DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Licheń: bp A. Schneider odprawił Mszę św. pontyfikalną w rycie trydenckim

Licheń: bp A. Schneider odprawił Mszę św. pontyfikalną w rycie trydenckim
Fot. www.krasaliturgie.cz

Bp Athanasius Schneider z Kazachstanu przewodniczył 19 sierpnia uroczystej pontyfikalnej Mszy św. w ramach trwającego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym spotkania Ars Celebrandi, czyli warsztatów o nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.


Warsztaty Ars Celebrandi trwają w licheńskim Sanktuarium od niedzieli 16 sierpnia. Uczestniczy w nich ponad 200 osób z Polski i zagranicy. Zajęcia warsztatowe prowadzą wykwalifikowani i doświadczeni praktycy i są one przeznaczone zarówno dla kapłanów i kleryków, jak i dla ministrantów i osób świeckich pragnących zgłębić swoją wiedzę w zakresie chorału gregoriańskiego i muzyki polifonicznej.


Dziś, w ramach programu z uczestnikami spotkał się biskup pomocniczy Astany w Kazachstanie - Athanasius Schneider ORC, który w licheńskiej bazylice odprawił uroczystą Mszę św. pontyfikalną. W Licheniu tzw. Msze św. trydenckie należą do rzadkości. Aby móc ją odprawić, konieczna była reorganizacja prezbiterium: główny celebrans zwrócony był przodem do tabernakulum (w stronę wschodu), na ołtarzu pojawiło się sześć świec, a fotel celebransa znajdował tuż przy ławkach wiernych. Oczywiście cała liturgia (poza homilią) była sprawowana po łacinie.


O znaczeniu pontyfikalnej Mszy św. mówi ks. Paweł Korupka ze Szczecina, kapelan warsztatów. „Msza św. pontyfikalna wygląda zupełnie inaczej niż inna Msza w obrządku trydenckim dlatego, że przewiduje dodatkowe obrzędy, dodatkowe rewerencje względem biskupa, których nie spotkamy podczas Mszy św. celebrowanej przez kapłana” - wyjaśnił duchowny. Wśród wyróżników Mszy św. pontyfikalnej ks. Korupka wymienił m.in. obrzęd uroczystego ubioru biskupa w szaty liturgiczne w prezbiterium przez kleryków, co nawiązuje do obrządków bizantyjskich, a także używanie dwóch rodzajów mitry przez biskupa.


Ks. Korupka oznajmił, że bp. Scheidera zaproszony do udziału w licheńskich warsztatach przede wszystkim dlatego, że jest on jednym z niewielu hierarchów, którzy potrafią celebrować Eucharystię w starym obrządku przedsoborowym. Ponadto, korzystając z okazji, biskup spotkał się z uczestnikami warsztatów w sali domu pielgrzyma ARKA, gdzie promował swoją najnowszą książkę „Corpus Christi”.


Warsztaty liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego Ars Celebrandi organizuje stowarzyszenie Una Voce Polonia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. KAI, kra
DATA: 2015-08-20 07:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie upierałbym się przy tych "formach rytu", bo to tylko fikcja prawda stworzona przez Benedykta XVI. Wcześniej nikt o żadnych "formach" nie słyszał. Mówiło się po prostu o rycie.
ponad 4 lata temu / Tasak
 
Powtórzę jeszcze raz. Tytuł jest błędny bo jest tylko jeden ryt rzymski, który ma kilka form. Nie ma rytu trydenckiego, chodzi tu o nadzwyczajną formę rytu rzymskiego.Trydencka (jedno z określeń) może być Msza św. wg. mszału św. Piusa V. Proszę ściśle stosować pojęcia.
ponad 4 lata temu / czytelnik pch24
 
Proszę nie pisać w artykule "odprawił Mszę św. pontyfikalną w rycie trydenckim" bo nie ma rytu trydenckiego Jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego i zwyczajna forma rytu rzymskiego. Jest Msza św wg mszału św.Piusa V nazywana Mszą trydencką ( jak i innymi określeniami)
ponad 4 lata temu / Gość
 
Subtelne Piękno. Niebo. 3 x nie dla pariasów modernizmu.
ponad 4 lata temu / Leo
 
Gloria in excelsis Deo!
ponad 4 lata temu / o!
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.