DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Lewicowe manifestacje w Budapeszcie. Węgrzy protestują przeciwko działaniom Orbana

Lewicowe manifestacje w Budapeszcie. Węgrzy protestują przeciwko działaniom Orbana
Protesty w Budapeszcie, fot. REUTERS/Bernadett Szabo

W sobotę na ulice Budapesztu wyszły dziesiątki tysięcy Węgrów protestujących przeciwko systemowi wyborczemu, który miał pozwolić na wysokie zwycięstwo partii Fidesz. Przeciwnicy Victora Orbana domagają się ponownego przeliczenia głosów i podkreślają, że w ich opinii system naliczania miejsc w parlamencie jest nieuczciwy. W protestach wzięli głównie udział sympatycy opozycji.

 

Partia Victora Orbana w ostatnią niedzielę wygrała po raz trzeci z rzędu. Co więcej, wynik wyborczy dał Fideszowi ogromną przewagę, co umniejszy rolę pozostałych środowisk w parlamencie. W związku z tym przeciwnicy Victora Orbana postanowili wyjść na ulicę w ramach protestu i wyrazić swą niechęć do jego polityki. Wg Reutersa na ulicach Budapesztu pojawiły się dziesiątki tysięcy Węgrów, którzy domagali się ponownego przeliczenia głosów.

 

Reuters podaje, że przeciwnicy partii Fidesz informowali o manifestacji korzystając z Facebooka. W mediach społecznościowych, ale także podczas samej demonstracji pojawiały się posty nawołujące do przywrócenia „wolnych mediów”, wprowadzenia nowego, niezależnego prawa wyborczego, a także skuteczniejszej współpracy między partiami opozycyjnymi. Protesty częściowo przypominały więc te, które miały miejsce w Polsce, odkąd wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

 

Protest w Budapeszcie był jednym z największych na Węgrzech w ostatnich latach. Jego skala jest podobna do masowego sprzeciwu, który wywołał plan Orbana dotyczący opodatkowania korzystania z Internetu, który miał miejsce cztery lata temu. Sobotnie manifestacje liczebnie przypominają także wiece poparcia dla Victora Orbana, które miały miejsce na krótko przed wyborami.

 

Przypomnijmy, że Fidesz otrzymał 49 proc. głosów na krajowych listach wyborczych, a jego kandydaci zdobyli 91 ze 106 okręgów jednomandatowych, w większości na obszarach wiejskich. Z kolei lewicowi kandydaci opozycji, zdobyli dwie trzecie okręgów wyborczych w Budapeszcie.

 

 

Źródło: Reuters

WMa

 


DATA: 2018-04-15 18:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Węgierscy posowieccy komuchy chcą obalić demokratyczny rząd Wegierski! Rząd piowinien wyłowić czerwonych zdrajców i przykładnie ukarać za podłe lata komuny, narzuconej Węgrom przez byłą ZSRR.Tak się dziee tam,gdzie nie rozliczino posowieckiej czerwonej grandy-bęndy! W Polsce - lada dzień po niedzieli może stać się to,co wyczyniają wegierscy posowieccy komuchy! A to z tego prostego powodu,że do tej pory w naszym kraju nie tknięto skomunizowanego draństa - nawet opuszkiem palca.Więc czerwonym wyrastają r o g i! Zamordowani przez komunistcznych bandytów żołnierz AK,WiN,NSZ w grobach się przewracają za brak rozxrachunku prawnego z bandytami UB,KBW LWP,MO itp. Nagle zaroiło się od przebaczaczy i tych,co to tę gorzką sprawę pokrywała gruba warstwą ciszy! I w taki sposób czerwone posowieckie bezprawie jest nadal w Polsce NIETYKALNE!!!! Tego mocno pilnują ci z PO.SLD i ZSL,co to skryło się - bezkarnie pod PSL Mikołajczyka.
11 miesięcy temu / W.K
 
Soros sypnął kasą.
11 miesięcy temu / Leaf427
 
Demokracja to demokracja! Lewactwo do domu marsz!
11 miesięcy temu / Trad
 
Szfabstwo robi co może, spuścili wszystkie psy z łańcucha żeby ujadały, bo szfabstwo musi rządzić!!!!
11 miesięcy temu / okirex
 
Soros bis.Ten sam schemat co w Polsce.
11 miesięcy temu / wierny
 
Orban wygrywa wybory i natychmiast rozpoczynają się protesty. Przypomina sytuację u nas po ostatnich wyborach i zwycięstwie PiS. Wynika stąd jasno że istnieją grupy ludzi nie wiedzących co znaczy słowo "wybory". Porażka edukacyjna?
11 miesięcy temu / One
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.