Domański tłumaczy ten wzrost zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa wśród części młodych ludzi.

 

 

Źródło: rp.pl

luk

 

 


DATA: 2016-07-26 08:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@L-Man: A co jest złego w ucieczce przed kradzieżą? Nikt nie chce być okradany - nie tylko z oczywistych powodów, ale też - co przyznają katolicy - dlatego, by złodziej uniknął popełnienia grzechu ciężkiego. A skoro prawo na to pozwala, by nie płacić podatków (w wielu przypadkach), to należy z tego korzystać i rozliczać się w krajach, gdzie złodziejstwo jest mniejsze i nie marnotrawi się pieniędzy. Polacy generalnie idiotami nie są i potrafią zarabiać na drobnym kantowaniu w ramach dozwolonej przez prawo wolności gospodarczej. Większość katolików nie popiera socjalizmu, ale kapitalizm i słusznie. Z tego wynika omawiana przez nas postawa niechęci oddawania 1/5 naszych dochodów po to, by było na zasiłki dla meneli i leni, którzy przegrali mieszkanie i całe życie.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Ludzie, raczej nikt nie wróci z tych zagraniczniaków. W Polsce żyje się nieźle? Hehe, chyba na kantach tylko i omijaniu prawa podatkowego ; wczoraj miałem fajną pogadankę z kolegą z Urzedu Miasta w Kielcach, zdecydowana większość naszych "katolików" nie widzi problemu w omijaniu, miganiu się, i kombinowaniu z podatkami, że aż oczy bolą od skali przegięć, bo nie było by na te domy i fury za 100tysi. Ogarnijcie się optymiści, w Polsce jest dobrze? Zgodzę się że tylko w sprawach zachowania tradycji( jeszcze) a o prawdziwej wierze nie wspomnę. I nic tu nie poradzi że dyrygował będzie rząd prawicowy, czy lewicowy, kombinatorstwo - na tym stoimy, na starych postkomuchowych układach-na tym stoimy, a brak dzieci w rodzinach to realny kryzys wiary, ot co. Przetrzyjcie oczy, optymiści. Oby Bóg miał nas w swojej opiece, bo wymieramy, i nie potrzeba nam uchodźców by to się pogłębiało.
ponad 3 lata temu / L-Man.
 
@owca.Jezusa: Oczywiście, że tak. Z tym że raczej nie wrócą. Tzn. wrócą, jeśli wybory wygra Ruch Narodowy albo Nowa Prawica, albo KORWiN albo chociaż Kukiz 15 - tylko te siły mogą wprowadzić kapitalizm w Polsce, a to właśnie stworzyłoby warunki do powrotu naszej dumy narodowej, czyli w tym przypadku zapracowanych, którzy uciekli przed naszym lajt-socjalizmem i komisarzami ludowymi z PIP-u niszczącymi zwłaszcza sezonową działalność gospodarczą. Jeżeli nie będzie kapitalizmu, oni nie wrócą. Może więc dopingować rząd obecny, by zachęcił Polaków do organizowania się na obczyźnie budując fundamenty pod budowę narodowych regionów polskich, co mogłoby z czasem prowadzić do autonomii, oderwania się od macierzy i w końcu przyłączenia do Polski takich ziem. W Chicago już można by było wprowadzić gubernatora, zwłaszcza że jest tam w USA prezydent obcy naszemu narodowi. Irlandia również czeka na "podbój przez zasiedzenie". Warto rozważyć. Wielka Polska jest bliżej niż myślimy.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Panowie. Ale piszecie banialuki. Jak wroca ci co wyjechali za chlebem to bedzie nas ok 60mln. Przeciez tylko w USA jest nas ok 20mln nie wliczajac np. UK czy Niemiec wiec spokojenie. Polacy to niezle koguty tylko trzeba im warunki stworzyc do zycia. Jest dobrze, bez paniki.
ponad 3 lata temu / owca.Jezusa
 
No i jak ładnie prof. Domański wyjaśnił sprawę i przekreślił wszelkie utyskiwania lewicowych "uczonych" narzekających na niestabilność, brak perspektyw, niskie zarobki i inne typowe niedogodności, których winą jest rzekomo rzekomy polski kapitalizm. W Polsce żyje się nieźle, młodym się poprawia, bo nie narzekają, tylko biorą się do roboty. Gdyby jeszcze rząd pomógł zaprzestaniem wtrącania się w gospodarkę, likwidacją wszelkich PIP-ów, PIT-ów, kodeksu pracy i płacy minimalnej, to mielibyśmy coś naprawdę motywującego leniuchów do podjęcia roboty. Bo trzeba tylko wziąć sprawy w swoje ręce. Tak w ogóle to w porządku gość z tego profesora. Ładnie się rozprawia z lewicowym przekonaniem o zaprzepaszczonych szansach 25-lecia wolności (gospodarczej - choć byle jakiej, to jednak nie jest to socjalizm) w swoich pracach i konsekwentnie broni dokonań naszej gospodarki wolnorynkowej, która przez lata nagradzała pracowitych (mniejszość) i karała leni (większość).
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
W Niemieckich gazetach piszą, że w Polsce jest obecnie 32 mln ludzi, bo 8 mln wyjechało do pracy na Zachód. Natomiast w Polsce od 10 lat snują, że wyjechało rzekomo 2 mln.
ponad 3 lata temu / Robin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.