DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Lewica. Nowa przystawka Kaczyńskiego

Lewica. Nowa przystawka Kaczyńskiego
Fotograf: Copyright:fotonews.com.pl Archiwum: FotoNews/FORUM

Decyzją o mianowaniu lewicowej poseł Małgorzaty Biejat szefową Komisji ds. Rodziny, PiS rozpoczął swój marsz po lewicowy elektorat. Dlaczego właśnie lewicowość stała się nowym pomysłem Jarosława Kaczyńskiego na trwanie u sterów władzy?

 

„Powinniśmy przyjrzeć się tym grupom wyborczym, które nas nie poparły” – te zamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego, odnoszące się do wyniku tegorocznych wyborów parlamentarnych, z pewnością stanowiły zapowiedź korekty dotychczasowej polityki obozu władzy. Wielu widziało w tym wystąpieniu antecedencję walki o głosy wyborców Konfederacji. Ale być może Kaczyński myślał wówczas o czymś innym – na przykład o tym, co za sprawą posłów PiS dzieje się obecnie z Komisją ds. Rodziny, której szefową mianowano polityk lewicowej partii Razem.

 

Czyżby dochodziło do cichego porozumienia na linii PiS-Lewica?

 

Lewa wolna

 

Konfederacja z pewnością stanie się dla PiS prawdziwym utrapieniem. I być może dlatego żaden z polityków tego ugrupowania nie został szefem ani jednej sejmowej komisji. Gdyby Zjednoczona Prawica miała choć odrobinę dobrej woli, by rozwiązać pomyślnie dla obrońców życia kwestię ustawy aborcyjnej, z pewnością na czele Komisji ds. Rodziny stanąłbym ubiegający się o to Grzegorz Braun. Albo przynajmniej ktoś z konserwatywnych posłów PiS.

 

Sprawa aborcji, co zresztą od wielu lat jest jasne, nie interesuje Jarosława Kaczyńskiego. To konsekwentny zwolennik status quo. Jakiekolwiek próby przekonywania, że jest inaczej, że gdyby nie haniebne zachowanie lewicy i radykalizm feministek, to prezes dawno wprowadziłby nie mrugnąwszy nawet okiem, pożądane przez swój elektorat zmiany, to albo bezczelne kłamstwo, albo słodka naiwność. Trudniej chyba znaleźć bardziej brutalny i bezceremonialny sposób od tego, jaki znalazł szef PiS by zaznaczyć swoją obojętność na los zabijanych nienarodzonych dzieci: przyznanie Małgorzacie Biejat stołka szefowej Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Oczywiście sam pomysł nie wypłynął od Kaczyńskiego. Komisja ta to, z punktu widzenia Lewicy, ambona służąca wygłaszaniu poglądów o konieczności legalizacji aborcji bez ograniczeń czy homozwiązków. Wszak Biejat pod obydwoma tymi postulatami podpisałaby się obiema rękami i nogami. W dodatku fakt, że w komisji nadal czeka projekt ustawy o zakazie aborcji eugenicznej, wydaje się zapewne posłance z Razem znakomitą szansą, by błysnąć żenującymi enuncjacjami na tzw. tematy światopoglądowe. Trudno zatem wątpić, że z pomysłem objęcia przez Lewicę szefostwa w Komisji ds. Rodziny przyszedł do PiS Czarzasty wraz z dwoma kolegami. A tam znaleźli oni otwartość i zrozumienie

 

Dla PiS to przecież także wielka okazja. Dzięki takiej decyzji partia władzy może stworzyć sobie „wroga” i móc na jego tle wykazać się umiarkowaniem oraz spokojem. O, patrzcie ludzie, co was czeka jak Biejat z Zadbergiem dorwą się do władzy! A z drugiej strony, wizerunkowo PiS daje dowód wielkiej otwartości na środowiska młodych, lewicowych polityków.

 

Ale jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę: o ile celem Kaczyńskiego jest odesłanie Konfederacji z sejmu dokładnie tam, skąd do niego przyszła, czyli na obrzeża polskiej polityki, o tyle celem numer dwa musi być – zgodnie zresztą z zapowiedzią prezesa – poszerzenie elektoratu. Wydaje się nieprawdopodobne, by Kaczyński wygrał wybory parlamentarne trzeci raz z rzędu. A jednak marzy mu się formacja szeroka jak niemiecki CDU czy włoska Chrześcijańska Demokracja. Żeby tego dokonać, trzeba budować szerokie poparcie również w centrum. Do tego nie wystarczą socjalne obietnice. Nie sposób też skłonić do poparcia antypisowski elektorat PO. Ale przecież lewa strona pozostaje wolna. Tam nadal jest o co walczyć.

 

Socjał bez wartości

 

To przecież głównie lewicowym partiom PiS w ostatnich latach odbierał wyborców. Owszem, pożerał Ligę Polski Rodzin i Samoobronę, ale przecież sukcesy tych partii opierały się z jednej strony na kwestionowaniu III RP, z drugiej zaś na obietnicach socjalnych. SLD również traciło wyborców na rzecz PiS. Dlaczego zatem Zjednoczona Prawica, ze swoim prosocjalnym obliczem, nie miałaby przekonać do siebie obecnych wyborców Lewicy, z których wielu to zapewne także młodzi, radykalni i nierzadko ideowi wyborcy?

 

Zanim jednak szef PiS ułoży sobie na kolanach serwetkę i zabierze się do konsumpcji Lewicy, musi wykonać kilka skomplikowanych manewrów. Po pierwsze, udowodnić, że nie zamierza słuchać tego, co na temat aborcji mówi Kościół. Owszem, są jeszcze inne komponenty lewicowej agendy, jak chociażby kwestia LGBT czy edukacji seksualnej. To znacznie trudniejsze tematy, bo zapewne trudno będzie szefowi PiS zaakceptować homozwiązki i to niekoniecznie z powodów ideowych, ale raczej biograficznych. Cóż, w tej kwestii decyduje kwestia smaku. Ale przecież sposobów na miękkie formy legalizacji takich związków jest wiele. I to takich, które wcale nie wydają się odpychające. Na przykład wspominana już przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o osobie najbliższej. Proste, prawda?

 

Po drugie, prezes PiS musi dołożyć starań, by lepiej zrozumieć obecny elektorat lewicy i wyjść naprzeciw jego socjalnym oczekiwaniom. To łatwa przeszkoda do pokonania, wszak Jarosław Kaczyński ma – paradoksalnie – wiele wspólnego z Adrianem Zandbergiem. Obydwaj panowie mogliby spędzić kilka godzin na rozmowach o Pikiettym, przerzucaniu się pomysłami rozmaitych form pomocy socjalnej czy utyskiwaniu na grabiących państwo bogaczy. Uwiarygodniony otwartością na lewicową agendę PiS dokonałby w ten sposób manewru, który jeszcze parę lat temu wydawał się absurdalny: sięgnąłby po młody wielkomiejski elektorat, odrzucający utuczone Balcerowiczowskimi reformami elity i domagający się rewizji polityki socjalnej państwa.

 

A wartości? Jeśli przyjrzymy się drodze CDU lub chociażby kierunkowi zmian, jakie zachodziły w brytyjskiej Partii Pracy pod kierownictwem Tony’ego Blaira, szybko zauważymy, że krok za poszerzaniem przez te partie elektoratów podążała ideowa pustka. Pochłaniała ona kolejne deklarowane przez te ugrupowania wartości na rzecz tzw. kompromisów i – jak to się ładnie mówi – potrzeby podążania za zmianami społecznymi. Czy zatem naprawdę nie wierzycie, że PiS, również w obszarze ideowym, może stać się partią pragmatyczną a wreszcie: postępową? Czy to naprawdę niemożliwe? O, słodka naiwności!

 

 

Tomasz Figura

 


DATA: 2019-11-19 06:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Swietny napisane. Bardzo mnie ciekawi jak wyborcy PiS sobie racjonalizują te wybory prezesa ? Czy dla ?wyższego dobra? można romansować z diablem ? ?Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła? 1Tes 5,22 A tu już nie mamy do czynienia z pozorami, RAZEM to czyste zlo neomarksizm i PiS to wie, pytanie czy wyborcy to rozumieją ?
7 miesięcy temu / gosc
 
Nowym pomysłem? Nihil novi sub sole. Stary socjaluch, w wersji "pobożnej" od samego poczatku.Tfu!
7 miesięcy temu / agricola
 
Czyli uważasz że należy znieść wszelkie kary za cokolwiek, np. za morderstwa, kradzieże, gwałty, itd.? Bo przecież morderstwa, kradzieże, gwałty itd. są zakazane - i są dokonywane powszechnie. Uważasz że w zamian wystarczy społeczeństwo uświadomić i uwrażliwić? Naiwniak jesteś i tyle.
7 miesięcy temu / @Edu
 
Najpierw trzeba społeczeństwo uświadomić i uwrażliwić bo na razie TYLKO 16 % Polaków jest za zakazem aborcji eugenicznej. PRAWO NIE ZAŁATWIA SPRAWY - podam przykład Filipin gdzie 1. aborcja jest zakazana - i jest dokonywana powszechnie, 2. NIE MA ROZWODÓW - małżeństwa rozlatują się na potęgę - TAKIE SĄ FAKTY - PRAWO MUSI IŚĆ W PARZE Z WRAŻLIWOŚCIĄ - INACZEJ JEST TO PUSTY ZAPIS !!!
7 miesięcy temu / Edu
 
@Mela największym zagrożeniem dla naszego kraju jest odwrócenie się od Boga i Maryi Królowej Polski!!! A to odwrocenie dokonuje się przez każdą aborcję, przez przyzwolenie na działalność lgbt, przez nieszanowanie praw boskich i bratanie sie z masonerią. A Kaczynski ma wedlug mnie manię wielkości. Większego zagrożenia nie ma, bo z każdego innego z pomocą Boga i Maryi wyjdziemy obronną ręką
7 miesięcy temu / Polka
 
Posłowie Kaczyński, Korwin, Bosak, Braun, Pawłowicz szanuje ich za to, że są idealistami, a nie tylko karierowiczami. Mogę się z nimi nie zgadzać w różnych kwestiach ale ich szanuję. Gardzę natomiast tymi wszystkimi dorobkiewiczami.
7 miesięcy temu / myopinion
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.