DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Libia: Zapowiedź decydującej ofensywy na Trypolis

Libia: Zapowiedź decydującej ofensywy na Trypolis
Trypolis. Fot. M. Dzwonkowska / Forum

Siły powietrzne Libijskiej Armii Narodowej generała Chalifa Haftara planują rozpoczęcie ofensywy na Trypolis, który znajduje się pod kontrolą Rządu Zgody Narodowej. Dla podzielonej na realnie dwa osobne byty państwowe Libii zajęcie stolicy może być momentem przełomowym i początkiem upadku rządu, który cieszy się wsparciem ONZ, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

 

Szef sztabu sił lotniczych wojsk podległych generałowi Haftarowi, generał – major Muhammad al-Manfur, zaapelował do cywilnych mieszkańców Trypolisu by nie zbliżali się do obiektów wojskowych, które mogą być zaatakowane przez siły Libijskiej Armii Narodowej. Według dowódcy, armia dowodzona przez Chalifa Haftara przygotowuje się do decydującego ataku, dzięki któremu stolica Libii ma być zajęta i „wyzwolona z rąk terrorystów”. Przygotowaniem do ofensywy były – według rządu w Trypolisie – przeprowadzone w ostatnich dniach ostrzały składów broni położonych w różnych częściach stolicy Libii. W wyniku trwających od 4 kwietnia tego roku walk o Trypolis zginęło już ponad 740 osób, a kolejne 4,4 tysiąca zostało rannych.

 

Przejęcie kontroli nad stolicą byłoby faktycznym zwycięstwem wojsk generała Chalifa Haftara, który w wojnie domowej ma oficjalne wsparcie ze strony Egiptu, Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W zakresie współpracy wojskowej prowadził rozmowy m.in. z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej. Nerwową reakcję na Zachodzie wywołało doniesienie o możliwym większym zaangażowaniu militarnym Rosji po stronie Libijskiej Armii Narodowej, kontrolującej wschodnią część kraju. Jednym z ustaleń między gen. Chalifem Haftarem a ministrem obrony narodowej Siergiejem Szojgu miała być ponoć zgoda dowódcy LAN na utworzenie rosyjskiej bazy wojskowej w Benghazi, pozwalającej Moskwie na operowanie w basenie Morza Śródziemnego.

 

Walczący o utrzymanie Trypolisu Rząd Zgody Narodowej (popierany przez ONZ, Stany Zjednoczone i Turcję) jest w mocnej defensywie. Siły dowodzone przez gen. Haftara dostały od swojego przywódcy polecenie zamknięcia przestrzeni powietrznej dla samolotów tureckich i ostrzeliwania okrętów tureckich w przypadku ich przybliżania się do brzegów Libii. 28 czerwca żołnierze Chalifa Haftara zestrzelili bezzałogowy statek powietrzny, należący do wojsk posłusznych Rządowi Zgody Narodowej, wyprodukowany w Turcji.

 

Przedłużająca się wojna domowa w Libii wyniszczyła kraj, który z jednego spośród największych w świecie eksporterów ropy naftowej stał się ogarniętym przez chaos miejscem rozgrywek różnych sił politycznych oraz zapleczem dla radykalnych bojowników islamskich.

 

 

Źródła: Rambler.ru, Rusdialog.ru, Hlavne Spravy.sk, Gazeta.ru.

JB

 

 

 


DATA: 2019-07-02 19:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No proszę. Nawet w takiej Libii władze są uczciwe a interes narodu ma dla nich podstawowe znaczenie. Nie to co masoński PiS handlujący Polakami jak bydłem dla zachowania władzy.
ponad 1 rok temu / sss
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.