DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 

Lewicowy rząd Hiszpanii chce wejść w kompetencje Kościoła i mówi: madrycka katedra nie dla Franco

Lewicowy rząd Hiszpanii chce wejść w kompetencje Kościoła i mówi: madrycka katedra nie dla Franco
Pedro Sánchez. European Parliament from EU; Pietro NAJ-OLEARI/Wikimedia Commons

Buta i arogancja rządu Pedro Sancheza przekracza wszelkie granice. Socjalistyczne władze nie dość, że chcą – wbrew woli bliskich – przenieść doczesne szczątki generała Francisco Franco poza obecne miejsce spoczynku, to dodatkowo nie zgadzają się na złożenie ciała dowódcy w madryckiej katedrze, gdzie znajduje się rodzinny grobowiec krewnych przywódcy.

 

Potomkowie Franco mają do 1 marca wskazać rządowi nowe miejsce pochówku dowódcy antykomunistycznego powstania – podają media w oparciu o źródło w rządzie. Z kolei szczegóły dotyczące ekshumacji mają zostać przedstawione podczas piątkowego posiedzenia gabinetu Sancheza.

 

Od kiedy lewicowy rząd postanowił wyrzucić generała Franco z mauzoleum Valle de los Caídos, za najprawdopodobniejsze nowe miejsce spoczynku wojskowego uznawano madrycką katedrę Almudena. Tam bowiem rodzina generała ma grobowiec.

 

Rząd jednak obawia się, że katedra stałaby się miejscem gloryfikacji frankizmu. Co więcej, źródło w socjalistycznym gabinecie twierdzi nawet, że ekshumacja Franco nie zależy od woli rodziny lub Kościoła ale od… mandatu, jaki ma rząd.

 

Prawnicy rodziny generała Franco nie mają jednak wątpliwości: rząd Sancheza nie ma prawa do ekshumacji wojskowego. Ciało dowódcy spoczywa bowiem na terenie zarządzanej przez Kościół bazyliki. Tymczasem opat benedyktyńskiej świątyni o. Santiago Cantera mówi, że rząd nie rozmawiał z zakonem w tej sprawie.

 

Zarówno ojciec Cantera jak i arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro uzależniają zgodę na ekshumację od porozumienia rodziny generała Franco z rządem. Tymczasem rodzina nie zgadza się na działania socjalistów i mówi o rewanżyzmie lewicy.

 

Socjalistyczna wojenka o symbole może się jednak szybko zakończyć. Niektórzy komentatorzy zwracają bowiem uwagę na trudności rządu w znalezieniu poparcia dla tegorocznego projektu budżetu. Jedno z rozwiązań potencjalnego kryzysu to wcześniejsze wybory. Mogłyby się one odbyć już 14 kwietnia. Nie wiadomo czy po tej dacie socjaliści wciąż będą mogli mówić o „mandacie” do usuwania gen. Franco z Doliny Poległych.

 

 

Źródło: tvp.info

MWł

 

  


DATA: 2019-02-12 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Karol @X @peep Wasze uwielbienie dla faszysty Franco jest porażające. Słyszeliście o frankistowskich obozach koncentracyjnych? O terror de bianco? Waszym zdaniem tego nie było? Słyszeliście o tym,że na prośbę Himmlera, Franco kazał zrobić listę sześciu tysięcy hiszpańskich Żydów? Waszym zdaniem to nie miało miejsca? Na jakiej podstawie tak bezkrytycznie oceniacie postać Franco? Czemu według was faszysta zasługuje na miano dobrego człowieka? Jego "współpracowników" z Niemiec i Włoch oceniacie tak samo? Jakie Wy macie o nim pojęcie?
2 miesiące temu / ollek
 
Sowiecki bolszewizm powraca,w Hiszpanii. Potrzebny nowy Franco!
2 miesiące temu / Zbigniew
 
U nas w sprawie pary prezydenckiej na Wawelu może być jeszcze gorzej. Straszne to i obrzydliwe, ale dla władzy bardzo użyteczne-bo ileż złodziejstwa i niekompetencji umiłowanych przywódców można przykryć rozkręcając taką awanturę?
2 miesiące temu / jol
 
Premier nie rozmawia z właścicielami miejsca co oznacza że chce siła przeprowadzić swój zamiar bez porozumienia z zainteresowanymi i pewnie bez większego poparcia dla takich działań.
2 miesiące temu / el
 
@ X: To jest bezsprzecznie ignorant, których wśród katolewicy nie brakuje!
2 miesiące temu / Karol
 
Franco boli ich nawet po śmierci. To dowodzi tylko jego wielkości
2 miesiące temu / 09
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66083"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.