DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Libia szuka sposobu na rozwiązanie kryzysu. Pomoc nadejdzie z Rosji?

Libia szuka sposobu na rozwiązanie kryzysu. Pomoc nadejdzie z Rosji?
fot. By Magharebia [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Dla rozwiązania kryzysu libijskiego konieczne jest zaangażowanie się Rosji – stwierdził oficjalnie generał brygady Libijskiej Armii Narodowej Ahmed al-Mismari. Jedną z propozycji ze strony Libii miała by być budowa rosyjskiej bazy wojskowej na wschodzie kraju.

 

„Arabska Wiosna” i wojna domowa w Libii dały początek kryzysu państwa w 2011 roku. Walki wewnętrzne i zaangażowanie się wojsk niektórych państw NATO spotkało się z negatywną oceną Rosji, Indii i Chin. Turcja, jako członek NATO, zadeklarowała wówczas, że jej siły zbrojne nigdy nie wezmą udziału w akcji militarnej w Libii. Wsparcie dla rebeliantów, walczących o obalenie Kadafiego jakiego udzielały im Francja i Wielka Brytania, zdaniem polityków i komentatorów wykraczało poza mandat ONZ. W konflikt zaangażował się również Katar, który wysłał rebeliantom transport broni. Działania NATO krytykowano w mediach zachodniej Europy a francuska agencja prasowa AFP podała, że wraz z rebeliantami działali brytyjscy i francuscy agenci.

 

Obalenie Kadafiego nie zakończyło sporów wewnętrznych, podsycanych z zagranicy. Kolejne walki wybuchły w 2014 roku a w 2015 roku do wojny domowej włączyło się Państwo Islamskie, zdobywając m.in. Syrtę. W marcu 2016 roku w Trypolisie powstał rząd jedności narodowej, uznawany na arenie międzynarodowej ale walki wojsk rządowych wraz z Libijską Armią Narodową trwały jeszcze do 2017 roku, zakończone wyparciem rebeliantów oraz ISIS z południowej i wschodniej części kraju. Zdobycie w lipcu 2017 roku Bengazi, drugiego po stolicy miasta Libii, uznawane jest za koniec wojny domowej chociaż sytuacja polityczna jest nadal napięta. Problemy generują również imigranci, ponieważ przez Libię prowadzą szlaki migracji mieszkańców Afryki Subsaharysjkiej do Europy.

 

Wypowiedź generała brygady Libijskiej Armii Narodowej Ahmeda al-Mismariego o potrzebie włączenia Rosji w rozwiązanie konfliktu i kryzysu libijskiego sygnalizowała również wolę ograniczenia wpływów innych państw na sytuację wewnętrzną. Wśród państw wskazanych z nazwy pojawił się Katar, który w ubiegłym roku poddany został krytyce przez państwa arabskie za swoją aktywność medialną i pomoc finansową, pobudzającą ruchu radykałów islamskich.

 

Publiczne wyrażenie oczekiwania włączenia się Rosji w rozwiązanie problemów libijskich nie jest pierwszym sygnałem zbliżenia Moskwy i Trypolisu. Według informacji „Expert Online”, amerykańskie służby wywiadowcze dostały kilka miesięcy temu informacje o rosyjskich planach poszerzenia swoich wpływów od Syrii do Libii, którą Rosja chce ponownie włączyć w swoją orbitę wpływów. Zwolennikiem zbliżenia z Moskwą jest generał Chalifa Haftar, który podobno miał zwrócić się do szefa grupy kontaktowej przy rosyjskim MSZ z propozycją zbudowania rosyjskiej bazy wojskowej na wschodzie Libii.

 

Źródło: Expert Online / Wzgliad / Gazeta.ru

Jan Bereza


DATA: 2018-08-09 11:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chichot starszej pani Historii: Amerykanie, Anglicy i Francuzi obalili Kadafiego, żeby mieć rosyjską bazę pod nosem. A to ci dopiero arabska wiosna.
ponad 1 rok temu / hipopotam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.