DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 66  >   ŚWIAT

Lewicowy zakaz pesymizmu

Lewicowy zakaz pesymizmu

Współczesna lewica coraz częściej sięga po narrację, zgodnie z którą twarde dane liczbowe nie pozostawiają pola do dyskusji na temat tego, że świat zmierza w dobrym kierunku. Absolutną pewność, że świat ma się coraz lepiej i nie wypada tego kwestionować, mają Bill i Melinda Gates, których fundacja dysponuje kwotą ponad pięćdziesięciu miliardów dolarów.

 

Fundacja Billa i Melindy Gatesów może się rzeczywiście poszczycić tym, że dzięki przeznaczaniu ogromnych sum m.in. na walkę z malarią, zapaleniem płuc czy też innymi chorobami zakaźnymi spada zapadalność na groźne choroby w najbiedniejszych krajach świata. Obok tej działalności jedną z misji Gatesów jest jednak także walka o tak zwane prawa reprodukcyjne kobiet przy pomocy upowszechniania środków antykoncepcyjnych i aborcji. Zdaniem Gatesów, świat zmienia się w sposób bezdyskusyjny na lepsze właśnie dlatego, że na świecie jest już ponad trzysta milionów kobiet systematycznie korzystających z antykoncepcji. Udało się też praktycznie wyeliminować nowe zachorowania na polio, a śmiertelność dzieci poniżej piątego roku życia spadła do najniższego poziomu w ciągu ostatnich lat (około pięciu milionów zgonów na całym świecie).

 

Nieodrobiona lekcja z oświeceniowego optymizmu

 

W świecie akademickim bodajże najbardziej wyrazistym głosicielem apoteozy współczesności jest profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda Steven Pinker. W swojej najnowszej książce noszącej tytuł Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism and Progress przekonuje, że nasza kultura nadal nie odrobiła lekcji z optymizmu udzielonej nam przez Oświecenie. Zdaniem Pinkera, zamiast cieszyć się z powszechnej poprawy w wielu najważniejszych dziedzinach życia, wciąż ulegamy ignorancji, irracjonalizmowi i nurtom kwestionującym Oświecenie.

 

Podstawą do optymizmu według Pinkera, podobnie jak w przypadku Gatesa, są oczywiście dane liczbowe. Jeszcze dwa wieki temu umiejętność czytania posiadała skromna elita ludzkości, podczas gdy dziś analfabetyzm dotyczy zaledwie dwudziestu procent populacji. W XIX wieku niemal wszyscy żyli w autokratycznych systemach politycznych, a dziś ponad połowa ludzkości funkcjonuje w ustroju demokratycznym. Od 1946 roku na świecie jest też coraz mniej konfliktów wojennych, spadają wskaźniki morderstw, zachorowań na szereg chorób, a średnia długość życia na świece wzrosła od 2000 roku o 5 lat.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

176 dzieci zostało sierotami lub półsierotami w wyniku zamachów, jakie islamscy terroryści przeprowadzili w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w kwietniu 2019 roku. Kard. Malcolm Ranjith, szef lankijskiego episkopatu, podczas wizyty w Rzymie złożył na ręce papieża Franciszka nagrania dokumentujące tragiczne wydarzenia.

 

 
 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis na podstawie którego prawomocnie skazano drukarza z Łodzi za odmówienie wykonania usługi organizacji LGBT jest niekonstytucyjny. O komentarz w sprawie poprosiliśmy mec. Bartosza Lewandowskiego, doktora nauk prawnych i dyrektora Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

O adopcji roślin, szamanizmie i homoinicjacji w "Tygodniku Powszechnym" rozmawiają Łukasz Karpiel, Jacek Ożóg i Marcin Austyn.

 

Trybunał Konstytucyjny uznał przepis Kodeksu wykroczeń o karaniu za odmowę wykonania usługi bez podania uzasadnionej przyczyny za „niekonstytucyjny”. W 2017 roku sąd w Łodzi na podstawie tego zapisu uznał za winnego drukarza, który ze względu na swoje przekonania odmówił wykonania zlecenia na zamówienie organizacji LGBT.

 

Podczas trójstronnego spotkania izraelskich, amerykańskich i rosyjskich doradców ds. bezpieczeństwa skupiono się głównie na sytuacji w Syrii i Iranie. Nikołaj Patruszew określił próby demonizowania Teheranu „nie do przyjęcia”, a John Bolton mówił, iż w sprawie Iranu „wszystkie opcje pozostaną na stole”, jeśli Irańczycy przekroczą limit wzbogacania uranu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.