DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2019 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 66  >   ŚWIAT

Lewicowy zakaz pesymizmu

Lewicowy zakaz pesymizmu

Współczesna lewica coraz częściej sięga po narrację, zgodnie z którą twarde dane liczbowe nie pozostawiają pola do dyskusji na temat tego, że świat zmierza w dobrym kierunku. Absolutną pewność, że świat ma się coraz lepiej i nie wypada tego kwestionować, mają Bill i Melinda Gates, których fundacja dysponuje kwotą ponad pięćdziesięciu miliardów dolarów.

 

Fundacja Billa i Melindy Gatesów może się rzeczywiście poszczycić tym, że dzięki przeznaczaniu ogromnych sum m.in. na walkę z malarią, zapaleniem płuc czy też innymi chorobami zakaźnymi spada zapadalność na groźne choroby w najbiedniejszych krajach świata. Obok tej działalności jedną z misji Gatesów jest jednak także walka o tak zwane prawa reprodukcyjne kobiet przy pomocy upowszechniania środków antykoncepcyjnych i aborcji. Zdaniem Gatesów, świat zmienia się w sposób bezdyskusyjny na lepsze właśnie dlatego, że na świecie jest już ponad trzysta milionów kobiet systematycznie korzystających z antykoncepcji. Udało się też praktycznie wyeliminować nowe zachorowania na polio, a śmiertelność dzieci poniżej piątego roku życia spadła do najniższego poziomu w ciągu ostatnich lat (około pięciu milionów zgonów na całym świecie).

 

Nieodrobiona lekcja z oświeceniowego optymizmu

 

W świecie akademickim bodajże najbardziej wyrazistym głosicielem apoteozy współczesności jest profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda Steven Pinker. W swojej najnowszej książce noszącej tytuł Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism and Progress przekonuje, że nasza kultura nadal nie odrobiła lekcji z optymizmu udzielonej nam przez Oświecenie. Zdaniem Pinkera, zamiast cieszyć się z powszechnej poprawy w wielu najważniejszych dziedzinach życia, wciąż ulegamy ignorancji, irracjonalizmowi i nurtom kwestionującym Oświecenie.

 

Podstawą do optymizmu według Pinkera, podobnie jak w przypadku Gatesa, są oczywiście dane liczbowe. Jeszcze dwa wieki temu umiejętność czytania posiadała skromna elita ludzkości, podczas gdy dziś analfabetyzm dotyczy zaledwie dwudziestu procent populacji. W XIX wieku niemal wszyscy żyli w autokratycznych systemach politycznych, a dziś ponad połowa ludzkości funkcjonuje w ustroju demokratycznym. Od 1946 roku na świecie jest też coraz mniej konfliktów wojennych, spadają wskaźniki morderstw, zachorowań na szereg chorób, a średnia długość życia na świece wzrosła od 2000 roku o 5 lat.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Instytut Ordo Iuris złożył w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia skargę na przewlekłość postępowania przeciwko Guyowi Verhofstadtowi. Powodem oskarżenia belgijskiego europosła było nazwanie przez niego uczestników Marszu Niepodległości faszystami i neonazistami. Akt oskarżenia przeciwko politykowi złożyli prawnicy Instytutu, którzy reprezentują dr. Bawera Aondo-Akaa.

 
 

We wtorek 22 stycznia Niemcy i Francją mają podpisać traktat o współpracy, zakładający jeszcze silniejszą integrację działań i polityki prowadzonej przez każde z nich wobec innych państw. Już mówi się o powstaniu „superpaństwa” w Europie, a pierwszą korzyścią na arenie międzynarodowej może być wywalczenie dla Berlina prawa do zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w charakterze stałego członka.

 

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skierowana została skarga na uchwałę, która wprowadziła na części krakowskiego Kazimierza tzw. Strefę Czystego Transportu. Przeciwko takim rozwiązaniom protestują zarówno mieszkańcy jak i przedsiębiorcy.

 

Decyzja papieża o przekazaniu kompetencji Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Kongregacji Nauki i Wiary wywołała zróżnicowane komentarze. Pojawiają się głosy, jakoby mogło na niej skorzystać korzystna Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X i inne instytucje tradycjonalistyczne. Z drugiej strony istnieje też niepokój o losy tradycyjnych zgromadzeń zakonnych.

 

 

Polskie prawo zakazuje nawoływania do nienawiści (z różnych powodów) oraz do popełniania zbrodni. Za tego typu zachowania przewidziane są kary. Nie przeszkadza to jednak środowiskom lewicowym, które chcą wykorzystać społeczne emocje wywołane zamordowaniem prezydenta Gdańska do zmiany przepisów i wprowadzenia zapisów penalizujących „mowę nienawiści”. Wobec tego warto zastanowić się czym owa „mowa nienawiści” naprawdę jest.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.