DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Lewica ogłosiła antyklerykalny program. PO zapowiada „dyskusję”

Lewica ogłosiła antyklerykalny program. PO zapowiada „dyskusję”
fot. Krystian Maj/FORUM

To kwestia do dyskusji – tymi słowami Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO-KO odniósł się do zgłoszonej, w uroczystość Obajwienia Pańskiego, przez Barbarę Nowacką inicjatywy „rozdziału Kościoła od państwa”.

 

Projekt Barbary Nowackiej zakłada m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa; wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i Kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole” oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych, a także likwidację wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

 

Barbara Nowacka przedstawiła projekt, który będziemy dyskutować w ramach Koalicji Obywatelskiej, ale potem też pewnie w szerszej koalicji. Jest to pewne spojrzenie na problem, który jest – czy nie za daleko idące, to kwestia do dyskusji – ocenił Neumann.

 

W ocenie Neumanna „spojrzenie na przywrócenie rozdziału Kościoła od państwa, które zawarte jest w konstytucji i w konkordacie, jest dzisiaj trochę zaburzone przez działania niektórych hierarchów i części samego Kościoła”. – Aktywność polityczna Kościoła jest dziś wyjątkowo duża i wiele osób nie chce tego akceptować – stwierdził polityk.

 

Przedstawiciel największej partii opozycyjnej nie wie, czy posłowie PO poparliby projekt Barbary Nowackiej, gdyby ten trafił do Sejmu. – To są kwestie do dyskusji, jak ma wyglądać ten rozdział i jak ma być finansowany Kościół. (…) My chcieliśmy likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym, tak jest np. w Niemczech – tłumaczył.

 

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka poinformowała w niedzielę o inicjatywie, która, jak mówiła „jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa”; projekt zakłada m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa.

 

Adam Ostaszewski z Inicjatywy Polskiej, który jest współautorem przepisów, wyjaśnił, że projekt zakłada m.in. wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i Kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole” oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych. Ponadto Inicjatywa Polska chce, żeby księża i duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne; domaga się likwidacji wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

 

Do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zostanie złożona w Sejmie. Jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to – jak zapowiada Nowacka – „ruszy projekt obywatelski”.

 

 

Źródło: interia.pl

TK


DATA: 2019-01-07 11:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

objawienia
9 miesięcy temu / Polak katolik
 
Po co dyskusja? Ten program to kontynuacja roboty stalinowskich komunistów.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
"rozdziału Kościoła od państwa" - NIE. Nie ma rodzialu Boga od panstwa.
ponad 1 rok temu / Grzegorz
 
Dramat. Walka z Kościołem. Jedynym dobrem oczywiście UE i kiedy też będziemy mogli walczyć z szopkami. Mienie popeerelowskie zostawić w Polsce niezależnie od różnych wątpliwości komu dać, a nie wszystko do Unii.
ponad 1 rok temu / A
 
Atak na Kościół na poważnie zaczął się w zeszłym roku. Oto kilka przykładów akcji: "Wieszak dla Biskupa" (18.03.2018), "Chryja pod Radiem Maryja" (03.05.2018), "Feministyczna dewastacja" (02.07.2018), "Baby Shoes Remember" (26.08.2018) oraz Marsz Ateistów, Mapa kościelnej pedofilii w Polsce, Akcja pod pomnikiem ks. Jankowskiego, Akcje pod pomnikami Jana Pawła II ("Kryłem pedofilów"), Akcja plakatowa "Myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem" i inne. Jest właśnie przygotowywany emocjonalny grunt pod atak frontalny. W Poznaniu (09.10.2018) przed kościołem przy ul. Franciszkańskiej tylko JEDEN mężczyzna bronił księży przed atakiem lewicowych mediów...
ponad 1 rok temu / jac
 
@mf: Marzysz o Nowym Obozie Koncentracyjnym UE-NWO, Strefie Gazy w Polin i losie Palestyńczyka? Czy może dokucza Ci skleroza? A może syndrom sztokholmski lub reakcja obronna zwana w psychologii wyparciem zagrożeń ze świadomości. PiS jest zagrożeniem dla polaków takim samym jak PO.
ponad 1 rok temu / pik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.