DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Lewicowe poglądy w chadeckim opakowaniu? Prawybory w PO: kandydaci zabrali głos w sprawie aborcji

Lewicowe poglądy w chadeckim opakowaniu? Prawybory w PO: kandydaci zabrali głos w sprawie aborcji
Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. Fotograf:Adam Chelstowski/Archiwum:Forum

W sobotę odbyła się debata polityków kandydujących w prawyborach Platformy Obywatelskiej. Zwycięzca zostanie przedstawicielem formacji w wyborach prezydenckich 2020. Chociaż Jacek Jaśkowiak odwoływał się do niemieckiej chadecji, to zarówno poglądy wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jak i prezydenta Poznania trudno uznać za przykład chrześcijańskiego stosunku do kwestii aborcji.

 

Zdaniem Kidawy-Błońskiej istniejące w Polsce przepisy dotyczące aborcji nie funkcjonują. Tymczasem – wedle wicemarszałek Sejmu – należałoby prowadzić „edukację” seksualną oraz winna być dostępna „antykoncepcja awaryjna”, zaś kobieta powinna otrzymywać wsparcie. Wtedy – zdaniem polityk – nie będzie konieczności rozmawiania o aborcji.

 

Kandydatka w platformerskich prawyborach zdaje się jednak nie dostrzegać, że w Polsce obowiązuje – chwalone przez ekspertów – nauczanie dotyczące ludzkiej płciowości. Z kolei popierany przez postępowców i obowiązujący w wielu krajach Europy Zachodniej, chociażby w Wielkiej Brytanii, model permisywnej „edukacji” seksualnej nie rozwiązał problemu aborcji. Co więcej, jest dokładnie odwrotnie, gdyż na Wyspach liczba niechcianych ciąż i aborcji wśród nastolatek jest o wiele wyższa niż w Polsce. Czy takiej „edukacji” chciałaby Kidawa-Błońska? Można żywić obawy, że tak, skoro obowiązującego w naszym kraju rozwiązania w zasadzie nie dostrzega. Natomiast popierana przez wicemarszałek Sejmu „antykoncepcja awaryjna” w praktyce oznacza tzw. „tabletki dzień po”, które umożliwiają dokonanie aborcji farmakologicznej.

 

Z kolei kontrkandydat Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, poparł szanowanie obowiązujących przepisów, zaś ewentualną „liberalizację” ustawy antyaborcyjnej (a więc zmniejszenie zakresu ochrony życia) uzależnił od społecznej akceptacji i decyzji parlamentu, co jest poglądem mało przełomowym, gdyż – zgodnie z polskim prawem – prezydent bez zgody Sejmu i Senatu nie może zmieniać przepisów. Gdyby jednak parlament podjął taką decyzję to Jaśkowiak popierałby rozwiązania znane z – jak to ujął – państw chadeckich. Powołał się przy tym na przykład Niemiec i uznał za konieczne danie kobiecie możliwości podjęcia dramatycznych decyzji. Zastrzegł jednak, że zakres tego powinien być ograniczony.

 

Takie słowa świadczą jednak o naiwności polityka PO, gdyż przykład wielu krajów zachodnich pokazuje, że ułatwiony dostęp do dzieciobójczych praktyk najczęściej przeradza się w niczym nieskrępowane „prawo” do mordowania nienarodzonych. Najwyraźniej jednak polityk Platformy Obywatelskiej tego nie dostrzega lub dostrzec nie chce, zaś w razie ewentualnego ułatwienia w Polsce dostępu do aborcji politycy otworzą „puszkę Pandory”, która zmiecie ich ze sceny politycznej lub zmusi do dalszych ustępstw na rzecz krwawej rewolucji, odbierając przy okazji życie tysiącom dzieci.

 

Jeśli tak ma wyglądać chadecja, czyli „chrześcijańska demokracja”, to mówimy raczej o poglądach, które mają o wiele więcej wspólnego z demokratyzmem niż chrześcijaństwem. Co więcej, istnieje uzasadniona obawa, że – przynajmniej w sprawie aborcji – owe poglądy do chrześcijaństwa nawet nie nawiązują.

  

 

Źródło: gosc.pl / komentarz PCh24

MWł

 

 
Polecamy tekst prof. Jacka Bartyzela o chadecji.

Aby go przeczytać należy kliknąć TUTAJ.

Chadecja – owoc gnijący już w zarodku

 

Polecamy także inny tekst tego samego autora

Chadecja: nieposłuszeństwo i niewierność

[TEKST DOSTĘPNY TUTAJ].

 

 


DATA: 2019-12-08 09:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.