28 listopada 2017

Sejmowa komisja rozpoczęła prace nad ustawami o KRS i SN

(Fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM )

Rozpoczęły się prace sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka nad projektami ustaw prezydenta Andrzeja Dudy ws. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Na posiedzeniu komisji przedstawione zostaną poprawki do ustaw przygotowane przez PiS. W obradach uczestniczą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Prace potrwają także we środę i czwartek.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Poprawki dotyczą m. in głosowanie bezwzględną większością na wspólną listę 15 kandydatów do KRS w przypadku niemożności wyboru listy kandydatów większością 3/5. Na tej liście uwzględnionoby co najmniej jednego kandydata każdego klubu poselskiego. Jedna z poprawek głosi, że każdy klub poselski może wskazać maksymalnie 9 kandydatów do KRS.

 

Według zaproponowanych poprawek  pojwiłaby się możliwość zgłaszania kandydatów do KRS przez przedstawicieli innych zawodów prawniczych – prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy. Kolejna z poprawek skraca vacatio legis z 30 dni do 14.

 

Pierwsze czytania odbyły się w środę w Sejmie. Posłowe zadecydowali przesłaniu projektów do dalszej pracy w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

 

Drugie czytanie zostało zaplanowane na 6 grudnia. Szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) podkreślił, że prace na nimi mogą zakończyć się na przyszłym posiedzeniu Sejmu.

Jest wola szybkiego procedowania i przyjęcia tych ustaw jak najszybciej – dodał.

 

Premier Beata Szydło wyrażała nadzieję, że będą one mogły być przegłosowane jeszcze przed Świętami. Prezydent Duda mówił, że nie wyobraża sobie, by przyjęte przez parlament ustawy zawierały rozwiązania, które poprzednio zawetował.

 

Sześciostronicowy projekt noweli ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS większością 3/5 głosów; w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach. Kandydatów mogłyby zgłaszać Sejmowi grupa 2 tys. obywateli oraz 25 czynnych sędziów.

 

Projekt nowej ustawy o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

 

Źródło: Polsat News

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram