DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Lewicowe organizacje lobbują w Brukseli. Chcą nowych funduszy na wspieranie demokracji

Lewicowe organizacje lobbują w Brukseli. Chcą nowych funduszy na wspieranie demokracji
Źródło: pixabay.com

UE powinna wspierać niezależne media, edukację i społeczeństwo obywatelskie, aby powstrzymać skrajną prawicę niszczącą praworządność i prawa podstawowe – przekonuje Israel Butler z organizacji Civil Liberties Union for Europe (Liberties).

 

Butler na łamach portalu euractiv.com podkreśla, że UE wydaje się bezsilna w obliczu zyskującej coraz większe wpływy „skrajnej prawicy.” Brukseli nie udało się powstrzymać władz Polski i Węgier przed niszczeniem przepisów i instytucji chroniących rządy prawa, demokrację i prawa podstawowe. „Ale wciąż jest nadzieja” – deklaruje aktywista.

 

UE może finansować organizacje pozarządowe, występujące w obronie „podstawowych wartości dla ogółu społeczeństwa”.

 

Butler pisze, że „od 2013 r. Komisja Europejska, Rada i Parlament mają problemy z utworzeniem nowych procedur chroniących podstawowe wartości UE”. Próby zmierzające do stworzenia silnych mechanizmów spotkały się z oporem politycznym. Rządy po prostu nie godzą się na ściślejszy monitoring, który mógłby doprowadzić do politycznych lub finansowych sankcji za naruszenie „standardów demokracji, praworządności i praw podstawowych”.

 

Jednak – jak zaznacza lider Liberties, pomimo niechęci do poddania się ściślejszemu nadzorowi politycznemu, większość rządów europejskich wciąż wydaje się popierać podstawowe wartości UE, ale „nie rozumieją, że istnieją inne możliwości ich obrony”.

 

Butler przestrzega przed „zombie prawicowego populizmu”. Wyraźnie przerażony faktem zyskiwania popularności przez prawicowe partie i bezsilnością presji politycznej zza granicy, a także słabnącą pozycją do niedawna głównych mediów, postuluje zwiększenie wydatków ze wspólnej kasy UE dla organizacji pozarządowych, które skupią się na indoktrynacji społeczeństwa. „UE musi pomóc w sprzedaniu fundamentalnych wartości mieszkańcom  Europy, by osoby naruszające prawo i kwestionujące demokrację nigdy już nie wygrały w wyborach”.

  

Butler narzeka, że organizacje pozarządowe działające na rzecz praw, demokracji i rządów prawa w UE traktowane są raczej jak podwykonawcy pomagający Komisji wdrażać unijne przepisy. Nie mają one jednak dużych funduszy, które pozwoliłyby na zapewnienie stabilności, by przyciągnąć i zatrzymać pracowników. Chce także uproszczenia procedur administracyjnych, w celu łatwiejszego ubiegania się o fundusze na współpracę z organizacjami pozarządowymi z innych krajów oraz znalezienia innych źródeł finansowania.

 

Aktywista skarży się, że KE nie uwzględnia pieniędzy na spory sądowe lub publiczne kształcenie na temat praw i demokracji. Środki przyznawane są głównie na szkolenia, badania lub wymianę dobrych praktyk z korzyścią dla urzędników, prawników lub sędziów. Projekty zwiększające świadomość ograniczają się zazwyczaj do informowania społeczeństwa o sposobach korzystania z konkretnych elementów prawa UE.

 

W związku z pracami nad nowym budżetem, Butler chce utworzenia odrębnego funduszu wspierającego demokrację w UE, który zagwarantowałby długoterminowe dotacje dla organizacji pozarządowych, by wspierać „europejskie wartości”.

 

Civil Liberties Union for Europe (Liberties) to organizacja pozarządowa, której siedziba znajduje się w Berlinie. Posiada oddział w Brukseli i jest powiązana z krajowymi NGO-sami z całej UE, broniącymi „praw człowieka”. Obecnie współpracuje z grupami z Belgii, Bułgarii, Czech, Chorwacji, Węgier, Włoch, Litwy, Polski, Rumunii, Hiszpanii, Holandii i z organizacją partnerską ze Szwecji. Korzysta ze wsparcia Open Society Foundations miliardera George’a Sorosa.

 

Źródło: euractiv.com

AS

 

 


DATA: 2017-11-07 15:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O tak, daj nam króla Panie Boże i mądrych księży. W ostatnią niedzielę ksiądz podczas kazania nawiązał do ewangelii o faryzeuszach i ich upodobaniu do długich frędzli, zaszczytnych miejsc i tytułów, stwierdził, że ta oto ewangelia pokazuje pochwałę Pana Jezusa dla demokracji i że demokracja jest prawdopodobnie najlepszym źródłem budowania struktury hierarchicznej (nie jest to dosłowny cytat, bo doprawdy trudno mi było zapamiętać słowo w słowo, tak mnie zszokowała ta interpretacja). Także niech się pan Butler nie kłopocze, są ludzie, którzy sieją propagandę i bez unijnego wsparcia finansowego, a audytorium mają wciąż duże i co gorsza, mam wrażenie, w dużej mierze bezrefleksyjne.
ponad 1 rok temu / Iw
 
No tak, jak demokracja to tylko krasnoludowa! A ten głupi motłoch nic nie rozumie i trzeba mu wytłumaczyć co jest dla niego najlepsze... Panie Boże daj nam mądrego króla
ponad 1 rok temu / IzajaszGB
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.