DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 66  >   ŚWIAT

Lewicowy zakaz pesymizmu

Lewicowy zakaz pesymizmu

Współczesna lewica coraz częściej sięga po narrację, zgodnie z którą twarde dane liczbowe nie pozostawiają pola do dyskusji na temat tego, że świat zmierza w dobrym kierunku. Absolutną pewność, że świat ma się coraz lepiej i nie wypada tego kwestionować, mają Bill i Melinda Gates, których fundacja dysponuje kwotą ponad pięćdziesięciu miliardów dolarów.

 

Fundacja Billa i Melindy Gatesów może się rzeczywiście poszczycić tym, że dzięki przeznaczaniu ogromnych sum m.in. na walkę z malarią, zapaleniem płuc czy też innymi chorobami zakaźnymi spada zapadalność na groźne choroby w najbiedniejszych krajach świata. Obok tej działalności jedną z misji Gatesów jest jednak także walka o tak zwane prawa reprodukcyjne kobiet przy pomocy upowszechniania środków antykoncepcyjnych i aborcji. Zdaniem Gatesów, świat zmienia się w sposób bezdyskusyjny na lepsze właśnie dlatego, że na świecie jest już ponad trzysta milionów kobiet systematycznie korzystających z antykoncepcji. Udało się też praktycznie wyeliminować nowe zachorowania na polio, a śmiertelność dzieci poniżej piątego roku życia spadła do najniższego poziomu w ciągu ostatnich lat (około pięciu milionów zgonów na całym świecie).

 

Nieodrobiona lekcja z oświeceniowego optymizmu

 

W świecie akademickim bodajże najbardziej wyrazistym głosicielem apoteozy współczesności jest profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda Steven Pinker. W swojej najnowszej książce noszącej tytuł Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism and Progress przekonuje, że nasza kultura nadal nie odrobiła lekcji z optymizmu udzielonej nam przez Oświecenie. Zdaniem Pinkera, zamiast cieszyć się z powszechnej poprawy w wielu najważniejszych dziedzinach życia, wciąż ulegamy ignorancji, irracjonalizmowi i nurtom kwestionującym Oświecenie.

 

Podstawą do optymizmu według Pinkera, podobnie jak w przypadku Gatesa, są oczywiście dane liczbowe. Jeszcze dwa wieki temu umiejętność czytania posiadała skromna elita ludzkości, podczas gdy dziś analfabetyzm dotyczy zaledwie dwudziestu procent populacji. W XIX wieku niemal wszyscy żyli w autokratycznych systemach politycznych, a dziś ponad połowa ludzkości funkcjonuje w ustroju demokratycznym. Od 1946 roku na świecie jest też coraz mniej konfliktów wojennych, spadają wskaźniki morderstw, zachorowań na szereg chorób, a średnia długość życia na świece wzrosła od 2000 roku o 5 lat.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Boga Ojca nazywa Duch Święty „Najwyższym”, „Wszechmocnym”, „Władcą nad mocami”. Wyraża w ten sposób, że nie kto inny tylko On właśnie stworzył niebo, ziemię i w ogóle cały świat wraz z aniołami i ludźmi...

 
 

1891 - Ojciec Święty Leon XIII opublikował encyklikę Octobri Mense, uważaną za najważniejszą z jego dziewięciu encyklik poświęconych modlitwie różańcowej. Papież podkreślił w niej uprzywilejowaną rolę różańca jako modlitwy szczególnie drogiej Matce Bożej.

 

Kardynał Juan José Omella, przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej, wezwał w poniedziałek rząd Pedra Sancheza do odstąpienia od próby desakralizacji Doliny Poległych, w której znajduje się mauzoleum ofiar wojny domowej z lat 1936-1939. Hierarcha spodziewa się, że plan socjalistycznego gabinetu dotyczący doprowadzi do dalszych konfliktów w tym kraju.

 

„Zakończyła się narada kierownictwa PiS. Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie” – napisała na Twitterze Anita Czerwińska, rzecznik PiS. Nieoficjalne doniesienia mówią o spodziewanej dymisji ministra Zbigniewa Ziobry.

 

Do lubelskiego Sądu Okręgowego trafia pozew Gminy Zakrzówek przeciwko Bartoszowi Staszewskiemu. Działacz ruchu „politycznego homoseksualizmu” przyczepiał do drogowych szyldów informacyjnych tablice z prowokacyjnymi napisami.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.