DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

Lichtenstein: książę Alojzy nie godzi się na legalizację aborcji. Grozi wycofaniem się z życia publicznego

Lichtenstein: książę Alojzy nie godzi się na legalizację aborcji. Grozi wycofaniem się z życia publicznego
fot. Libär/commons/creative

Władca Liechtensteinu, książę Alojzy zagroził, że wyrzeknie się obowiązków królewskich, jeśli przyjęty zostanie projekt ustawy obywatelskiej, zabraniającej mu wetowania ustaw. Inicjatywa obywatelska nabrała rozpędu w ubiegłym roku, kiedy książę zagroził, że zawetuje wyniki referendum dotyczącego legalizacji aborcji w pierwszych 12. tygodniach ciąży oraz w przypadku deformacji płodu.


Przemawiając do członków parlamentu w marcu, książę - gorliwy katolik i ojciec czworga dzieci - jasno dał do zrozumienia, że nigdy nie zgodzi się na legalizację procederu uśmiercania dzieci. Podkreślił, że aby móc jak najlepiej kierować państwem, musi zachować prawo do wetowania ustaw, które są niesprawiedliwe.

 

- Rodzina królewska nie będzie skłonna do podejmowania swoich obowiązków politycznych, chyba że książę ... zachowa niezbędne narzędzia do swojej dyspozycji – przekonywał polityków książę Alojzy. Następca tronu powiedział również, że jeśli obywatele tego nie rozumieją i nie chcą zapewnić tych środków, rodzina królewska będzie zmuszona do całkowitego wycofania się z życia politycznego.

 

Aborcja w Liechtensteinie jest nielegalna w świetle obowiązującego prawa. Według kodeksu karnego z 1987 r., osoba, wykonująca aborcję może być skazana na rok więzienia. Jeśli aborcja jest przeprowadzana w celu osiągnięcia zysku, kara jest podwyższana do trzech lat pozbawienia wolności. Karę stosuje się zarówno wobec lekarzy, jak i kobiet, które zdecydowały się na uśmiercenie swoich dzieci, nawet poza granicami księstwa. Aborcja jest dozwolona, jednak w przypadku, gdy lekarze uznają ją za konieczną, aby ratować zagrożone życie i zdrowie kobiety ciężarnej, lub gdy kobieta spodziewająca się dziecka ma mniej niż czternaście lat.

 

W ubiegłym roku nie powiodło się referendum w sprawie legalizacji aborcji w przypadku gdy dziecko jest upośledzone. Przeciwko ustawie zagłosowało 52 proc. obywateli. Już wtedy książę Alojzy ostrzegał: - Nigdy nie zgodzę się na to, by zabijano chore dzieci.


Komentując postepowanie władcy Liechtensteinu, jeden z wykładowców filozofii, dr Josef Seifert mówił: - Naturalnie, jestem dumny z naszego księcia. Wyjaśnił,że władca stoi w opozycji do nurtu liberalnego, który niedawno doprowadził do legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci.

 

Gdy poniesiono porażkę w referendum aborcyjnym, działacze polityczni powołali Komitet Obywatelski, którego celem było uzyskanie jak największego poparcia dla projektu ustawy, zabraniającej władcy wetowaniaustaw. Sigvard Wohlwend, rzecznik Komitetu Obywatelskiego poinformował, że w dniu 10 maja złożono w parlamencie petycję z ponad 1700 podpisami,popierającymi projekt ustawy ograniczającej prawo weta księcia, która najprawdopodobniej będzie dyskutowana w lipcu tego roku. Wohlwend tłumaczy, że inicjatywa obywatelska „nie dąży do zniesienia książęcego prawa wetowania ustaw, ale chce je ograniczyć, by w przyszłości książę nie mógł wetować ustaw, uchwalonych przez parlament Liechtensteinu".

 

Analitycy i obserwatorzy polityczni uważają, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, książę Alojzy wyrzeknie się obowiązków głowy państwa i wycofa się z życia politycznego.

 

 

Źródło: LSN, AS.

 


DATA: 2012-05-24 17:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I to się nazywa Głowa Państwa, ma facet odwagę, tylko pozazdrościć.
ponad 7 lat temu / Kris
 
A czemu po prostu, jak na monarchę przystało, nie rozgromi tej lewackiej gawędzi? Prosty lud bardzo rzadko ma rację, bo statystycznie rzecz biorąc, przeciętny obywatel nie rozumie polityki i skutków swoich nieprzemyślanych decyzji. Zamiast się wycofać, powinien twardo postawić na swoim i np. rozwiązać parlament. Liberalna to może (i nawet powinna) być tylko gospodarka..
ponad 7 lat temu / Kuba z Lublina
 
Do Bartlomieja Kurzeji Nie mogę już znieść wypisywania takich bzdur, że życie jest największą wartością! Wcale nie jest! Jakby tak było to Jezus nie umarł by za nas na krzyżu. A księcia popieram w 100%!
ponad 7 lat temu / Pinokio
 
Życie jest największą .wartością więc zobowunas do ochrony cały Lichsztenstaj . Władza ziemska ma to chronić bo jest wtedy władzą . Polecam opiece Matki Bożej
ponad 7 lat temu / Bartlomiej Kurzeja
 
Vivat!Precz z anarcho-syndykalistycznymi śmieciami!
ponad 7 lat temu / Bogusz
 
Serce rosnie czytajac takie wiesci. Kiedy swiat zrozumie, ze aborcja to zwykle zabijanie, niczym nie rozniace sie od np. Akcji T-4 Hitlera, na ktorego nazwisko wszyscy poprawni politycznie maja reakcje alergiczne.
ponad 7 lat temu / didzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.