DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Liban: amerykański wysłannik mediuje w sprawie sporu granicznego z Izraelem. Alert w Bejrucie

Liban: amerykański wysłannik mediuje w sprawie sporu granicznego z Izraelem. Alert w Bejrucie
David Satterfield US Department of State [Public domain]
#LIBAN    #USA    #IZRAEL    #BEJRUT    #ROPA    #GAZ    #ZŁOŻA

Pełniący obowiązki zastępcy sekretarza stanu USA ds. spraw bliskowschodnich David Satterfield przebywa z dwudniową wizytą w Bejrucie, by omówić spór graniczny Libanu z Izraelem. Chodzi o granicę, przebiegającą przez pola gazowe na Morzu Śródziemnym. Satterfield spotkał się z wysokimi urzędnikami w celu mediacji i znalezienia rozwiązania dla spornego terytorium.

 

Jeden z czołowych amerykańskich urzędników odwiedził Bejrut w środę, aby przedyskutować sporną granicę morską z Izraelem, ponieważ Liban chce rozpocząć poszukiwania złóż węglowodorów na morzu, podała agencja AFP. W ubiegłym roku Liban podpisał swój pierwszy kontrakt na wiercenia w poszukiwaniu ropy i gazu u wybrzeży z konsorcjum złożonym z gigantów energetycznych: Total, ENI i Novatek w jednym z pasów morzą, do którego pretensje rości sobie państwo Izrael.  Tel Awiw uznał zamiar wierceń za „prowokację”

 

Satterfield spotkał się m.in. z prezydentem Libanu Michelem Aounem, który oznajmił, że „rozgraniczenie południowych granic terytorialnych i morskich wzmocniłoby stabilność wzdłuż granicy”. Prezydent wezwał Waszyngton do „przyczynienia się do osiągnięcia tego celu, w szczególności do poszanowania prawa Libanu do wszczęcia wierceń w poszukiwaniu ropy i gazu”. Omawiany jest tzw. mechanizm roboczy w celu wytyczenia granicy, jak podało biuro prezydenta, nie ujawniając dalszych szczegółów.

 

Satterfield spotkał się również z premierem Libanu Saadem Haririm i przewodniczącym parlamentu Nabih Berri.

 

Dyplomatyczne źródło poinformowało AFP, że Liban otrzymał „pozytywne sygnały o amerykańskim pragnieniu odgrywania roli mediatora między Bejrutem a Tel Awiwem”. Total, ENI i Novatek otrzymały w zeszłym roku dwa z dziesięciu bloków w Libanie. Planują rozpocząć wiercenia w bloku 4 w grudniu, a następnie w spornym bloku 9.

 

5 kwietnia Liban zaprosił międzynarodowe konsorcja do licytacji pięciu kolejnych bloków, w tym dwóch sąsiadujących z wodami Izraela. Izrael ma duże pola gazowe poza swoim północnym wybrzeżem i buduje cenną infrastrukturę, by wydobyć paliwo. Problem w tym, że są one w zasięgu rakiet Hezbollahu.

 

Pole Tamar, które rozpoczęło produkcję w 2013 r., ma szacunkowe rezerwy około 238 miliardów metrów sześciennych (8,4 biliona stóp sześciennych). Szacuje się, że pole Lewiatan, odkryte w 2010 r. i mające rozpocząć produkcję w 2019 r., będzie posiadać 18,9 bln stóp sześciennych (535 mld m3) gazu ziemnego, a także 34,1 mln baryłek kondensatu.

 

W czasie wizyty Departament Stanu USA opublikował film, w którym twierdzi, że Iran założył bazę szkoleniową w Libanie, w pobliżu bazy lotniczej Rayak blisko granicy z Syrią. To ośrodek szkoleniowy Quds Force Korpusu Strażników Rewolucji Irańskiej dla transporterów opancerzonych. Jednocześnie ambasada amerykańska w Bejrucie wydała ostrzeżenie dla obywateli USA w kraju, by utrzymywali wysoki poziom czujności. Alarm pojawia się, gdy napięcie w regionie wzrasta między USA a Iranem. Alert zaleca obywatelom zachowanie bycie świadomym otoczenia, przeglądanie planów bezpieczeństwa i aktualizowanie dokumentów podróży.

 

Źródło: israelnationalnews.com, jpost.com, prestv.com

AS


DATA: 2019-05-16 15:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.