DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Liberalnie czy katolicko – jak KEP wdroży zalecenia z Amoris laetitia? Biskupi mówią wprost

Liberalnie czy katolicko – jak KEP wdroży zalecenia z Amoris laetitia? Biskupi mówią wprost
Abp Stanisław Gądecki. FOT.Grazyna Myslinska/FORUM

We wtorek na Jasnej Górze odbyły się obrady Rady Stałej Episkopatu Polski. Jednym z tematów był przygotowany dokument dotyczący wcielania w życie zapisów adhortacji Amoris laetitia. Wytyczne będą dotyczyły przygotowania do małżeństwa, duszpasterstwa rodzin oraz tzw. związków niesakramentalnych. W rozmowach z KAI zarówno przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki jak i przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Jan Wątroba ujawnili, jaki charakter będzie mieć vademecum.

 

Obecnie trwają prace nad ostateczną redakcją dokumentu. Jest on konsultowany w szerszym gronie teologów i moralistów. W połowie maja projekt dokumentu będzie dyskutowany na ogólnopolskim spotkaniu diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego. Następnie zostanie rozesłany biskupom z myślą o dalszej dyskusji na czerwcowym zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem.

 

Podczas wtorkowego spotkania omawiano prace nad stanowiskiem ws. możliwości przystępowania do Komunii Świętej dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Tekst ten przygotowuje zespół pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera.

 

W rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki zapowiedział, że opracowanie przypomina m.in. nauczanie Chrystusa o cudzołóstwie, podtrzymuje tradycyjne stanowisko Kościoła dotyczące dopuszczenia do Komunii Świętej tylko tych, którzy żyjąc w ponownym związku (cywilnym) zobowiązują się żyć w „białym” małżeństwie. Uwzględnia też, zgodnie z Amoris laetitia, zmianę nastawienia samych księży i małżeństw niesakramentalnych, które to nastawienia miałoby zmierzać do – w miarę możliwej – ich integracji na różnych polach duszpasterskiego działania Kościoła.

 

Z kolei bp Jan Wątroba w rozmowie z KAI wskazał, że trzeci rozdział Wytycznych dotyczyć będzie związków określanych jako nieregularne. – Chodzi tu także o osoby porzucone – precyzuje hierarcha ujawniając, że ta właśnie grupa zostanie w dokumencie specjalnie wyróżniona. A chodzi o osoby, które zostały pozostawione przez współmałżonka bez swojej winy.

 

Bp Watroba przyznał, że niektórzy mogą odnieść wrażenie, że Kościół otacza opieką zranione osoby, choć wchodząc w nowe związki zaciągnęły one jakąś winę, a zapomina o tych, którzy zostali porzuceni, skrzywdzeni i są osamotnieni. Trzeba więc uwzględnić różne sytuacje, gdy chodzi o związki niesakramentalne, także różną odpowiedzialność poszczególnych osób.

 

Najwięcej miejsca w tym rozdziale poświęcone zostanie działaniu, które Franciszek określa jako „towarzyszenie, rozeznawanie, włączanie”. – Cała praktyka Kościoła musi być w tym punkcie przeorganizowana, aby wobec takich osób objawić miłość i troskę właśnie poprzez towarzyszenie im w trudnych sytuacjach, rozeznawanie swej sytuacji i jej przyczyn oraz wskazywanie dróg wyjścia – tłumaczy bp Wątroba.

 

Biskup podkreśla, że odnośnie do możliwości przyjmowania Komunii Świętej przez takie osoby, w doktrynie Kościoła nic się nie zmieniło. Przypomina, że warunkiem jest stan łaski uświęcającej. Natomiast owo rozeznawanie pomóc ma między innymi w upewnieniu się czy pierwszy związek sakramentalny był zawarty ważnie czy też w momencie jego zawierania zaistniała poważna przeszkoda, sprawiająca, że od początku tamten pierwszy związek nie zaistniał jako sakrament. – Wskazanie na to jest zadaniem dla duszpasterza, który towarzyszy takiej osobie, ale następnie orzeczenie należy do sądów kościelnych – tłumaczy przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

 

Dokument będzie liczył prawdopodobnie kilkadziesiąt stron, zdecydowanie mniej niż wydane w roku 2003 Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, które zresztą – zdaniem bp. Wątroby – nie traci nic ze swej aktualności. Wymaga natomiast zaktualizowania w oparciu o adhortację Amoris laetitia, zwłaszcza jeśli chodzi o język i styl.

 

Novum, które musi wybrzmieć w Wytycznych dotyczy praktyki, a nie doktryny – puentuje biskup Wątroba.

 

Rewolucyjne i odstające od nauczania Pana Jezusa „rozwiązania” przyjęły episkopaty w Niemczech i na Malcie.

 

 

KAI

MWł
 


DATA: 2017-05-04 08:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Naturalnie ze wdrozy,tak samo jak wypowiedzieli sie negatywnie o nacjonalizmie w Polsce .Chce tylko zauwazyc ze Prymas Tysiaclecia wypowiedzial zdanie,ktoremu w liscie episkopatu sie przeciwstawili biskupi. Brzmi ono: ...badzcie NACJONALISTAMI ale nie badzcie SZOWINISTAMI...
ponad 3 lata temu / potato
 
No to zaczynamy jazdę po równi pochyłej. KEP zamierza wprowadzić w życie wytyczne AL, czyli kierować ludzi na Highway to Hell (jak kiedyś śpiewało ACDC). Smutne.
ponad 3 lata temu / mirek
 
Zgniłe jabłka bez wątpienia zintegrują się ze zdrowymi jabłkami w jednej skrzynce. Teraz zagadka za 100 punktów do biskupa Gądeckiego: czy zgniłe jabłka wyzdrowieją w kontakcie ze zdrowymi, czy zdrowe zgniją??.
ponad 3 lata temu / gość inny
 
Integracja z cudzołożnikami to tak jakby integrować się z chorym na trąd. Ano zamieszkaj razem z takim chorym i zobaczymy czym to się skończy. Albo wrzuć zgniłe jabłka do skrzynki ze zdrowymi...i za miesiąc sprawdź co wyniknie z integracji. Pasterze kościoła wprowadzają wilki do owczarni i nie widzą w tym nic groźnego dla owiec.
ponad 3 lata temu / gość
 
Bigamia to część doktryny islamu. Islamizacja postępuje wielkimi krokami.
ponad 3 lata temu / gr
 
No i pięknie. Chce się zawołać Polonia Semper Fidelis! Ale problemów przed nami jest więcej. W przedszkolach coraz mniej dzieci puszczają na religię, gdzie zaprowadzi to te dzieci za 15-20 lat?
ponad 3 lata temu / kvt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.