DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2018 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Lepiej, żeby się nie narodzili? O. Wiśniewski: projekt #Zatrzymaj Aborcję antychrześcijański

Lepiej, żeby się nie narodzili?  O. Wiśniewski: projekt #Zatrzymaj Aborcję antychrześcijański
By Adam Walanus (http://www.adamwalanus.pl/) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP na łamach „Tygodnika Powszechnego” ostro skrytykował projekt „Zatrzymaj Aborcję”. Uznał go za „faryzejski i nieludzki”, wręcz „antychrześcijański”. Czy mamy przez to rozumieć, że choćby nawet ułomne prawo, ale chroniące życie, gorsze jest w skutkach niż przyzwolenie na zabijanie nienarodzonych dzieci podejrzewanych o chorobę?

 

O. Wiśniewski mówi o sobie jako o człowieku, który przez całe życie walczył o prawo do życia dla wszystkich nienarodzonych. Mimo to uważa, że „projekt ustawy Zatrzymaj aborcję jest faryzejski i nieludzki. Ośmielę się powiedzieć: niechrześcijański” – napisał na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

 

Warto przypomnieć, że obywatelski projekt wspierają polscy biskupi, którzy już kilkukrotnie apelowali do polityków o rychłe podjęcie prac nad zmianą prawa i przyjęcie zmian eliminujących aborcyjną przesłankę eugeniczną.

 

Zdaniem ojca, taka postawa pasterzy Kościoła jest błędna, a dowodem tego był „Czarny piątek”, gdy zwolennicy aborcji skierowali swój gniew przeciwko Kościołowi. Wówczas o. Wiśniewski uświadomił sobie, że winni takiej sytuacji są „gorliwi katolicy, kapłani i biskupi”, którzy takie zachowania „sprowokowali”. Smutnym – jak czytamy – było to, że w stronę protestujących – a są to osoby w większości przyznający się do chrześcijaństwa – padły epitety: „czarownice”, „ludzie bez sumienia”.

 

Ojciec Wiśniewski wskazuje na błąd w skądinąd – co przyznaje – słusznych działaniach pro life. To suche prawo zakazujące aborcji eugenicznej bez spojrzenia na problemy rodzin, w których wychowywać będą się urodzone chore dzieci. Proponuje tu szereg socjalnych rozwiązań – także w ramach instytucji Kościelnych, skoro państwowe zawodzą – nakierowanych na takie rodziny (przekazywanie im świadczeń z np. ofiar składanych na ślubach, podczas chrztów czy w czasie kolędy). „Taka troska o nienarodzonych mogłaby być lekcją i wręcz manifestem, że ludzkie życie jest naprawdę święte” – czytamy.

 

Niestety o. Wiśniewski pomija to, że w Polsce działają hospicja perinatalne, zapomina, że chore dzieci, z którymi rodzice nie są w stanie sobie poradzić już teraz można oddać pod troskliwą opiekę. Owszem, taką działalność trzeba rozszerzać, ale nie jest tak, że ona nie istnieje…

 

Dbanie o formułę prawną, nie o człowieka - to właśnie dlatego, według autora, projekt #Zatrzymaj Aborcję jest „bezduszny i nieludzki”.

 

Czy zatem należy przyjąć, że bardziej ludzkie jest godzenie się na zabijanie chorych dzieci w łonach matek tłumacząc, że dla ich „dobra”, „komfortu życiowego” ich samych i rodzin, lepiej poczekać na lepsze czasy?

 

MA


DATA: 2018-04-18 09:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla mnie to myslenie o kalekach jako o gorszych od nie kalek.A to my jestesmy gorsi od chorych.Bo nie umiemy im pomóc.
28 dni temu / Grazyna
 
To jeśli głoszenie ewangelii prowokowałoby kogokolwiek by napluć głosicielowi w twarz to wg. tego Ojca nie głosić? Czego lękasz się Ojcze? Ludzi czyniących zło? Boisz się że Kościół coś straci? Ważniejsze są dla ciebie statystyki aniżeli ci którzy żyją prawdą? Czy chcesz mieć mierne dusze z czarnego protestu w owczarni? Bo boisz się utracić tej "ilości"? Kto zwiódł twe myślenie?
2 miesiące temu / Andrzej
 
Co by powiedział Jezus o postawnie Ludwika Wiśniewskiego i jemu podobnych? Toć to on jest, jak faryzeusz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2 miesiące temu / odszkodowania
 
Hhmm...Tygodnik Powszechny... . A cóż tam innego mogą napisać. Jak to mawiał Kazik... kto się tam pokazuje tego ja nie szanuje.
2 miesiące temu / Karol
 
Ojciec Wiśniewski nie tylko w tej sprawie ma wybiórczą pamięć i przedziwne sumienie. A co na to jego przełożeni?...
2 miesiące temu / ARW
 
No cóż... Dominikanin i wszystko jasne. Pewien dominikanin, niejaki ojcies Szostak nawołuje by młodzież się tatuowała (sic!)
2 miesiące temu / PrPr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.