DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 66  >   ŚWIAT

Lewicowy zakaz pesymizmu

Lewicowy zakaz pesymizmu

Współczesna lewica coraz częściej sięga po narrację, zgodnie z którą twarde dane liczbowe nie pozostawiają pola do dyskusji na temat tego, że świat zmierza w dobrym kierunku. Absolutną pewność, że świat ma się coraz lepiej i nie wypada tego kwestionować, mają Bill i Melinda Gates, których fundacja dysponuje kwotą ponad pięćdziesięciu miliardów dolarów.

 

Fundacja Billa i Melindy Gatesów może się rzeczywiście poszczycić tym, że dzięki przeznaczaniu ogromnych sum m.in. na walkę z malarią, zapaleniem płuc czy też innymi chorobami zakaźnymi spada zapadalność na groźne choroby w najbiedniejszych krajach świata. Obok tej działalności jedną z misji Gatesów jest jednak także walka o tak zwane prawa reprodukcyjne kobiet przy pomocy upowszechniania środków antykoncepcyjnych i aborcji. Zdaniem Gatesów, świat zmienia się w sposób bezdyskusyjny na lepsze właśnie dlatego, że na świecie jest już ponad trzysta milionów kobiet systematycznie korzystających z antykoncepcji. Udało się też praktycznie wyeliminować nowe zachorowania na polio, a śmiertelność dzieci poniżej piątego roku życia spadła do najniższego poziomu w ciągu ostatnich lat (około pięciu milionów zgonów na całym świecie).

 

Nieodrobiona lekcja z oświeceniowego optymizmu

 

W świecie akademickim bodajże najbardziej wyrazistym głosicielem apoteozy współczesności jest profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda Steven Pinker. W swojej najnowszej książce noszącej tytuł Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism and Progress przekonuje, że nasza kultura nadal nie odrobiła lekcji z optymizmu udzielonej nam przez Oświecenie. Zdaniem Pinkera, zamiast cieszyć się z powszechnej poprawy w wielu najważniejszych dziedzinach życia, wciąż ulegamy ignorancji, irracjonalizmowi i nurtom kwestionującym Oświecenie.

 

Podstawą do optymizmu według Pinkera, podobnie jak w przypadku Gatesa, są oczywiście dane liczbowe. Jeszcze dwa wieki temu umiejętność czytania posiadała skromna elita ludzkości, podczas gdy dziś analfabetyzm dotyczy zaledwie dwudziestu procent populacji. W XIX wieku niemal wszyscy żyli w autokratycznych systemach politycznych, a dziś ponad połowa ludzkości funkcjonuje w ustroju demokratycznym. Od 1946 roku na świecie jest też coraz mniej konfliktów wojennych, spadają wskaźniki morderstw, zachorowań na szereg chorób, a średnia długość życia na świece wzrosła od 2000 roku o 5 lat.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 
 

Abp Jan Paweł Lenga odniósł się do informacji mówiących o nałożeniu na hierarchę zakazu wypowiedzi w mediach oraz publicznego sprawowania Mszy świętych, którego miał dokonać bp Wiesław Mering. Hierarcha z Kazachstanu podkreślił, że żadne oficjalne zakazy z Watykanu nie zostały na niego nałożone, dlatego te decyzje go nie wiążą. Dodał również, że obecnie w Kościele „chwała Boża jest poniżana”, a „Chrystus jest detronizowany”.

 

Przed budynkiem Rady Miasta Gdańska protestowała grupa uczniów szkół średnich, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu zajęć z edukacji seksualnej. Program „Zdrovve Love” budzi ich niepokój, ponieważ zawiera elementy ideologiczne, a także mówi o środkach antykoncepcyjnych i pigułkach dla młodych dziewcząt, które mogą być groźne dla ich zdrowia i życia.

 

W Krakowie odbyła się czwarta gala kwartalnika „Wyklęci”, której tegoroczne hasło brzmi: „Śnią żołnierze o Polsce swój sen”. Wydarzenie jest podsumowaniem działalności redakcji wydawnictwa oraz fundacji kwartalnika zajmującego się upowszechnianiem wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych.

 

Francuskie miasto Nogent-sur-Oise zdecydowało się zawiesić partnerską współpracę z Kraśnikiem. Powodem tej decyzji jest przyjęcie przez radnych z Lubelszczyzny uchwały chroniącej mieszkańców Kraśnika przed ideologią LGBT. Decyzja radnych oburzyła Francuzów, którzy domagają się jej wycofania i wyrażenia „tolerancji”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.