16 września 2020

Lewicowy rząd Hiszpanii znów kieruje uwagę na Dolinę Poległych. Chcą usunąć krzyż i benedyktynów

(Krzyż w Dolinie Poległych. FOT.:Pablo Forcén Soler (Forcy)/Public domain)

Z powodu koronawirusowego wstrzymania kraju, gospodarka Hiszpanii skurczy się w tym roku w gigantycznym stopniu. Media podawały nawet, że w II kwartale PKB iberyjskiego kraju obniżyło się o 20 proc. Tymczasem socjalistyczny rząd Pedra Sáncheza znów kieruje uwagę na… Dolinę Poległych – mauzoleum ofiar wojny domowej z lat 1936-1939. Czy chce w ten sposób odwrócić uwagę od problemów gospodarczych? A może dąży do dziejowej sprawiedliwości i zatarcia wszelkich śladów po reżimie wojskowym?

 

To właśnie w Valle de los Caídos spoczywał generał Francisco Franco. Dowódca został w ubiegłym roku – wbrew woli rodziny – ekshumowany i złożony w innym miejscu, czego dokonano na mocy decyzji zdeterminowanego ku temu lewicowego rządu Hiszpanii, który stosuje rewanżyzm wobec zwycięskiej w wojnie domowej prawicy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Po przeniesieniu wojskowego dowódcy poza Dolinę Poległych teraz najwyraźniej przyszedł czas na dalsze rozliczenia z historią. Wicepremier Carmen Calvo zapowiedziała, że rząd chce zlikwidować benedyktyńskie opactwo, aby obiekty nabrały cech świeckiego sanktuarium. Co więcej, gabinet ma „rozważać” usunięcie ogromnego – mającego ponad 150 metrów i widocznego z wielu kilometrów – krzyża.

 

Portal tvp.info podaje, że zdaniem hiszpańskiego serwisu libertaddigital.com podniesienie tematu krzyża i opactwa w Dolinie Poległych ma ukryć konflikty wewnątrz rządzącej krajem lewicowej koalicji oraz odwrócić społeczną uwagę od porażek na polu walki z koronawirusem. Z kolei władze przekonują, że chcą, aby „Hiszpanie nigdy więcej nie stracili swojej wolności”.

 

Działania przeciw benedyktynom i krzyżowi mogą zostać podjęte w oparciu o ustawę zakazującą m.in. „apologii systemu frankistowskiego”, więc Juan Chicharro Ortega – prezes Fundacji Francisco Franco – pyta, czy pochwałą dla władzy generała Franco jest także stwierdzenie, że za czasów rządów wojskowego budowano socjalne mieszania, a w kraju nie było bezrobocia.

 

Dziś problem braku pracy dotyka bardzo wielu Hiszpanów – szczególnie młodych.

 

 

Źródło: tvp.info / libertaddigital.com / forsal.pl

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram