DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Licheń: rozpoczęły się największe na świecie warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi

Licheń: rozpoczęły się największe na świecie warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi
Zdjęcie archiwalne. Fot. Ars Celebrandi.pl/RorateCaeli

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu ruszyła szósta edycja warsztatów liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. Przez tydzień około dwustu osób z Polski i kilkunastu innych krajów będzie uczyło się wszelkich umiejętności potrzebnych do odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego oraz zasad organizowania ceremonii liturgicznych.

 

Zajęcia obejmują kilkustopniowe warsztaty dla kapłanów i ministrantów, ćwiczenia chorału gregoriańskiego dla śpiewaków liturgicznych oraz naukę dawnego polskiego śpiewu nabożnego. Oprócz nauki praktycznej przewidziane są wykłady teoretyczne. Dr Dominika Krupińska z biura prasowego Ars Celebrandi zaznacza, że jednym z ważniejszych owoców warsztatów są powołania kapłańskie.

 

Tegoroczna edycja wyróżnia się rekordową ilością kapłanów, kleryków oraz braci zakonnych, których łącznie jest ponad 50. Oprócz kleru diecezjalnego są wśród nich pijarzy, pallotyni, dominikanie, cystersi, werbiści, a także sercanie, kapucyni i inni. W odpowiedzi na prośby uczestników zagranicznych, jeden z warsztatów ministranckich prowadzony jest w języku angielskim.

 

Każdego dnia celebrowanych będzie wiele Mszy św., w tym solenne i śpiewane. Odprawiane będą także godziny kanoniczne. Uczestnicy będą w nich na bieżąco wykorzystywać nabyte podczas warsztatów umiejętności. Do udziału w liturgii zaproszony jest każdy zainteresowany. Program znaleźć można na stronie arscelebrandi.pl.

 

Organizatorzy dokładają starań, aby rozwojowi umiejętności liturgicznych towarzyszył rozwój duchowy oraz pogłębianie wiary. Dlatego przewidziane są kazania rekolekcyjne podczas codziennej głównej Mszy św. W tym roku głosi je ks. Piotr Buda, a ich tematem jest pełnienie woli Bożej.

 

„Bez posłuszeństwa woli Bożej nie ma pokoju serca, nie ma zbawienia” - zaznaczył w ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów. Wyjaśnił, że „w tych czasach jesteśmy szczególnie narażeni na zagubienie, dezorientację, brak głębokiego porządku, a lekarstwem na to jest właśnie podporządkowanie się woli Bożej”.

 

Warsztaty Ars Celebrandi oprócz codziennej, zwykłej nauki, obejmują zawsze również celebracje specjalne. W tym roku będą dwie. 16 lipca o godz. 11.30 Mszę św. solenną będzie celebrował ks. dr Gerald Goesche ISPN, przełożony Instytutu św. Filipa Nereusza z Berlina. Natomiast 15 lipca o godz. 13.40 w głównej Bazylice Licheńskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej będzie celebrowana Msza św. solenna w rycie dominikańskim. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii licheńskiego sanktuarium.

 

Ryt dominikański jest to własny obrządek liturgiczny zakonu dominikańskiego, istniejący od samych jego początków. Ma własne księgi, kalendarz i śpiewy liturgiczne oraz cechuje się interesującymi różnicami w porównaniu z obowiązującym w całym Kościele rzymskokatolickim rytem rzymskim. Mszę w tym rycie mogą sprawować jedynie dominikanie.

 

Po kilkudziesięcioletniej przerwie, którą zapoczątkowało przyjęcie przez zakon dominikański w 1969 r. nowej formy obrządku rzymskiego (mszał Pawła VI), ryt dominikański zaczął się w ostatnich latach odradzać i sprawowany jest w coraz większej liczbie miejsc na świecie. Szczególną rolę odegrało tu ogłoszenie przez papieża Benedykta XVI w 2007 motu proprio Summorum Pontificum, które uprościło zasady celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i innych tradycyjnych rytach łacińskich. Papież Benedykt XVI kładł również wielki nacisk na to, aby w Kościele pielęgnowano liturgiczne tradycje miejscowe i zakonne.

 

Organizatorem warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia – polski oddział międzynarodowego Stowarzyszenia Una Voce, pełniącego rolę nieoficjalnej reprezentacji katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Od samego początku warsztaty odbywają się pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-07-11 21:12
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Licheńskie warsztaty liturgiczne mogą przypominać prawosławny Rozkuł,gdy spierano się iloma palcami należy się żegnać aby dostąpić zbawienia.
ponad 1 rok temu / Stan
 
Byłam na wszystkich warsztatach. Uczestniczyłam w codziennych Mszach Solennych. Ochraniałam modlitwą tych cudownych, obudzonych ludzi. W tym roku też będę. Może wreszcie będą kapłani do odprawiania tej świętej Mszy w niemal każdej parafii. Ponieważ trwa wojna między dobrem i złem należy cierpliwie i metodycznie wspierać dobro. Chwała i uwielbienie Bogu w Trójcy Jedynemu i Maryi Licheńskiej. Przeciwnicy będą zawsze ale psy szczekają a karawana jedzie dalej.
ponad 1 rok temu / Ola
 
"Warsztaty liturgiczne" - czy oni poszaleli czy zlaicyzowali się? Warsztaty - ślusarnia? A może niedługo powiedzą manewry, poligon? Liturgiści - czy nie łaska mówić: obrzędy, ceremonie a w wypadku nauczanie "zajęcia"?
ponad 1 rok temu / sacerdos
 
@Jara Ks Mering to biskup diecezjalny włocławski a nie wrocławski.
ponad 1 rok temu / Gość
 
Niech Bóg będzie uwielbiony !
ponad 1 rok temu / Wolne
 
Wola Boża niech się pełni. Amen ???? ???? ????
ponad 1 rok temu / Urszula
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.